Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Dobre dane z krajowej gospodarki wzmacniają złotego w stosunku do wszystkich walut. Marzec to przyspieszenie polskiej gospodarki. Roczna dynamika produkcji przemysłowej przyspieszyła do 8,8% z 4,9% w lutym. Równie mocno zaskoczyły wyniki sprzedaży detalicznej. W marcu zanotowała ona wzrost o 3% R/R..
Na parze USDPLN przez cały tydzień obserwowaliśmy wyraźną tendencję spadkową. Z najwyższego poniedziałkowego kursu (3,821 PLN) do piątku cena dolara obniżyła się aż o 12 groszy do poziomu 3,701 PLN. Spadek kursu dolara spowodowany był dużo słabszymi od oczekiwań danymi makroekonomicznymi.
Premier Ewa Kopacz oświadczyła w Pradze po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Bohuslavem Sobotką, że zawarto porozumienie w sprawie budowy polsko-czeskiego połączenia gazowego.
Ministerstwo Skarbu Państwa liczy na dywidendę PKO BP. Z kolei KNF zaleciła Bankowi zatrzymanie całego zysku z 2014 r.
Resort finansów przez najbliższe trzy lata nie zamierza podnosić akcyzy, ale też nie spieszy się z obniżką VAT, którą chce przeprowadzić dopiero w 2017 roku – donosi „Puls Biznesu”.
Przedstawiciele krajów UE zatwierdzili w poniedziałek przepisy ograniczające wysokość pobieranych przez banki opłat za transakcje z użyciem kart płatniczych. Nowy pułap ma obniżyć koszty dla handlowców i ich klientów oraz pomóc stworzyć ogólnoeuropejski rynek.
„Polska ma szanse znaleźć się w dziesiątce najbardziej innowacyjnych gospodarek”. Te optymistyczne słowa powiedział Bronisław Komorowski podczas otwarcia VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Aktualności zrzeszeń

Jutro o godz. 15:00 odbędzie się ostatnie posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej ds. ustawy o bankach spółdzielczych
O kredyty z linii MRcsk rolnicy mogą ubiegać się w 4 bankach, które dotychczas podpisały umowę o współpracy przy udzielaniu tego typu kredytów. Są to: Bank Gospodarki Żywnościowej S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A. oraz Pekao SA.
Głównym tematem Magazynu jest Dyrektywa CRDIV/CRR i sposób jej wdrażania oraz ustawa o bankach spółdzielczych
„SKO Młodzi Mistrzowie Oszczędzania” to nazwa konkursu organizowanego w tym roku po raz pierwszy przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.

Aktualności banków spółdzielczych

Hexa Bank Spółdzielczy zaprasza do tańca. Wszystko w rytmach zumba i djembel.
Dziękuję za to, co wspólnie osiągnęliśmy. Cieszmy się z osiągniętych wyników i pracujmy nad dalszym rozwojem naszego polskiego Banku - powiedział Prezes Stanisław Kłapeć.
Dyrekcja, grono pedagogiczne i społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie przyznała Bankowi Spółdzielczemu w Lubartowie i SPOŁEM LUBARTÓW honorowy tytuł Przyjaciel szkoły.
Panorama Lubelska przyznała Bankowi Spółdzielczemu w Lubartowie certyfikat "Lidera Spółdzielczości 2014"

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane sektora bankowego - luty 2015 - pobierz
Dane miesięcznie sektora bankowego luty 2015 - pobierz xls

Rekomendacje i informacje KNF

UKNF przesłał do publicznych konsultacji projekt Rekomendacji W dotyczącej zarządzania ryzykiem modeli w bankach.
Banki komercyjne planują stabilny rozwój akcji kredytowej w 2015 r., czego przejawem jest wzrost sumy bilansowej o 5,1%. Jednym z istotnych czynników wzrostu sumy bilansowej banków mają być kredyty sektora niefinansowego. - pobierz
KNF jednogłośnie zezwoliła na połączenie Banku Gospodarki Żywnościowej SA i BNP Paribas Bank Polska SA przez przeniesienie całego majątku BNP Paribas Bank Polska SA na Bank Gospodarki Żywnościowej SA.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Analiza wstępnych wyników sektora BS za 2014 r. wskazuje, że banki spółdzielcze sukcesywnie rozwijają się, ale nie bez dużego wysiłku i problemów. Rozwój następuje pomimo spełnienia szeregu kosztownych wymogów KNF stawianych sektorowi.
W dzisiejszych czasach, kiedy szpiegostwo gospodarcze staje się zjawiskiem równie powszechnym jak strajki, a podmioty gospodarcze w większości przypadków nie mają przygotowanych metod i procedur reakcji, ryzyko ataku przez konkurencję może okazać się tragiczne w skutkach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Należy spodziewać się, że banki będą korzystać z oświadczeń o poddaniu się egzekucji w drodze aktu notarialnego. Koszty będą ponoszone przez kredytobiorców. - czytamy w piśmie ZBP
W Klubie Bankowca, 16 kwietnia 2015 r. obradowało XXVII Walne Zgromadzenie Związku Banków Polskich. Przed rozpoczęciem obrad swoje posiedzenia odbyły Komisja uchwał i wniosków oraz Komisja budżetowa.

Z innej beczki

17 kwietnia 1792 r. w Paryżu przetestowano na baranach i zwłokach bezdomnych działanie nowoczesnej gilotyny. Jednak samo urządzenie było znane już wcześniej.
Wśród banków spółdzielczych też są przykłady znakomitej dbałości o zabytki - wystarczy popatrzeć na niektóre ich siedziby, mieszczące się w zabytkowych obiektach i wyremontowane pod okiem konserwatora.

Ciekawe rzeczy w sieci

Udział w konkursie jest dobrowolny, bezpłatny i możliwy wyłącznie pod warunkiem odesłania specjalnej załączonej do e-maila ankiety, wypełnianej samodzielnie przez bank na bazie danych, które pochodzą ze skonsolidowanych (lub jednostkowych) sprawozdań finansowych za rok 2014

Artykuły nie tylko dla informatyków

Jest ono jednym z głównych filarów całościowego systemu bezpieczeństwa umożliwiającego funkcjonowanie banku i wspierającego jego rozwój.
Chcemy przekonać spółdzielców, że samo obniżanie kosztów zakupu urządzeń potrzebnych w pracy oddziałów bankowych nie jest równoznaczne z uzyskaniem oszczędnośc

Fotoreportaże

Tegoroczne forum bankowe „Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju sektora bankowego w Polsce”, zdominowała tematyka kredytów hipotecznych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 20.04.2015 Informacje dnia POLSKA Zatrudnienie i płace w Polsce. Wg danych GUS w marcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,9% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiekszyło się o 1,1% r/r. Konsensus rynkowy zakładał odpowiednio 3,4% r/r oraz 1,2% r/r. BYTOM OTMUCHOW KERNEL Przyspieszenie...

Prawo

RCL przedstawia stanowiska zainteresowanych i zaproszonych do konsultacji stron w sprawie ustawy o BFG i przymusowej restrukturyzacji. Wśród nich stanowisko KZBS, ZBP i SGB-BANKU
Zdaniem Business Centre Club, niektóre zapisy nowelizacji mogą wręcz spowodować spadek atrakcyjności polskiego rynku kapitałowego, a w efekcie jego konkurencyjności.

Parlament Europejski

Turcja i Armenia powinny wykorzystać stulecie ludobójstwa Ormian by wznowić stosunki dyplomatyczne, otworzyć granice i przygotować gospodarczą integrację twierdzi Parlament Europejski w przyjętej rezolucji.
Parlament Europejski osiągnął z Radą kompromis w tej sprawie. Europosłowie chcą dzięki temu doprowadzić do redukcji cen żywności i ograniczyć wylesianie.

Konferencje / Szkolenia

Konferencja IT BPS dla informatyków banków Spółdzielczych - Nowe rozwiązania informatyczne dla BS-ów

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Usługa nowoczesnej e-bankowości przygotowywana do udostępnienia klientom Banków Spółdzielczych w ramach Centrum Usług Internetowych Asseco Poland S.A. to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne zanotowały nieznaczne, lecz dosyć zróżnicowane wahania cenowe. Średnia zmiana kwot ofertowych wyniosła -0,5%