Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Borys Niemcow został wczoraj wieczorem zastrzelony tuż pod murami Kremla.
W wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski - dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista. Przez ponad 50 lat był związany z Polskim Radiem.
Parlament Europejski uważnie śledzi proces negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, która ma szansę stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. Na stole negocjatorów znajdują się jednak zarówno oczekiwania, jak i obawy.
Niemiecki eksport do Rosji zmalał o 33 procent. To samo dotyczy eksportu na Białoruś, Ukrainę i do Kazachstanu. Łączne straty to 9 mld euro
Najwięcej jedzenia marnuje się w Azji, następnie w Europie i Ameryce Płn. Według raportu opierającego się na szacunkach ONZ konsumenci wyrzucają rocznie 280 mln ton żywności.
Jak poinformował z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, prezydent Rosji Władimir Putin postanowił obniżyć pensje członków administracji prezydenta o 10 proc.
Francja, Włochy i Belgia mają problem z deficytem. Ale nie zostaną ukarane i nie obejmie ich procedura nadmiernego deficytu

Aktualności zrzeszeń

Gazeta Wyborcza przytacza słowa papieża Franciszka, które padały podczas spotkania ze spółdzielcami w sobotę. Papież udzielił ruchowi spółdzielczemu pełnego poparcia i powiedział, że: "krzewi on uczciwość w "podstępnym morzu globalnej gospodarki".
Bardzo ważna część polskiego sektora finansowego ma charakter spółdzielczy. Pracuje w nim ponad 32 tysiące osób. Jest to blisko 5 tysięcy placówek bankowych na terenie całego kraju.
Ministerstwo Finansów. Zwracam się z takim pytaniem: czy zachowanie tajemnicy mogłoby być ewentualnie rozszerzone również o Komisję Nadzoru Finansowego? Chodzi o to, by informacjami, które lustrator nabędzie w trakcie swoich czynności, mógł się również podzielić z KNF. De facto to dotyczy banków spółdzielczych.
Od listopada 2014 roku trwa 3. edycja Konkursu BANRISK Liga Akademicka 2014/2015, szkolenia o charakterze zawodowym dla studentów kierunków ekonomicznych.

Aktualności banków spółdzielczych

Zbigniew Gnaczyński, Prezes Banku Spółdzielczego w Iławie wyróżniony za wspieranie kultury
25 lutego br. w Chybiu odbyło się kolejne już Forum Rolnicze Podbeskidzia. Patronat honorowy nad całym przedsięwzięciem objął Wójt Gminy Chybie, a Bank Spółdzielczy w Skoczowie był jednym ze sponsorów.
Vistula Bank Spółdzielczy otrzymał Złoty Certyfikat Godła Banku Spółdzielczego 2014.
Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie otrzymał tytuł "Produkt Finansowy Roku 2014" dla Pożyczki JEREMIE

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

dane sektora bankowego - grudzień 2014 - do pobrania
W końcu września 2014 r. działalność operacyjną prowadziły 633 banki (o 9 mniej niż rok wcześniej). Banków komercyjnych było 67 (o 3 mniej), w tym 56 (o 4 mniej) banków z przewagą kapitału zagranicznego, do których zaliczało się 28 oddziałów instytucji kredytowych (bez zmian). Ponadto funkcjonowało 566 banków spółdzielczych (o 6 mniej niż w końcu września 2013 r.).

Rekomendacje i informacje KNF

KNF zwraca uwagę członków zarządu spółek publicznych jak ważna jest dbałość o zgodne z prawem realizowanie obowiązków informacyjnych przez emitentów
KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Carlo Tassara S.p.A z Włoch za pośrednictwem Alior Bank SA akcji Meritum Bank ICB SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nadzorca i minister finansów jako ustawodawca próbują wprowadzać ponadproporcjonalne obciążenia dla mniejszych podmiotów bankowych. Ograniczają w ten sposób ich konkurencyjność i przyszły rozwój.
Propozycja finansowania przez BFG przejęcia przez banki zagraniczne polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest zaskakująca i niepokojąca. Jedynie bowiem sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i sektor banków spółdzielczych nadal pozostają w polskich rękach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

W czwartym kwartale 2014 r. banki udzieliły niespełna 43 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 9,16 mld, a w całym roku zawarły z Klientami 174 tys. umów o kredyt mieszkaniowy na kwotę 36,8 mld zł
W dniu 28 stycznia 2015 r. pod przewodnictwem Pani Teresy Kudlickiej, Prezesa Banku Spółdzielczego w Płońsku i Pana Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich obradowała sekcja banków spółdzielczych i banków zrzeszających.

Z innej beczki

Gospodarka wiecznego niedoboru - a w efekcie wszystko na kartki. Kolejki, stacze i słynne powiedzenie : "Pan tu nie stał"
Miała być, ale się nie udała. Opór spowodował, że w całym bloku sowieckim tylko w Polsce nie udało się jej przeprowadzić.

Ciekawe rzeczy w sieci

GBS Bank od kilku lat bank prowadzi blog – www.modnaspoldzielczosc.pl, który stale jest rozwijany. Blog ma na celu propagowanie bankowości spółdzielczej (spółdzielczości szerzej pojmowanej również).

Artykuły nie tylko dla informatyków

„ABI jest takim Aniołem Stróżem, który czuwa w banku nad bezpieczeństwem informacji”.
2014 był ciekawym i w większości pozytywnym okresem dla inwestorów. Pozostawał jednak w cieniu zagrożeni globalną stagnacją gospodarczą. Rozpoczął się od spekulacji, jak wygaszanie programów QE wpłynie na dynamiczny wzrost gospodarki USA.

Fotoreportaże

W dniu 19 lutego br. w Poznaniu Bankowy Ośrodek Doradctwa i Edukacji zorganizował konferencję poświęconą modelowi biznesowemu niemiekich banków spółdzielczych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Styczniowy odczyt inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych zgodny z konsensusem. Inflacja CPI w ujęciu rocznym wyniosła –0,1%, poprzedni odczyt był równy 0,8%. Inflacja bazowa CPI r/r ukształtowała się na poziomie 1,6%, poprzedni odczyt wyniósł również 1,6%. ALIOR KOPEX FAMUR MIRBUD BRIJU ELEKTROTI KERNEL CORMAY Wyniki w 4Q’14 lepsze od...

Prawo

Zmieniająca uchwałę w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych
Projekt wniesiony przez klub Sprawiedliwa Polska. Dotyczy zagwarantowania kredytobiorcom ponoszenia ryzyka kursowego w nie większym stopniu niż 30% relacja w stosunku do kursu waluty z dnia zaciągnięcia kredytu

Parlament Europejski

Ogólny brak zaufania i brak zainteresowania polityką lub wrażenie, że głosowanie nie ma znaczenia wymienili respondenci, jako główne powody nieuczestniczenia w wyborach
Około 3 000 pracowników zwolnionych w Polsce, w Belgii i w Niemczech, w latach 2013-2014, powinno otrzymać wsparcie z Unii Europejskiej, o łącznej wartości 6,3 miliona euro

Konferencje / Szkolenia

Organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Business Continuity Management Group (BCMG). Wwa 26-27 marca

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Usługa nowoczesnej e-bankowości przygotowywana do udostępnienia klientom Banków Spółdzielczych w ramach Centrum Usług Internetowych Asseco Poland S.A. to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych – LUTY 2015 Luty jest kolejnym miesiącem, w którym widoczne są niewielkie wahania wysokości rat kredytów hipotecznych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, bank centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, z możliwością ich dalszego obniżenia w...