Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Klauzula będzie dotyczyć wyłącznie zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz związanych z uczestnictwem w podmiotach gospodarczych (posiadanie udziałów, akcji, zarządzanie).
W III kwartale 2014 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4%.
W niedzielę Szwajcarzy zdecydują w referendum o tym, czy ich bank centralny ma zwiększyć rezerwy złota. Ryzyko, że wyniki zachwieją kursem franka, jest jednak niewielkie.
Opłata za transakcje przeprowadzane z użyciem karty kredytowej wyniesie od 2015 roku 0,3 procent, a w przypadku karty debetowej - 0,2 procent wartości transakcji.
12 krajów zrzeszonych w OPEC podjęło decyzję o utrzymaniu produkcji surowca na dotychczasowym poziomie, czyli 30 mln baryłek dziennie. Oznacza to utrzymanie obecnego poziomu cen.
Z raportu fundacji Bertelsmanna opublikowanego w czwartek wynika, że wbrew potocznym opiniom cudzoziemcy nie stanowią obciążenia dla niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych, lecz stabilizują go, ponieważ płacone przez nich podatki są wyższe od świadczeń. Suma podatków odprowadzonych do niemieckiego fiskusa przez mieszkających w Niemczech...
Wydatki reklamowe banków, firm i instytucji finansowych w Polsce wyniosły w trzecim kwartale 2014 r. 336 mln zł

  • Poseł PO Józef Lassota napisał do Ministra Finansów w sprawie wdrożenia w sektorze dyrektywy CRD IV/CRR. Podobne stanowisko zajęła posłanka i szefowa Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Banki powinny mieć wybór.
  • Trwa uzgadnianie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najbardziej spornym punktem jest wysokość oprocentowania kredytów preferencyjnych.
  • "Obecnie wiele mówimy o spółdzielczości, współpracy, a w rzeczywistości każdy działa na własną rękę. Istota spółdzielczej współpracy staje się tylko sloganem."
  • Konferencje Union Investment podsumowują współpracę z sektorem. Mają też wartość dodaną. To wykłady i dyskusje na aktualne tematy. Tym razem takim tematem był IPS w Niemczech i propozycja polskiego modelu IPS w SGB.
  • 19 listopada 2014 r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Krajowy Zwiazek Banków Spółdzielczych pod patronatem banku centralnego.
  • Podał wysokości stawek fośg, opłaty rocznej i opłaty ostrożnościowej
  • 19 listopada 2014 r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Krajowy Zwiazek Banków Spółdzielczych pod patronatem banku centralnego. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
  • Ministerstwo Finansów rekomenduje wstrzymanie się z dokonywaniem zmian w kwestii obowiązkowych opłat rocznych na rzecz BFG przez uczestników systemu ochrony
  • Do Kancelarii Rady Ministrów wpływają kolejne pisma w sprawie ustawy o bankach spółdzielczych, choć proces konsultacyjny został przez resort finansów zamknięty. Coś jest nie tak ze spójnością ustawy

Aktualności zrzeszeń

3 marca 2015 r. w Brukseli odbędzie się organizowana przez EACB co dwa lata 6 Konwencja Banków Spółdzielczych. W tym roku w ramach konferencji odbędą się trzy panele dyskusyjne zatytułowane: - Pośrednictwo bankowe kontra ufinansowienie (ang. Banking intermediation versus financialisation) - Spółdzielcza różnorodność pobudza lokalny wzrost (ang...
Poseł PO Józef Lassota napisał do Ministra Finansów w sprawie wdrożenia w sektorze dyrektywy CRD IV/CRR. Podobne stanowisko zajęła posłanka i szefowa Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska. Banki powinny mieć wybór.
W dniach 27-30 listopada br. odbędzie się VII Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych. W ramach wydarzenia z inicjatywy KZBS odbędzie się panel "Banki spółdzielcze w finansowaniu firm rodzinnych. Jak możemy współdziałać w budowaniu polskiej gospodarki?"
Trwa uzgadnianie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najbardziej spornym punktem jest wysokość oprocentowania kredytów preferencyjnych.

Aktualności banków spółdzielczych

Zarząd Giełdy postanawia wprowadzić do alternatywnego systemu obrotu na Catalyst 115.038 (sto piętnaście tysięcy trzydzieści osiem) obligacji na okaziciela serii PBS1024 wyemitowanych przez PODKARPACKI BANK SPÓŁDZIELCZY z siedzibą w Sanoku, o wartości nominalnej 100 zł (sto złotych) każda.
Na stronie ESBANKU czytamy: Od listopada w wybranych placówkach ESBANKU Banku Spółdzielczego można skorzystać z nowej usługi – przekazów pieniężnych Western Union. Western Union umożliwia realizację przekazów pieniężnych na całym świecie już od ponad 160 lat. Sieć agentów to blisko 515 000 placówek w ponad 200 krajach. W Polsce usługa ta działa od...
W sobotę 18 października br. na hali sportowej w Miliczu odbyły się II Milickie Dni Seniora pod hasłem „Zdrowie – radość duszy i ciała”.
Piątek 7 listopada br. to był szczęśliwy dzień dla Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Błękitni” z siedzibą w Mrzeżynie.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

KNF udostępniła dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec września 2014 r.

Rekomendacje i informacje KNF

W serwisie internetowym UKNF dostępna jest publikacja statystyczno-finansowa dot. otwartych funduszy emerytalnych "Biuletyn Kwartalny. Rynek OFE 3/2014" .
W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane statystyczne dot. domów maklerskich za III kwartał 2014 r. Dane dotyczące domów maklerskich wg stanu na 30.09.2014 r.
W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane TFI za III kwartał 2014 r. Dane TFI wg stanu na 30.09.2014 r.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Pobierz 5 nr "Magazynu BS.NET" w wersji elektronicznej. Plik w załączniku.
Potrafimy zdefiniować co nie działa, ale trudniej wypracować propozycję – jak by to miało działać? Dlatego warto jak najwięcej rozmawiać, nie tylko na tym forum, ale także i na innych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Mimo przeświadczenia, że warto oszczędzać, niewielu Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania. W naszym społeczeństwie dominuje skłonność do bieżącej konsumpcji. Powszechne jest przekonanie, że łatwiej jest zaciągnąć kredyt niż oszczędzać, a wciąż poważną barierę dla oszczędzania stanowią niewystarczające środki finansowe. Jeśli już...
Ostatni kwartał br. przyniósł spadek zarówno liczby (o 3,61%), jak i wartości (o 4,06%) nowych kredytów hipotecznych. W porównaniu z wynikami II kwartału zawarto 1 846 umów kredytowych mniej, których wartość była niższa o 345 mln zł

Z innej beczki

To się nazywa tradycja - "The Times" – wysokonakładowy brytyjski dziennik społeczno-polityczny wydawany jest w Londynie od 1785 roku
Wolne Miasto Gdańsk miało swój bank. Był to Bank Gdański utworzony na mocy ustawy bankowej z 20 listopada 1923 roku

Ciekawe rzeczy w sieci

Pierwsze miesiące w korporacji to uczenie się specyficznego slangu. Tak wygląda indakszyn

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przyszłość bankowości ściśle wiąże się z projektowaniem coraz doskonalszych narzędzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. One muszą być integralną częścią wszystkich rozwiązań
Banki w ostatnim czasie przeszły olbrzymią transformację. Od stacjonarnych placówek, nastawionych na Klienta, który wejdzie z ulicy, do przedsiębiorstw aktywnie pozyskujących klientów, np. przez zagospodarowanie nisz w określonych sektorach.

Fotoreportaże

Konferencje Union Investment podsumowują współpracę z sektorem. Mają też wartość dodaną. To wykłady i dyskusje na aktualne tematy. Tym razem takim tematem był IPS w Niemczech i propozycja polskiego modelu IPS w SGB.

Puls Parkietu - rynek akcji

ŚWIAT Na zakończonym szczycie państw OPEC podjęta została decyzja o pozostawieniu dotychczasowych limitów wydobycia na poziomie 30 mln baryłek dziennie. W rezultacie ceny rynkowe ropy Brent i WTI spadły do najniższych poziomów od 4 lat. RADPOL HB REAVIS FINANCE PL SP. Z O. O.

Prawo

KNF przekazała do Ministerstwa Finansów swoje stanowisko w sprawie procesu odwoławczego od jej decyzji
Trwa procedura uzgodnieniowa dotycząca zmiany ustawy Prawo bankowe. ZBP i KRS w ostatnich pismach podnoszą kwestię szczególnych kompetencji KNF

Parlament Europejski

Parlament Europejski wezwał kraje członkowskie UE i Komisję Europejską do zniesienia barier dla rozwoju jednolitego rynku cyfrowego w UE, w rezolucji przyjętej w czwartek. Posłowie podkreślili również konieczność zapobiegania nadużywaniu dominującej pozycji przez firmy internetowe poprzez egzekwowanie unijnych reguł konkurencji i rozdzielenie...
Szef KE Jean-Claude Juncker zaprezentował w środę w PE długo oczekiwany plan, który ma pobudzić inwestycje w UE na ponad 300 mld euro.

Konferencje / Szkolenia

Gdańska Akademia Bankowa wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce organizuje X Kongres Consumer Finance, największe w Polsce spotkanie poświęcone problematyce rynku consumer finance. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Z dniem 18 listopada 2013r. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Szczecinie wprowadził do użytkowania nowy system bankowy Def3000 autorstwa firmy Asseco Poland.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Polska w strefie euro: szansa, którą trzeba umieć wykorzystać