Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na marcowym posiedzeniu o obniżeniu stóp procentowych o 0,50 pkt proc. Decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
Euro coraz bardziej traci na wartości. W stosunku do dolara amerykańskiego jest najtańsze od 11 lat. Kurs eurodolara spadł poniżej poziomu 1,10. Dzisiaj o godzinie 8.00 za euro płacono 4,1401 złotego, a w południe 4,1229 złotego.
Władze Chin dostrzegają, że chcąc iść naprzód, trzeba dokonać strukturalnych zmian, a przede wszystkim zmienić filozofię rozwojową i przejść z gospodarki ekstensywnej i proeksportowej na zrównoważony rozwój i rynek oparty na wewnętrznej konsumpcji.
Światowe firmy są zainteresowane wynalazkiem polskich naukowców. Chodzi o ciecz do kamizelek kuloodpornych
Dodatkowe 4 mld zł rocznie przekażą do budżetu gospodarstwa domowe z powodu utrzymania wyższych stawek VAT do 2016 roku – wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych.
Przez lata przysyłane przez emigrantów do kraju pieniądze ( ponad 234 mld zł) napędzały bieżącą konsumpcję. Ale to się już kończy. Pieniędzy napływa coraz mniej, bo wyjechały całe rodziny.
Niemcy jednak bronią swojego stanowiska i chcą utrzymania zasady płacy minimalnej w transporcie. Popiera ich Francja, nie wiadomo czy nie dołączą i Włochy. Straci na tym Polska.

Aktualności zrzeszeń

W numerze 43 „Pulsu Biznesu” ukazał się artykuł pt. „Banki spółdzielcze potrzebują ustawy”. Jest on zapisem debaty nt. przyszłości sektora bankowości spółdzielczej w świetle nowych regulacji europejskich.
Dostępny jest już drugi numer magazynu "Bank Wspólnych Sił".
Bank BPS przytacza wypowiedzi Prezesa Banku BPS Zdzisława Kupczyka podczas Forum Gospodarczego w Toruniu. To piękne słowa o spółdzielczości
Projekt nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK i ustawy o ewidencji ludności, których celem jest ułatwienie spadkobiercom dostępu do rachunków bankowych osób zmarłych, będzie rozpatrywany dopiero na następnym posiedzeniu - tak zdecydowali w czwartek senatorowie.

Aktualności banków spółdzielczych

Józef Myrczek, prezes Zarządu Śląskiego Banku Spółdzielczego „Silesia” w Katowicach w wywiadzie dla Miesięcznika Europerspektywy mówi o bankach spółdzielczych
W dniu 03 marca 2015 roku Bank Spółdzielczy w Czersku podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego kolejną Umowę Operacyjną I Stopnia – Pożyczka Globalna.
MBS w Łomiankach żegna swojego wieloletniego członka Rady Nadzorczej i przyjaciela - Jana Kalińskiego
Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W porządku obrad przewidziane było I czytanie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ale ten punkt zniknął.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane finansowe sektora bankowego Data ostatniej aktualizacji danych na stronie: 02-03-2015 Prezentowane zestawienia zawierają zagregowane dane sektora bankowego przygotowane w oparciu o jednostkowe sprawozdania banków i oddziałów instytucji kredytowych. Źródłem danych jest System Informacji Sprawozdawczej (SIS), opracowany w oparciu o strukturę...
dane sektora bankowego - grudzień 2014 - do pobrania

Rekomendacje i informacje KNF

KNF zwraca uwagę członków zarządu spółek publicznych jak ważna jest dbałość o zgodne z prawem realizowanie obowiązków informacyjnych przez emitentów
KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Carlo Tassara S.p.A z Włoch za pośrednictwem Alior Bank SA akcji Meritum Bank ICB SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nadzorca i minister finansów jako ustawodawca próbują wprowadzać ponadproporcjonalne obciążenia dla mniejszych podmiotów bankowych. Ograniczają w ten sposób ich konkurencyjność i przyszły rozwój.
Propozycja finansowania przez BFG przejęcia przez banki zagraniczne polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest zaskakująca i niepokojąca. Jedynie bowiem sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i sektor banków spółdzielczych nadal pozostają w polskich rękach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Integracja i Współpraca - Innowacyjność" – pod takim hasłem odbyła się XXII edycja Welconomy Forum in Torun.
W czwartym kwartale 2014 r. banki udzieliły niespełna 43 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 9,16 mld, a w całym roku zawarły z Klientami 174 tys. umów o kredyt mieszkaniowy na kwotę 36,8 mld zł

Z innej beczki

Tango Milonga wykonano po raz pierwszy 7 marca 1929 roku. Obiegło potem cały świat
Kilka nowych dowcipów o bankowcach

Ciekawe rzeczy w sieci

Banki szykują nową broń w walce o rentowność biznesu. Prawdopodobnie hybrydowy instrument kredytowy, wzorowany na firmach pożyczkowych, nie zapobiegnie silnemu spadkowi wyników sektora w tym roku, ale ma potencjał, żeby stopniowo zmieniać rynek kredytów konsumpcyjnych.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Polecamy bezpłatny tester zgodności strony z urządzeniami przenośnymi.
„ABI jest takim Aniołem Stróżem, który czuwa w banku nad bezpieczeństwem informacji”.

Fotoreportaże

W dniu 19 lutego br. w Poznaniu Bankowy Ośrodek Doradctwa i Edukacji zorganizował konferencję poświęconą modelowi biznesowemu niemiekich banków spółdzielczych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 06.03.2015 Informacje dnia LOTOS Strata netto Grupa Lotos zwiększyła się r/r do 1276,4 mln PLN w 4Q’14. Grupa Lotos w 4Q’14 odnotowała 1276,4 mln PLN straty netto wobec 35 mln PLN straty r/r. W całym roku spółka miała 1466,33 mln PLN straty na poziomie skonsolidowanym w porównaniu do 39,41 mln PLN zysku w 2013. Przychody w...

Prawo

13 stycznia 2015 r. - ogłoszenie jednolitego tekstu Prawa bankowego
Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Parlament Europejski

Dane wskazują, że kobiety w UE są dobrze wykształcone, często wyprzedzają mężczyzn pod względem uzyskanych kwalifikacji. Ciągle jednak istnieje różnica między ich poziomem wykształcenia i możliwościami zatrudnienia.
Stan polskiej gospodarki Komisja ocenia pozytywnie. Sprawozdania krajowe będą postawą do rekomendacji makroekonomicznych w ramach tzw. semestru europejskiego.

Konferencje / Szkolenia

19-20 marca 2015 w Centrum Szkoleniowo Konsultacyjnym BGŻ w Lesznie k. Błonia.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Usługa nowoczesnej e-bankowości przygotowywana do udostępnienia klientom Banków Spółdzielczych w ramach Centrum Usług Internetowych Asseco Poland S.A. to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Analiza kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwym w krajach UE i USA, Kanady