Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Kurs euro po nieznacznych wahaniach był zbliżony go tego z godziny 8.00 i po południu wynosił 4,2218 złotego.
W odczuciu ponad dwóch trzecich Polaków pamięć o Auschwitz-Birkenau ma współcześnie uniwersalny zasięg – jest istotna dla każdego człowieka, wynika z badania CBOS
Wydaje się, że para USDPLN kieruje się nieuchronnie w stronę poziomu 3,90 PLN/USD przetestowanego w lutym 2009 r. W piątek dolar-złoty zbliżał się już do poziomu 3,80 PLN/USD.
Monetia, spółka portfelowa TFI Capital Partners Investment I FIZ, zdobyła kontrakt na obsługę kasową wszystkich urzędów skarbowych w województwie łódzkim. To pierwsza taka transakcja w Polsce.
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w radiowej Jedynce, że w tym konflikcie rząd stanie po stronie ludzi, a nie banków. Odbędzie się to jednak kosztem polityki banków, a nie budżetu
Nadzwyczajne posiedzenie zwołała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Powodem jest sobotni ostrzał Mariupola na wschodzie Ukrainy przeprowadzony przez separatystów. W ataku zginęło co najmniej 30 osób, a około 100 zostało rannych.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych chce rozmów z Ewą Kopacz. Rolnicy mówią, że jeśli premier nie spotka się z nimi w ciągu sześciu dni, zorganizują "marsz gwiaździsty" na Warszawę lub zablokują tory czy drogi.

  • W 1913 r. Adolf Loos stwierdził, że ornament winny jest historycznej zbrodni na kulturze...Ale pewne zbrodnie można rozgrzeszyć.
  • Dyrektywa CRDIV/CRR i projekt ustawy o bankach spółdzielczych zajmowały uwagę sektora banków spółdzielczych przez co najmniej ostatnie trzy lata. Dużo to i mało.
  • Jan Grzesiek, Prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie, Przewodniczący Komisji Budżetowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Członek Zarządu KZBS wystosował pismo do Parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego z prośbą o zajęcie się kwestią zasad naliczania oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych przez banki spółdzielcze rolnikom.
  • Na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego ukazały się dokumenty związane z ustawą, które zostały skierowane do Rady Ministrów. Dokumenty są datowane na 16 stycznia 2015 r.
  • Asseco Poland S.A. zaprezentowała przedstawicielom sektora spółdzielczego dwa unikalne, klientocentryczne rozwiązania. Nowotorskie rozwiązanie bankowości elektronicznej w kanałach internetowym i mobilnym def3000/CBP oraz uniwersalny pulpit użytkownika def3000/UFE (Uniwersal Front End)
  • Projekt ustawy mającej określić ustrój banków spółdzielczych i banków zrzeszających przybiera wciąż nowe formy. Zmienia się jak w kalejdoskopie. Po zaakceptowanym przez sektor stanowisku z lutego 2014 roku, uwzględniającym postulaty i rozwiązania przyjęte przez środowisko podlega nieustannym przeróbkom
  • Należy wskazać, że w trakcie prac nad ustawą usunięcie z projektu przepisów zrzeszenia zintegrowanego postulował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ocenie którego środowisko bankowości spółdzielczej nie przeprowadziło rzetelnej analizy kosztów i korzyści ekonomicznych
  • Piotr Huzior: lustracja nie dotyczy tylko spółdzielczości mieszkaniowej, dotyczy również innych branż, m.in. SKOK-ów. (...) Mówimy o bardzo ważnej rzeczy – czy związki rewizyjne czy zawód wolny lustratora.
  • Jak to właściwie jest z tą spółdzielczością? Jaki wpływ na działanie banku mają jego właściciele? Czy respektowane są ich prawa i czy można je ustawowo ograniczać? Co może zarząd, a co należy do kompetencji innych organów? I czy w ogóle jest sens bycia udziałowcem banku spółdzielczego?

Aktualności zrzeszeń

Z przyjemnością informujemy - informuje BODIE - że ze względu na wagę i aktualność poruszanej tematyki SGB-Bank S.A. objął patronatem konferencję „Model biznesowy niemieckich banków spółdzielczych – praktyczne przykłady i inspiracje”, która odbędzie się 19.02.2015 r. w hotelu Novotel Centrum w Poznaniu.
O godzinie 11.00 jako pierwszy punkt obrad Rada Ministrów rozpatrzy ustawę o bankach spółdzielczych. Zajmie się też projektem ratyfikacji umowy FATCA
Informujemy, że z dniem 13 stycznia 2015r. ulega zmianie siedziba Oddziału w Warszawie. Oddział zostaje przeniesiony na ul. Grzybowską 81 do siedziby Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Zmianie ulegają również numery telefonu i faxu.
Jan Grzesiek, Prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie, Przewodniczący Komisji Budżetowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Członek Zarządu KZBS wystosował pismo do Parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego z prośbą o zajęcie się kwestią zasad naliczania oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych przez banki spółdzielcze rolnikom.

Aktualności banków spółdzielczych

Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu kończy 65 lat. Z tej okazji skierował do klientów ofertę specjalnej Jubileuszowej Lokaty. Polecamy film reklamowy Banku.
Większość urzędów skarbowych jest już obsługiwana przez wyspecjalizowane banki. Od 1 stycznia 2015 r. tak jest również w Ostrołęce. Zamiast tradycyjnej kasy w skarbówce pojawił się punkt Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej
Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu został nowym sponsorem klubu Bartnik Myszyniec, występującego w rozgrywkach piłkarskiej A-Klasy ciechanowsko-ostrołęckiej.
BS w Sandomierzu to kolejny Bank, który widzi nie tylko siebie, ale dostrzega potrzeby otoczenia. I pomaga. Bez tej pomocy wiele wydarzeń nie miałoby miejsca.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Sytuacja w sektorze bankowym. Informacja miesięczna. Listopad 2014 - pobierz pdf
Dane sektora bankowego - listopad 2014

Rekomendacje i informacje KNF

NIK dobrze ocenia pracę KNF
Informacja o oprocentowaniu depozytów w bankach komercyjnych
Komisja jednogłośnie stwierdziła, że First International Traders Dom Maklerski SA nie jest w stanie, z powodów ściśle związanych z sytuacją finansową, wykonać ciążących na nim zobowiązań wynikających z roszczeń inwestorów

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Jak to właściwie jest z tą spółdzielczością? Jaki wpływ na działanie banku mają jego właściciele? Czy respektowane są ich prawa i czy można je ustawowo ograniczać? Co może zarząd, a co należy do kompetencji innych organów? I czy w ogóle jest sens bycia udziałowcem banku spółdzielczego?
Pobierz 6 Nr "Magazynu BS.NET" w wersji elektronicznej. Plik w załączniku.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Proponowane bankom działania mają na celu ułatwienie klientom zachowania stabilności finansowej poprzez obniżenie lub racjonalizację obciążeń wynikających ze zmienności kursu walutowego.
Po zaskakującej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego z zeszłego tygodnia o uwolnieniu kursu franka szwajcarskiego świat finansów wpadł w duże zakłopotanie.

Z innej beczki

W 1913 r. Adolf Loos stwierdził, że ornament winny jest historycznej zbrodni na kulturze...Ale pewne zbrodnie można rozgrzeszyć.
Nie zapomnij. Uśmiechnij się i pokaż swoim dziadkom, że o nich pamiętasz.

Ciekawe rzeczy w sieci

Nowe miejsce w sieci poświęcone bankowości spółdzielczej. Blog bankowca spółdzielcy, fana rdzennej ideologii i opartego na niej przywództwa, zarządzania, organizacji oraz budowania marki

Artykuły nie tylko dla informatyków

Piotr Witczak poleca: pokaz skutecznych metod jakimi posługują się cyberprzestepcy. W przystępny i żartobliwy sposób porady co z "tym" zrobić.
Jak co roku Gazeta Bankowa zaprasza do udziału w konkursach technologicznych. Termin nadesłania zgłoszeń - 31 stycznia 2015 r.

Fotoreportaże

Konferencje Union Investment podsumowują współpracę z sektorem. Mają też wartość dodaną. To wykłady i dyskusje na aktualne tematy. Tym razem takim tematem był IPS w Niemczech i propozycja polskiego modelu IPS w SGB.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 23.01.2015 Informacje dnia POLSKA PKN Orlen podał wyniki finansowe za 4Q’14 i za cały rok 2014. Przychody spółki w 4Q wyniosły 24,9 mld PLN po spadku o 10,00% r/r i 14,60% k/k. Jednocześnie były minimalnie niższe od konsensusu na poziomie 24,96 mld PLN. Strata netto wyniosła 1,216 mld PLN, wobec konsensusu na poziomie 629 mln...

Prawo

Od 1 stycznia 2015 r. przepis art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), ma nowe brzmienie nadane ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
1 stycznia 2015 r. weszły w życie przepisy wprowadzające istotne zmiany w zasadach podatkowego rozliczania odsetek od – szeroko rozumianych – pożyczek. Polegają one na modyfikacji istniejących przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji

Parlament Europejski

Technologie służące inwigilacji przeżywają swój renesans na całym świecie. Bardzo prawdopodobne jest, że zaszkodzą nam i naszym strategicznym interesom, wpadając w obce ręce
Rosja nie może sobie wybierać, z kim chce handlować. Zdaniem Komisji Europejskiej, Moskwa musi bowiem znieść zakaz wwozu wieprzowiny z całej Unii a nie tylko z Francji.

Konferencje / Szkolenia

Dla kadry banków spółdzielczych konferencja jest bezpłatna.Warszawa, 28 stycznia 2015 r.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Asseco Poland S.A. zaprezentowała przedstawicielom sektora spółdzielczego dwa unikalne, klientocentryczne rozwiązania. Nowotorskie rozwiązanie bankowości elektronicznej w kanałach internetowym i mobilnym def3000/CBP oraz uniwersalny pulpit użytkownika def3000/UFE (Uniwersal Front End)

Analizy, raporty, projekty ustaw

Ranking najlepszych kredytów hipotecznych – STYCZEŃ 2015 Utrzymująca się stabilizacja w ofertach kredytów hipotecznych to dobry znak dla kupujących oraz świadectwo dojrzałości rynku kredytowego. Mimo zawirowań na rynkach międzynarodowych czynnikiem sprzyjającym stabilizacji na rynku wewnętrznym...