Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

W oczekiwaniu na dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej złoty się wzmacnia. Decyzję RPP poznamy w środę.
W minionym tygodniu obserwowaliśmy spadek wartości europejskiej waluty. W poniedziałek najwyższy kurs euro wyniósł 4,182 zł, w czwartek euro można było kupić już za 4,145 zł.
Minister finansów Mateusz Szczurek zauważa, że z punktu widzenia państwa ewentualne przewalutowanie kredytów frankowych powinno następować, gdy złoty jest mocny, a frank szwajcarski słaby.
Jak podaje IAR, Rosja może złagodzić embargo na zachodnie produkty rolne. Dał to do zrozumienia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w wywiadzie dla rosyjskiej gazety „Izwiestia”.
Obrazujący ożywienie w sektorze przemysłowym wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI wyniósł 55,1 punktu. Był zaledwie o 0,1 punktu niższy niż przed miesiącem.
Stopa bezrobocia w styczniu, według metodologii Eurostatu, spadła w Polsce do 8,0 proc. z 8,2 proc. w grudniu. Jednak według metodologii GUS stopa bezrobocia w styczniu wzrosła. W grudniu wynosiła 11,5 proc., w styczniu już 12 proc.
Chiny obniżyły stopy oprocentowania rocznych pożyczek i depozytową o 25 punktów bazowych. Odbiło się to na juanie, który osłabił się wobec dolara do najniższego poziomu od ponad 2 lat.

Aktualności zrzeszeń

Prace nad nowelizacją prawa spółdzielczego zmierzają w kierunku likwidacji spółdzielczości - uważa prezes KZSM
Kluczowe dane finansowe dla banków spółdzielczych opublikowało właśnie Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych (EACB)
Maciej Samcik w Gazecie Wyborczej o roli KNF oraz o tym, że nadzór powinien być uniezależniony od polityki, a nie jest.
Gazeta Wyborcza przytacza słowa papieża Franciszka, które padały podczas spotkania ze spółdzielcami w sobotę. Papież udzielił ruchowi spółdzielczemu pełnego poparcia i powiedział, że: "krzewi on uczciwość w "podstępnym morzu globalnej gospodarki".

Aktualności banków spółdzielczych

Bank Spółdzielczy w Toruniu wprowadził dla Klientów możliwość korzystania ze specjalnych Stref samoobsługowych czynnych 24h przez siedem dni w tygodniu. Teraz realizację wpłat lub wypłat gotówkowych można dokonać o dowolnej porze dnia lub nocy bez udziału pracownika!
ESBANK po raz kolejny włączył się w organizację przez Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Radomsku szóstej edycji imprezy, której celem, poza promowaniem lokalnej przedsiębiorczości jest też pobudzenie kreatywności oraz aktywności młodych ludzi do podejmowania inicjatyw gospodarczych.
Arkadiusz Furtak, prezes BS Pałuki bardzo ceni swoich pracowników. O kadrze banku i o różnicy pomiędzy człowiekiem oszczędnym, a chytrym mówi w rozmowie z Expressem Bydgoskim.
Zbigniew Gnaczyński, Prezes Banku Spółdzielczego w Iławie wyróżniony za wspieranie kultury

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

dane sektora bankowego - grudzień 2014 - do pobrania
W końcu września 2014 r. działalność operacyjną prowadziły 633 banki (o 9 mniej niż rok wcześniej). Banków komercyjnych było 67 (o 3 mniej), w tym 56 (o 4 mniej) banków z przewagą kapitału zagranicznego, do których zaliczało się 28 oddziałów instytucji kredytowych (bez zmian). Ponadto funkcjonowało 566 banków spółdzielczych (o 6 mniej niż w końcu września 2013 r.).

Rekomendacje i informacje KNF

KNF zwraca uwagę członków zarządu spółek publicznych jak ważna jest dbałość o zgodne z prawem realizowanie obowiązków informacyjnych przez emitentów
KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Carlo Tassara S.p.A z Włoch za pośrednictwem Alior Bank SA akcji Meritum Bank ICB SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nadzorca i minister finansów jako ustawodawca próbują wprowadzać ponadproporcjonalne obciążenia dla mniejszych podmiotów bankowych. Ograniczają w ten sposób ich konkurencyjność i przyszły rozwój.
Propozycja finansowania przez BFG przejęcia przez banki zagraniczne polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest zaskakująca i niepokojąca. Jedynie bowiem sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i sektor banków spółdzielczych nadal pozostają w polskich rękach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

W czwartym kwartale 2014 r. banki udzieliły niespełna 43 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 9,16 mld, a w całym roku zawarły z Klientami 174 tys. umów o kredyt mieszkaniowy na kwotę 36,8 mld zł
W dniu 28 stycznia 2015 r. pod przewodnictwem Pani Teresy Kudlickiej, Prezesa Banku Spółdzielczego w Płońsku i Pana Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich obradowała sekcja banków spółdzielczych i banków zrzeszających.

Z innej beczki

Gospodarka wiecznego niedoboru - a w efekcie wszystko na kartki. Kolejki, stacze i słynne powiedzenie : "Pan tu nie stał"
Miała być, ale się nie udała. Opór spowodował, że w całym bloku sowieckim tylko w Polsce nie udało się jej przeprowadzić.

Ciekawe rzeczy w sieci

GBS Bank od kilku lat bank prowadzi blog – www.modnaspoldzielczosc.pl, który stale jest rozwijany. Blog ma na celu propagowanie bankowości spółdzielczej (spółdzielczości szerzej pojmowanej również).

Artykuły nie tylko dla informatyków

Polecamy bezpłatny tester zgodności strony z urządzeniami przenośnymi.
„ABI jest takim Aniołem Stróżem, który czuwa w banku nad bezpieczeństwem informacji”.

Fotoreportaże

W dniu 19 lutego br. w Poznaniu Bankowy Ośrodek Doradctwa i Edukacji zorganizował konferencję poświęconą modelowi biznesowemu niemiekich banków spółdzielczych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 02.03.2015 Informacje dnia AZJA Indeksy PMI w Chinach, Japinii i Indiach powyżej 50 pkt. Indeks PMI dla Chin wzrósł w lutym do 50,7 pkt. z poziomu 49,7 przed miesiącem. Indeks PMI dla Japonii zanotował spadek w lutym do 51,6 pkt. z poziomu 52,2 przed miesiącem, natomiast w Indiach PMI w lutym wyniósł 51,2 w stosunku do 52,9...

Prawo

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym
Zmieniająca uchwałę w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych

Parlament Europejski

Przyjęte stanowisko zakłada ograniczenie udziału w rynku paliw biokomponentów pochodzenia rolniczego (biodiesla i bioetanolu) do 6% oraz wprowadzenie tzw. wskaźników pośredniej zmiany użytkowania gruntu, mających określać szkodliwość środowiskową poszczególnych biopaliw
Ogólny brak zaufania i brak zainteresowania polityką lub wrażenie, że głosowanie nie ma znaczenia wymienili respondenci, jako główne powody nieuczestniczenia w wyborach

Konferencje / Szkolenia

Organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Business Continuity Management Group (BCMG). Wwa 26-27 marca

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Usługa nowoczesnej e-bankowości przygotowywana do udostępnienia klientom Banków Spółdzielczych w ramach Centrum Usług Internetowych Asseco Poland S.A. to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych – LUTY 2015 Luty jest kolejnym miesiącem, w którym widoczne są niewielkie wahania wysokości rat kredytów hipotecznych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, bank centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, z możliwością ich dalszego obniżenia w...