Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Piątek przynosi nieznaczne osłabienie złotego w stosunku do głównych walut. Na rynku FOREX o godzinie 8.00 za euro płacono 4,0827 złotego, a po godzinie 12-tej 4,0978 złotego. Dolar amerykański rano kosztował 3,7553 złotego, w południe 3,7825 złotego.
Serwis PRNews.pl przeprowadził ankietę badającą redukcję etatów w bankach w 2014 r. Banki zmniejszyły zatrudnienie o blisko 1,8 tys. etatów.
„To jest mało estetyczne, ale jest zgodne z prawem. Takie jest życie” - ocenił Jacek Kurski w „Jeden na jeden” w TVN24 doniesienia nt. Grzegorza Biereckiego.
Prokuratorzy zaprezentowali wyniki prac 21 biegłych, którzy przygotowali kompleksową opinię wyjaśniającą przyczyny katastrofy smoleńskiej i poinformowali, że śledztwo w sprawie zostało przedłużone do 10 października 2015.
Były minister finansów Darius Valcov zostanie osadzony w areszcie domowym. Jest oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowych.
W kokpicie samolotu podczas lotu będą stale musiały przebywać dwie osoby. Poinformowały o tym linie lotnicze w Europie i Kanadzie. W USA zasada ta już obowiązuje.
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 29 marca wskazówki zegarów przesuną się z godz. 2.00 na 3.00.

  • W dniu 19 marca odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych poświęcone ustawie o bankach spółdzielczych. Sektor reprezentowany był przez Prezes KZBS Krystynę Majerczyk-Żabówka, Prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesów Banków Zrzeszających. Relacja trwa 30 minut.
  • Przyłączamy się do rozpoczętej przez KZBS akcji uświadamiającej i popieramy ją. Banki Spółdzielcze to nie kasy. Nie dajmy mediom wprowadzać ludzi w błąd. Trzeba informować Klientów w placówkach i na stronach internetowych!
  • Przedstawiamy sejmowy stenogram z pierwszego czytania ustawy o bankach spółdzielczych. Zawarte są w nim wypowiedzi klubów poselskich oraz omówienie ustawy przedstawione przez wiceminister finansów Izabelę Leszczynę.
  • O niskich stopach, deflacji, wyzwaniach w działalności Banku i o nowych regulacjach rozmawiamy z Prezesem Zarządu GBS Banku Zbigniewem Wielgoszem. "Klienta traktujemy jak dobrego znajomego" - mówi Prezes.
  • Wykład przygotowany przez Czesławę Kosturek dla Banku Spółdzielczego w Poddębicach na obchody Ćwierćwiecza Wolności. Starszym ku przypomnieniu, młodym ku nauce.
  • Chciałem poprzeć ideę obowiązkowej przynależności. Chciałem zwrócić uwagę, że te spółdzielnie, które nie będą należały do Krajowej Rady Spółdzielczej, nie będą płaciły składek, a mimo wszystko będą korzystały z dobrodziejstw działalności Krajowej Rady Spółdzielczej, i to nie jest sprawiedliwe.
  • Dnia 10 marca 2015 roku Bank Spółdzielczy w Poddębicach obchodził doniosły Jubileusz 110-lecia Spółdzielczości Bankowej w Poddębicach. To wspaniałe święto stworzyło okazję do świętowania i zabawy, ale również do refleksji.
  • Opinie na temat projektu ustawy. Opinia KZBS.
  • W poniedziałek 9 marca w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie dotyczące ustawy o bankach spółdzielczych. Spotkanie było efektem starań grupy BS-ów, mających zastrzeżenia do proponowanego jej kształtu

Aktualności zrzeszeń

Bank informuje, że kapitał zakładowy został podwyższony o kwotę 24 057 127, 00 zł i wynosi 354 096 542,00 zł.
W najnowszym wydaniu tygodnika "Polityka" znajduje się artykuł Violetty Krasnowskiej o tym, jak senator Grzegorz Bierecki odbił bankom spółdzielczym grób ich patrona - dr Franciszka Stefczyka. Autorka dotarła do emerytowanego prezesa KZBS Eugeniusza Laszkiewicza oraz do Józefa Mitury, prezesa Banku Spółdzielczego w Brodnicy, fundatora marmurowej...
KNF informuje, że otwiera możliwość zgłaszania się banków do udziału w restrukturyzacji SKOK Wesoła
Prezes ARiMR odpowiedział na pismo KZBS interweniujące w sprawie kryteriów konkursu dla banków na udzielanie kredytów preferencyjnych. Z odpowiedzi tej wynika, że owszem, po raz pierwszy ogłoszono kunkurs, a zrobiono to w celu zwiększenia konkurencyjności i na prośbę resortu rolnictwa

Aktualności banków spółdzielczych

Takie hasło reklamowe wymyśliła jedna z uczestniczek Dnia Przedsiębiorczości w ESBANKU Banku Spółdzielczym podczas warsztatów z zakresu marketingu. Jednodniowe praktyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych ESBANK zorganizował po raz siódmy.
Bank Spółdzielczy w Brańsku został Laureatem Godła oraz otrzymał platynowy certyfikat Bank Spółdzielczy Roku 2014.
Kibicowska społeczność Stali Gorzów, GBS Bank, a także firma ICT Poland dołączyły do grona Mecenasów projektu „Bezpiecznie ze Stalą”. GBS zakupił 2000 odblaskowych kamizelek dla dzieci z gorzowskich przedszkoli
Województwo pomorskie zaprasza do udziału w konkursie skierowanym do pomorskich firm, którego celem jest promocja przedsiębiorczości i aktywności gospodarczej.Do uczestnictwa w konkursie mogą zgłosić się firmy zarejestrowane na terenie województwa pomorskiego, bezpośrednio lub poprzez organizacje skupiające przedsiębiorców.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Sytuacja w sektorze bankowym styczeń 2015- pdf
Dane sektora bankowego - styczeń 2015 r. - pobierz

Rekomendacje i informacje KNF

Komunikat w sprawie zawieszenia obrotu akcjami Euroimplant SA, Ideon SA, Cash Flow SA, Clean&Carbon Energy SA, Dolnośląskie Surowce Skalne SA oraz Gant Development SA 25 marca 2015 r. Z upoważnienia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) skierowano do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)...
Komisja zapoznała się z propozycją UKNF dotyczącą dodatkowych wymogów kapitałowych wobec banków znacząco zaangażowanych w kredyty walutowe.
Poziom stóp procentowych w Polsce i na świecie jest obecnie rekordowo niski. Zaciągając zobowiązania kredytowe, w tym długoterminowe, klienci mają skłonność do zwracania uwagi głównie na wysokość bieżącej raty

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nadzorca i minister finansów jako ustawodawca próbują wprowadzać ponadproporcjonalne obciążenia dla mniejszych podmiotów bankowych. Ograniczają w ten sposób ich konkurencyjność i przyszły rozwój.
Propozycja finansowania przez BFG przejęcia przez banki zagraniczne polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest zaskakująca i niepokojąca. Jedynie bowiem sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i sektor banków spółdzielczych nadal pozostają w polskich rękach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Polacy coraz częściej płacą kartami płatniczymi – w IV kwartale 2014 roku przeprowadzili blisko 740 mln tego rodzaju operacji, to o prawie 25 proc. więcej niż rok wcześniej. Coraz częściej korzystają z kart zbliżeniowych, których liczba, według szacunku, przekroczyła ostatnim kwartale ubiegłego roku 25 mln, o 25 proc. więcej niż w IV kwartale 2013 roku.
Sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku oddalającego skierowane przeciwko Bankowi powództwo o ustalenie, że postanowienia umowy kredytu odsyłające do tabel kursów są abuzywne

Z innej beczki

Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się niepowtarzalny Duch Teatru" – pisze w tegorocznym orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru Brett Bailey.
Nasz bałtycki "delfin" jest zagrożony. Zostało tylko 450 sztuk.Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż.”

Ciekawe rzeczy w sieci

Przynajmniej 10 banków będzie musiało lepiej zabezpieczyć kapitałem ryzyko kredytów we frankach do końca tego roku – zapowiedziała KNF. To odpowiedź nadzoru propozycję banków, które - wg KNF - koszty ryzyka kursowego chciały przerzucić na budżet państwa.

Artykuły nie tylko dla informatyków

W ciągu ostatnich kilku dni zaobserwowaliśmy kampanię atakującą tylko polskich użytkowników Internetu za pomocą wiadomości e-mail zawierających złośliwe oprogramowanie. Pobiera ono bota o nazwie Betabot
Na mocy traktatu akcesyjnego SKOK-i zostały wyłączone spod dyrektyw UE. Traktat akcesyjny, przypomnijmy, został podpisany w 2004 roku. Był to czas rządu Leszka Millera. Gdyby nie wyłączono SKOK w Traktacie, pewnie nie byłoby teraz takiego hałasu i konieczności wykładania miliardowych sum.

Fotoreportaże

Tegoroczne forum bankowe „Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju sektora bankowego w Polsce”, zdominowała tematyka kredytów hipotecznych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 27.03.2015 Informacje dnia POLSKA Zysk netto Eurocash spadł w 2014. Spółka odnotowała 180,54 mln PLN skonsolidowanego zysku netto, wobec 221,01 mln PLN rok wcześniej (spadek o 18,3% r/r). Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w 2014 roku 16 963.85 mln PLN, wobec 16 537,53 mln PLN w 2013 (wzrost o 2,6% r/r). SEKTOR...

Prawo

Projekt wraca do ponownych konsultacji pod zmienioną nazwą. Nr Druku w RCL - 132
Senat uchwałą z dnia 19 marca 2015 roku przekazał do Sejmu ostateczny projekt ustawy w sprawie tzw. uśpionych rachunków

Parlament Europejski

Posłowie chcą, żeby Komisja pilnie wyjaśniła, czy krajowe przepisy o płacy minimalnej można stosować się do kierowców zagranicznych ciężarówek, istotna jest sprawa dumpingu socjalnego
Unia pożyczy pieniądze na rynku międzynarodowym by sfinansować kredyt, którego udzieli Ukrainie z tym samym, korzystnym oprocentowaniem. Przekazanie Ukrainie środków będzie powiązane z realizacją przez Kijów reform strukturalnych, które mają pozwolić na rozwiązanie problemów leżących u podstaw kryzysu gospodarczego.

Konferencje / Szkolenia

Seminarium NBP. Prezentuje: Grzegorz Hałaj – Europejski Bank Centralny. 10 kwietnia 2015 r. Warszawa

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Usługa nowoczesnej e-bankowości przygotowywana do udostępnienia klientom Banków Spółdzielczych w ramach Centrum Usług Internetowych Asseco Poland S.A. to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych szef KNF przedstawił siatkę powiązań SKOK