Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Wydaje się, że para USDPLN kieruje się nieuchronnie w stronę poziomu 3,90 PLN/USD przetestowanego w lutym 2009 r. W piątek dolar-złoty zbliżał się już do poziomu 3,80 PLN/USD.
Monetia, spółka portfelowa TFI Capital Partners Investment I FIZ, zdobyła kontrakt na obsługę kasową wszystkich urzędów skarbowych w województwie łódzkim. To pierwsza taka transakcja w Polsce.
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w radiowej Jedynce, że w tym konflikcie rząd stanie po stronie ludzi, a nie banków. Odbędzie się to jednak kosztem polityki banków, a nie budżetu
Nadzwyczajne posiedzenie zwołała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Powodem jest sobotni ostrzał Mariupola na wschodzie Ukrainy przeprowadzony przez separatystów. W ataku zginęło co najmniej 30 osób, a około 100 zostało rannych.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych chce rozmów z Ewą Kopacz. Rolnicy mówią, że jeśli premier nie spotka się z nimi w ciągu sześciu dni, zorganizują "marsz gwiaździsty" na Warszawę lub zablokują tory czy drogi.
Wczoraj w Grecji wybierano parlament. Wszystko wskazuje na to, że wygrała radykalna lewicowa SYRIZA osiągając nieco ponad 36 procent głosów. Rządząca Nowa Demokracja uzyskała niespełna 28 procent. W nowym parlamencie SYRIZA będzie mieć 149 posłów na 300.
Gazeta Wyborcza donosi, że od 2017 r. na polskich lotniskach mogą pojawić się dwie strefy poboru opłat za nawigację terminalową - osobna dla Lotniska Chopina i wyższa dla pozostałych.

  • W 1913 r. Adolf Loos stwierdził, że ornament jest winny jest historycznej zbrodni na kulturze...
  • Dyrektywa CRDIV/CRR i projekt ustawy o bankach spółdzielczych zajmowały uwagę sektora banków spółdzielczych przez co najmniej ostatnie trzy lata. Dużo to i mało.
  • Jan Grzesiek, Prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie, Przewodniczący Komisji Budżetowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Członek Zarządu KZBS wystosował pismo do Parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego z prośbą o zajęcie się kwestią zasad naliczania oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych przez banki spółdzielcze rolnikom.
  • Na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego ukazały się dokumenty związane z ustawą, które zostały skierowane do Rady Ministrów. Dokumenty są datowane na 16 stycznia 2015 r.
  • Asseco Poland S.A. zaprezentowała przedstawicielom sektora spółdzielczego dwa unikalne, klientocentryczne rozwiązania. Nowotorskie rozwiązanie bankowości elektronicznej w kanałach internetowym i mobilnym def3000/CBP oraz uniwersalny pulpit użytkownika def3000/UFE (Uniwersal Front End)
  • Projekt ustawy mającej określić ustrój banków spółdzielczych i banków zrzeszających przybiera wciąż nowe formy. Zmienia się jak w kalejdoskopie. Po zaakceptowanym przez sektor stanowisku z lutego 2014 roku, uwzględniającym postulaty i rozwiązania przyjęte przez środowisko podlega nieustannym przeróbkom
  • Należy wskazać, że w trakcie prac nad ustawą usunięcie z projektu przepisów zrzeszenia zintegrowanego postulował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ocenie którego środowisko bankowości spółdzielczej nie przeprowadziło rzetelnej analizy kosztów i korzyści ekonomicznych
  • Piotr Huzior: lustracja nie dotyczy tylko spółdzielczości mieszkaniowej, dotyczy również innych branż, m.in. SKOK-ów. (...) Mówimy o bardzo ważnej rzeczy – czy związki rewizyjne czy zawód wolny lustratora.
  • Jak to właściwie jest z tą spółdzielczością? Jaki wpływ na działanie banku mają jego właściciele? Czy respektowane są ich prawa i czy można je ustawowo ograniczać? Co może zarząd, a co należy do kompetencji innych organów? I czy w ogóle jest sens bycia udziałowcem banku spółdzielczego?

Aktualności zrzeszeń

O godzinie 11.00 jako pierwszy punkt obrad Rada Ministrów rozpatrzy ustawę o bankach spółdzielczych. Zajmie się też projektem ratyfikacji umowy FATCA
Informujemy, że z dniem 13 stycznia 2015r. ulega zmianie siedziba Oddziału w Warszawie. Oddział zostaje przeniesiony na ul. Grzybowską 81 do siedziby Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Zmianie ulegają również numery telefonu i faxu.
Jan Grzesiek, Prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie, Przewodniczący Komisji Budżetowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Członek Zarządu KZBS wystosował pismo do Parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego z prośbą o zajęcie się kwestią zasad naliczania oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych przez banki spółdzielcze rolnikom.
Jak wiemy ideą założycielską spółdzielczości z początku XIX wieku było „wspólne ratowanie się w nieszczęściach". Może więc już nadszedł moment, aby spróbować podejścia bardziej pozytywnego i nowoczesnego, na przykład „wspólnego zarabiania na profesjonalnej działalności"

Aktualności banków spółdzielczych

Większość urzędów skarbowych jest już obsługiwana przez wyspecjalizowane banki. Od 1 stycznia 2015 r. tak jest również w Ostrołęce. Zamiast tradycyjnej kasy w skarbówce pojawił się punkt Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej
Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu został nowym sponsorem klubu Bartnik Myszyniec, występującego w rozgrywkach piłkarskiej A-Klasy ciechanowsko-ostrołęckiej.
BS w Sandomierzu to kolejny Bank, który widzi nie tylko siebie, ale dostrzega potrzeby otoczenia. I pomaga. Bez tej pomocy wiele wydarzeń nie miałoby miejsca.
W komunikacie z dnia 14 stycznia 2015 roku Bank Spółdzielczy w Oleśnicy informuje, że z dniem 01.01.2015r nie przystąpił do Umowy międzyrządowej IGA, która została zawarta w związku z amerykańską ustawą FATCA

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Sytuacja w sektorze bankowym. Informacja miesięczna. Listopad 2014 - pobierz pdf
Dane sektora bankowego - listopad 2014

Rekomendacje i informacje KNF

NIK dobrze ocenia pracę KNF
Informacja o oprocentowaniu depozytów w bankach komercyjnych
Komisja jednogłośnie stwierdziła, że First International Traders Dom Maklerski SA nie jest w stanie, z powodów ściśle związanych z sytuacją finansową, wykonać ciążących na nim zobowiązań wynikających z roszczeń inwestorów

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Jak to właściwie jest z tą spółdzielczością? Jaki wpływ na działanie banku mają jego właściciele? Czy respektowane są ich prawa i czy można je ustawowo ograniczać? Co może zarząd, a co należy do kompetencji innych organów? I czy w ogóle jest sens bycia udziałowcem banku spółdzielczego?
Pobierz 6 Nr "Magazynu BS.NET" w wersji elektronicznej. Plik w załączniku.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Proponowane bankom działania mają na celu ułatwienie klientom zachowania stabilności finansowej poprzez obniżenie lub racjonalizację obciążeń wynikających ze zmienności kursu walutowego.
Po zaskakującej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego z zeszłego tygodnia o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego świat finansów wpadł w duże zakłopotanie.

Z innej beczki

W 1913 r. Adolf Loos stwierdził, że ornament jest winny jest historycznej zbrodni na kulturze...
Nie zapomnij. Uśmiechnij się i pokaż swoim dziadkom, że o nich pamiętasz.

Ciekawe rzeczy w sieci

Nowe miejsce w sieci poświęcone bankowości spółdzielczej. Blog bankowca spółdzielcy, fana rdzennej ideologii i opartego na niej przywództwa, zarządzania, organizacji oraz budowania marki

Artykuły nie tylko dla informatyków

Piotr Witczak poleca: pokaz skutecznych metod jakimi posługują się cyberprzestepcy. W przystępny i żartobliwy sposób porady co z "tym" zrobić.
Jak co roku Gazeta Bankowa zaprasza do udziału w konkursach technologicznych. Termin nadesłania zgłoszeń - 31 stycznia 2015 r.

Fotoreportaże

Konferencje Union Investment podsumowują współpracę z sektorem. Mają też wartość dodaną. To wykłady i dyskusje na aktualne tematy. Tym razem takim tematem był IPS w Niemczech i propozycja polskiego modelu IPS w SGB.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 23.01.2015 Informacje dnia POLSKA PKN Orlen podał wyniki finansowe za 4Q’14 i za cały rok 2014. Przychody spółki w 4Q wyniosły 24,9 mld PLN po spadku o 10,00% r/r i 14,60% k/k. Jednocześnie były minimalnie niższe od konsensusu na poziomie 24,96 mld PLN. Strata netto wyniosła 1,216 mld PLN, wobec konsensusu na poziomie 629 mln...

Prawo

Od 1 stycznia 2015 r. przepis art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), ma nowe brzmienie nadane ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy wprowadzające istotne zmiany w zasadach podatkowego rozliczania odsetek od – szeroko rozumianych – pożyczek. Polegają one na modyfikacji istniejących przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji

Parlament Europejski

Technologie służące inwigilacji przeżywają swój renesans na całym świecie. Bardzo prawdopodobne jest, że zaszkodzą nam i naszym strategicznym interesom, wpadając w obce ręce
Rosja nie może sobie wybierać, z kim chce handlować. Zdaniem Komisji Europejskiej, Moskwa musi bowiem znieść zakaz wwozu wieprzowiny z całej Unii a nie tylko z Francji.

Konferencje / Szkolenia

Dla kadry banków spółdzielczych konferencja jest bezpłatna.Warszawa, 28 stycznia 2015 r.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Asseco Poland S.A. zaprezentowała przedstawicielom sektora spółdzielczego dwa unikalne, klientocentryczne rozwiązania. Nowotorskie rozwiązanie bankowości elektronicznej w kanałach internetowym i mobilnym def3000/CBP oraz uniwersalny pulpit użytkownika def3000/UFE (Uniwersal Front End)

Analizy, raporty, projekty ustaw

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych – STYCZEŃ 2015 Utrzymująca się stabilizacja w ofertach kredytów hipotecznych to dobry znak dla kupujących oraz świadectwo dojrzałości rynku kredytowego. Mimo zawirowań na rynkach międzynarodowych czynnikiem sprzyjającym stabilizacji na rynku wewnętrznym...