Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Z prośbą o ekspertyzę zwróciła się Komisja Monitoringowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Komisja Monitoringowa na zamkniętym posiedzeniu zdecydowała się wystąpić do Komisji Weneckiej z wnioskiem o opinię w sprawie nowowprowadzonych w Polsce przepisów.
W środę obserwujemy wzrostową kontynuację notowań franka szwajcarskiego. W południe za tę walutę trzeba było zapłacić 4.0379 złotego. Euro w tym czasie kosztowało 4,4283 złotego, a dolar amerykański 3,9362 złotego.
Ustawa o ziemi nie uderza w obcokrajowców, tylko w Polaków. Nie tylko zamraża obrót ziemią, ale uniemożliwi jej kupno. ANR może odmówić jej przekazania nawet spadkobiercom.
W czasie rozpoczynającego się dziś (10 lutego) w Brukseli dwudniowego spotkania ministrów obrony państw NATO zapadnie decyzja o dalszym wzmacnianiu obecności Sojuszu na wschodzie Europy - zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Państwa, które zapoczątkowały proces integracji europejskiej postanowiły spotkać się we własnym gronie. Ich celem ma być mniejsza, ale bardziej zintegrowana Unia Europejska. Spotkała się dawna Wspólnota Węgla i Stali
W ciągu dwóch miesięcy od poprzedniego badania znacznie zmniejszył się odsetek obywateli twierdzących, że nie ma dla nich znaczenia, czy rządy w kraju są demokratyczne czy niedemokratyczne i – co ważne – jest on obecnie jednym z najniższych w historii naszych badań demokracji.
Koszt pomocy osobom zadłużonym w walutach obcych może sięgnąć 44 miliardów złotych. Tak wynika z raportu przedstawionego przez Narodowy Bank Polski. Bank opublikował raport o stabilności systemu finansowego.

Analitycy Banku BPS S.A.

Dane GUS potwierdzają, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych miesiącach jest dalsza poprawa koniunktury, charakteryzująca się stabilnym wzrostem produkcji, zatrudnienia oraz wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Tempo wzrostu produkcji powinno być zbliżone do osiągniętego w roku 2015.
  • W bankach spółdzielczych obserwowano kontynuację dotychczasowych tendencji dynamiki akcji kredytowej oraz zmian w strukturze portfela kredytowego. Od początku roku rosło tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych (5,3% r/r) oraz utrzymywała się dynamika kredytów mieszkaniowych
  • Rekomendacja U wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego w czerwcu 2014 roku, pomimo faktu, iż jest stosowana już od prawie 9 miesięcy (KNF zobowiązał banki do wdrożenia jej postanowień od 1 kwietnia 2015 roku), wywołuje w niektórych przypadkach wątpliwości interpretacyjne - analizuje Radca prawny Jakub Nawracała.
  • Ustawa rodzi realne ryzyko osłabienia pozycji banku w ramach toczącego się postępowania, a także stworzenia niebezpiecznej dla obrotu prawnego praktyki organów nadzoru do swobodnej i daleko idącej, a także często opartej na czynnikach politycznych, ingerencji w funkcjonowanie banków w Polsce.
  • Bank w 2014 roku stał na krawędzi bankructwa, teraz prowadzi kampanię etyczną pod hasłem - "Moje pieniądze, moje życie". Kładzie nacisk na etykę, na wartości i pomaga w sposób realny. Tak jak nasze BS-y pomagają tym, którzy są w potrzebie, bo prawdziwe wartości na całym świecie są takie same.
  • Analizując cechy i sposób funkcjonowania dużych korporacji, w tym dużych banków komercyjnych, można dojść do wniosku, że będąc symbolami kapitalizmu, paradoksalnie mają one charakter organizacji socjalistycznych - pisze dr Albert Sadowski
  • Do jednego z najbardziej dziwnych kultów zalicza się Kult Cargo będący ruchem religijnym występującym głównie na wyspach Oceanu Spokojnego. Wyznawcy cargo wierzą, iż nowoczesna technologia pochodzi od dawnych przodków
  • Asseco udostępniło w Centrum Usług Internetowych dwujęzyczną wersję systemu Asseco CBP. Dzięki temu rozwiązaniu klienci Banków Spółdzielczych, dla których język polski stanowi wyzwanie, mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do usług bankowości internetowej i mobilnej.
  • Zmianie powinny ulec mechanizmy nadzorcze, związane m. in. z działalnością zarządu komisarycznego, zmierzające do przyspieszenia jego wprowadzania. Zmiany regulacyjne w ww. obszarach zostaną w najbliższym czasie zaproponowane przez Ministra Finansów - pisze Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację posła Polaczka
  • Traktujemy rynek banków spółdzielczych jako bardzo perspektywiczny, podchodząc do niego z dużą uwagą. Obserwujemy rozwój tego segmentu zarówno pod względem produktowym, jak i technologicznym - mówi Marat Nevretdinov, wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa

Aktualności zrzeszeń

Banki w programie oczekiwanego przyspieszenia gospodarczego kraju - to temat Forum, jakie odbędzie się 9 marca 2016 r. w Hotelu Sheraton w Warszawie
W bankach spółdzielczych obserwowano kontynuację dotychczasowych tendencji dynamiki akcji kredytowej oraz zmian w strukturze portfela kredytowego. Od początku roku rosło tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych (5,3% r/r) oraz utrzymywała się dynamika kredytów mieszkaniowych
Doświadczenia związane z próbami ratowania SK banku potwierdziły konieczność jak najszybszego wprowadzenia do porządku prawnego w Polsce przepisów dyrektywy w sprawie naprawy, restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków
Ustawa rodzi realne ryzyko osłabienia pozycji banku w ramach toczącego się postępowania, a także stworzenia niebezpiecznej dla obrotu prawnego praktyki organów nadzoru do swobodnej i daleko idącej, a także często opartej na czynnikach politycznych, ingerencji w funkcjonowanie banków w Polsce.

Aktualności banków spółdzielczych

Nadnotecki Bank Spółdzielczy jako jeden z pierwszych banków spółdzielczych uruchomił samoobsługowy kantor wymiany EURO w bankomacie recyklingowym w Osieku nad Notecią przy ul. Pięknej 18a.
Po kilku miesiącach przygotowań powstał drugi Punkt Kasowy w Elblągu, mieszczący się przy ul. Płk. Dąbka 79.
Bank podpisał umowę na obsługę Gminy Pieszyce. To już piąta jednostka samorządu terytorialnego, której obsługę prowadzi Bank
Teraz Pieniński Bank Spółdzielczy dołączył do grona sponsorów szczawnickiego Klubu Sportowego Jarmuta.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

„Informacja wstępna” to comiesięczna, skrócona publikacja, zawierająca wstępne dane dotyczące wyników gospodarczych, systemu bankowego oraz bilansu Narodowego Banku Polskiego.
KNF przedstawiła dane dotyczące sektora bankowego - listopad 2015 roku

Rekomendacje i informacje KNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnia najnowszy raport Urzędu "Zgodność sprawozdań finansowych emitentów papierów wartościowych z MSSF. Analiza przeprowadzona w 2015 r."
Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie SKOK Polska na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy o skok, w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK Polska przez bank.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie podjęła w dniu 26 stycznia 2016 r. decyzję o przejęciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni (SKOK Wyszyńskiego) przez Alior Bank SA.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Zapraszamy do lektury nowego, listopadowego Magazynu BS.NET
Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Prezes Pietraszkiewicz przedstawił prezentację dotyczącą sektora bankowego w Polsce
Początek 2016 roku przyniósł istotne spadki indeksu koniunktury bankowej. Nigdy w ciągu realizacji badania Monitor Bankowy indeks koniunktury bankowej na początku roku nie notował tak dużego jednostkowego spadku (-5,2 pkt).

Z innej beczki

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz - ta sentencja przypomina nam, że jesteśmy gatunkiem w stu procentach śmiertelnym. Popielec kończy karnawał, zapoczątkowuje czterdzieści dni pokuty.
Do jednego z najbardziej dziwnych kultów zalicza się Kult Cargo będący ruchem religijnym występującym głównie na wyspach Oceanu Spokojnego. Wyznawcy cargo wierzą, iż nowoczesna technologia pochodzi od dawnych przodków

BlueNet dla sektora BS

Mówiąc o bezpieczeństwie danych, od razu, w sposób naturalny, nasuwa się nam myśl dotycząca konieczności zastosowania różnego poziomu ochrony dla tych informacji.
Nasz cykl artykułów, które nawiązywały będą zawsze do aspektów związanych z bezpieczeństwem IT, chcielibyśmy rozpocząć od tego, dlaczego to bezpieczeństwo jest tak ważne i co tak bardzo staramy się w tej infrastrukturze IT chronić

Artykuły nie tylko dla informatyków

Dzięki zastosowaniu systemu Big Data, bank spółdzielczy uzyskuje stały dostęp do różnych danych biznesowych, także pochodzących z sektora publicznego.
Rekomendacja U wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego w czerwcu 2014 roku, pomimo faktu, iż jest stosowana już od prawie 9 miesięcy (KNF zobowiązał banki do wdrożenia jej postanowień od 1 kwietnia 2015 roku), wywołuje w niektórych przypadkach wątpliwości interpretacyjne - analizuje Radca prawny Jakub Nawracała.

Fotoreportaże

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura królewskich miast i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Maroku, malowniczym kraju północnozachodniej Afryki, oficjalnie nazywanym – Królestwem Maroka.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 10.02.2016 Informacje dnia JSW ŻYWIEC MARIEBRIZ RANKPROGR Według wiceministra energii Grzegorza Tobiszewskiego JSW potrzebuje ponad 1 mld PLN na restrukturyzację i inwestycje. Spółka chce pozyskać środki od inwestorów zewnętrznych. Minister zaznaczył, że Skarb Państwa zachowa kontrolę w spółce. Pobierz Puls Parkietu

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Dotyczy kredytów bankowych przeznaczonych na oczekiwanie na wypłatę płatności bezpośrednich
Na stronach rządowego Centrum Legislacji ukazał się wczoraj projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego

Parlament Europejski

Delegacja Komisji Weneckiej zakończyła swoją wizytę w Polsce. Teraz jej sprawozdawcy przygotują opinię ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Zostanie ona przedstawiona na plenarnym posiedzeniu Komisji, która odbędzie się w marcu w Wenecji.
UE i USA ujawniły nowe porozumienie ws. ochrony danych osobowych. Amerykanie obiecują w nim lepszą ochronę danych Europejczyków na amerykańskich serwerach.

Konferencje / Szkolenia

Bezpłatna konferencja - 22 lutego 2016 r. Uniwersytet Jagielloński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Kraków

Razem z Asseco

Asseco udostępniło w Centrum Usług Internetowych dwujęzyczną wersję systemu Asseco CBP. Dzięki temu rozwiązaniu klienci Banków Spółdzielczych, dla których język polski stanowi wyzwanie, mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do usług bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Analiza przepisów prawa pod kątem norm uprzywilejowujących banki względem różnych podmiotów