Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Zmniejszenie stawek interchange oraz ochronę polskich firm rozliczających transakcje kartowe przewiduje poselski projekt noweli ustawy o usługach płatniczych, którym będą zajmować się posłowie podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.
Polscy rolnicy otrzymają zwrot pieniędzy z Komisji Europejskiej w wysokości ponad 36 milionów euro. Chodzi o niewykorzystane środki wygospodarowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało dziś opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym.
Dzisiaj rynek walutowy oczekuje na opublikowanie po południu danych o inflacji w Stanach Zjednoczonych. Po wczorajszej zwyżce kursów pod koniec dnia, dzisiaj waluty rozpoczęły notowania na nieco niższym poziomie, a ich ceny zmieniają się tylko nieznacznie.
O próbę oszustwa wobec Parlamentu Europejskiego, na kwotę 1447 euro, oskarżona została b. europosłanka Małgorzata H. Nie przyznała się do zarzutów - podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Premier Ewa Kopacz, pełniąca obowiązki przewodniczącej PO, i wicepremier Janusz Piechociński, lider PSL poinformowali o porozumieniu, jakie ich partie zawarły.
Rozstrzygając przetarg na system operacyjny obsługujący wybory samorządowe, PKW wyłoniła wykonawcę w oparciu o kryterium cenowe, z pominięciem kryteriów jakościowych w stosunku do wymagań zamawiającego.
W czasie dyskusji członkowie Rady Głównej zwrócili uwagę, że niektórych krajach europejskich prężnie rozwija się spółdzielczość – w Polsce też trzeba znaleźć sposób by pogodzić jej zasady z otwartą gospodarką rynkową

Aktualności zrzeszeń

W dniu 20 listopada projekt z uwzględnionymi uwagami został skierowany do Komisji Prawniczej. Posiedzenie Komisji zaplanowano na 27-28 listopada. Sprawa nabiera tempa.
Trwa uzgadnianie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najbardziej spornym punktem jest wysokość oprocentowania kredytów preferencyjnych.
"Obecnie wiele mówimy o spółdzielczości, współpracy, a w rzeczywistości każdy działa na własną rękę. Istota spółdzielczej współpracy staje się tylko sloganem."
Jak wynika z informacji podawanych na stronie UOKiK w ramach pomocy krajowej Polska uzyskała zgodę na dwa programy dotyczące sektora finansowego.

Aktualności banków spółdzielczych

Odznaczenie zostało przyznane za zasługi w rozwoju spółdzielczości bankowej
Jan Grzesiek – prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie po raz piąty został wybrany radnym do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Startował z listy PSL w Okręgu 5.
W Sali Balowej kożuchowskiego Zamku po raz VI odbył się bal przebierańców Domów Pomocy Społecznej województwa lubuskiego. Łącznie przyjechali podopieczni z 16 placówek. Organizatorem był tradycyjnie kożuchowski DPS. Zabawa została zorganizowana w klimacie lat 30., 60. i 90-tych. To dzień, gdy mieszkańcy domów mogą się ze sobą spotkać, zapomnieć o...
Seminarium skierowane jest do średniej i wyższej kadry kierowniczej oraz pracowników komórek sprawozdawczych banków spółdzielczych, zajmujących się raportowaniem według CRR.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

KNF udostępniła dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec września 2014 r.

Rekomendacje i informacje KNF

W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane statystyczne dot. domów maklerskich za III kwartał 2014 r. Dane dotyczące domów maklerskich wg stanu na 30.09.2014 r.
W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane TFI za III kwartał 2014 r. Dane TFI wg stanu na 30.09.2014 r.
Na stronie Senatu RP zostało opublikowane wystąpienie Andrzeja Jakubiaka , Przewodniczącego KNF, podczas 65. posiedzenia Senatu RP w dn. 20 listopada 2014r. na temat sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych , po wejściu w życie ustawy z dnia 10 października 2012 r. o zmianie ustawy o...

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Pobierz 5 nr "Magazynu BS.NET" w wersji elektronicznej. Plik w załączniku.
Potrafimy zdefiniować co nie działa, ale trudniej wypracować propozycję – jak by to miało działać? Dlatego warto jak najwięcej rozmawiać, nie tylko na tym forum, ale także i na innych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Mimo przeświadczenia, że warto oszczędzać, niewielu Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania. W naszym społeczeństwie dominuje skłonność do bieżącej konsumpcji. Powszechne jest przekonanie, że łatwiej jest zaciągnąć kredyt niż oszczędzać, a wciąż poważną barierę dla oszczędzania stanowią niewystarczające środki finansowe. Jeśli już...
Ostatni kwartał br. przyniósł spadek zarówno liczby (o 3,61%), jak i wartości (o 4,06%) nowych kredytów hipotecznych. W porównaniu z wynikami II kwartału zawarto 1 846 umów kredytowych mniej, których wartość była niższa o 345 mln zł

Z innej beczki

Wolne Miasto Gdańsk miało swój bank. Był to Bank Gdański utworzony na mocy ustawy bankowej z 20 listopada 1923 roku
Jak to się stało, że głosy żeńskie zastępowano najpierw w Kościele, a później i w teatrze i w operze męskimi? I jakim kosztem…

Ciekawe rzeczy w sieci

Pierwsze miesiące w korporacji to uczenie się specyficznego slangu. Tak wygląda indakszyn

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przyszłość bankowości ściśle wiąże się z projektowaniem coraz doskonalszych narzędzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. One muszą być integralną częścią wszystkich rozwiązań
Banki w ostatnim czasie przeszły olbrzymią transformację. Od stacjonarnych placówek, nastawionych na Klienta, który wejdzie z ulicy, do przedsiębiorstw aktywnie pozyskujących klientów, np. przez zagospodarowanie nisz w określonych sektorach.

Fotoreportaże

Konferencje Union Investment podsumowują współpracę z sektorem. Mają też wartość dodaną. To wykłady i dyskusje na aktualne tematy. Tym razem takim tematem był IPS w Niemczech i propozycja polskiego modelu IPS w SGB.

Puls Parkietu - rynek akcji

USA Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w 3Q’14 do 3,9% w ujęciu zanualizowanym k/k. Wstępne wyliczenia zakładały wzrost o 3,5%. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 3,2%. Finalny odczyt danych PKB Departament Handlu opublikuje 23 grudnia br. BRIJU VISTULA BENEFIT ROBYG

Prawo

Najnowszy projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków
w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy zmieniającej ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.Sprawa dotyczy mieszkań spółdzielczych

Parlament Europejski

Szef KE Jean-Claude Juncker zaprezentował w środę w PE długo oczekiwany plan, który ma pobudzić inwestycje w UE na ponad 300 mld euro.
Podczas wtorkowej debaty posłowie dali wyraz swemu rozczarowaniu brakiem porozumienia z Radą w sprawie podniesienia budżetu UE na 2014 i 2015 rok. Zaapelowali do państw członkowskich o więcej politycznej woli i do zapłacenia rosnącej liczby zaległych rachunków z 2014 roku. Rozmowy zostaną wznowione po przedstawieniu 28 listopada nowego projektu...

Konferencje / Szkolenia

Gdańska Akademia Bankowa wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce organizuje X Kongres Consumer Finance, największe w Polsce spotkanie poświęcone problematyce rynku consumer finance. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

4,4 mld zł przychodów i 269 mln zł zysku w Grupie Asseco po trzech kwartałach 2014r.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Polska w strefie euro: szansa, którą trzeba umieć wykorzystać