Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Analizy, raporty, projekty ustaw

Mikro i małe firmy więcej eksportują i inwestują. 49% firm inwestowało w 2016 r - to najwyższy wynik w 7-letniej historii badania "Raport o sytuacji mikro i małych firm”. 18% z nich prowadziło w ostatnim roku działalność eksportową. To dwa razy więcej niż w pierwszym badaniu. Ogólny wskaźnik koniunktury osiągnął poziom 96,7 pkt i był to drugi najlepszy wynik w okresie ostatnich 7 lat (+3 pkt powyżej średniej z lat 2010-2015). Wyzwaniem dla firm jest zwiększenie innowacyjności - pokazały wyniki raportu.
Z raportu badania "Polki o pracy za granicą" opracowanego przez Promedica24 wynika, że aż 66 proc. Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę. Ponad jedną trzecią z nich (36 proc.) motywują kwestie finansowe.
Rośnie znaczenie kanałów affinity, czyli dystrybucji polis na przykład przez operatorów sieci komórkowych czy sieci handlowe. I choć sprzedaż tą drogą ma się świetnie, to liczba problemów z nią związanych rośnie. Widzi to nie tylko Rzecznik Finansowy, ale i sami ubezpieczyciele.
Wg analizy EY - Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), która zmieni nie tylko instytucjonalne otoczenie w zakresie podatków, zacznie funkcjonować 1 marca 2017 roku. Modyfikacji ulegną również uprawnienia i gwarancje procesowe firm. Z początkiem marca zaczną obowiązywać nowe zasady prowadzenia kontroli i postępowań podatkowych oraz rozpatrywania odwołań od decyzji wydanych przez organy nowej administracji skarbowej. Pracownicy kontroli dostaną więcej uprawnień, a w konsekwencji wprowadzenie KAS zmieni aktualny porządek prawny.
Branża FinTech to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi związanych z nowymi technologiami. Ten mariaż z usługami finansowymi przynosi wiele innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na to w jaki sposób przechowujemy i posługujemy się pieniądzem. Zmienia się również sam pieniądz. Powoduje to znaczące przekształcenia roli tradycyjnych instytucji finansowych oraz powstawanie nowych, co sprawia, że współczesny styl życia i funkcjonowanie na co dzień każdego z nas także wygląda zgoła inaczej niż nawet kilka lat temu.
BIK publikuje prognozy dotyczące rynku kredytowego dla gospodarstw domowych w 2017 r.: stabilizacja wartości udzielanych kredytów na rynku kredytów konsumpcyjnych w sektorze bankowym, niewielki wzrost udziału sektora pożyczkowego w segmencie niskokwotowego finansowania (do 4 tys. zł), trudne do utrzymania wyniki sprzedaży z 2016 r. odnośnie poziomu wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych oraz wzrost dostępnych limitów na kartach kredytowych.
Tydzień pełen danych na najważniejszych globalnych rynkach zakończył się niejednoznacznie. Dane o zatrudnieniu w USA okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań ale z drugiej strony słaby wzrost wynagrodzeń tonował nastroje. W efekcie brak jest wyraźnego sygnału odnośnie dalszych ruchów Fed. Polski rynek kontynuuje dobrą passę, wspierany przez poprawiajcie się dane (PMI).
Polska umacnia pozycję wiodącej europejskiej lokalizacji dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W kraju działa już ponad 1000 centrów BPO/SSC, w których zatrudnionych jest ponad 200 tys. osób.
Opracowanie Biura Analiz i Dokumentacji Senatu

Strony