Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Greckie “nie” w referendum odrzucające reformy i wyrzeczenia spowodowało umiarkowany niepokój na rynkach finansowych. Początkowo notowania walut rozpoczęły się z wyższego poziomu niż na zakończenie ubiegłego tygodnia, ale w miarę upływu dzisiejszego dnia, wracają do średnich notowań poprzedniego tygodnia.
Jak donosi Radio Gdańsk w Pucku otwarto pierwszy w Polsce Browar Spółdzielczy. Jest on efektem działania spółdzielni socjalnej Dalba. Zatrudnia 12 osób - to absolwenci puckich Warsztatów Terapii Zajęciowej. Działa non-profit i jak twierdzą ludzie w fundacji- warzy nie tylko piwo, ale i wielką zmianę społeczną.
Gazeta „Parkiet” o gospodarczych pomysłach PiS czyli rynek boi się Budapesztu nad Wisłą. Z politycznych zapowiedzi PiS wynika, że najbardziej ucierpią finanse i handel.
Łącznie na 2809 polskich samorządów w minionych trzech latach długi zwiększyły się w 1237 jednostkach (ok. 44 proc. wszystkich) W 465 samorządach w Polsce poziom zadłużenia nie przekroczył jednak 10 proc., a w 207 samorządach był wyższy niż 50 proc.
W pierwszej połowie 2015 r. zbankrutowało 601 osób i z każdym miesiącem wzmaga się fala upadłości konsumenckiej - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
Grecki minister finansów Janis Warufakis rezygnuje ze stanowiska w rządzie. Poinformował o tym w poniedziałek rano na swoim blogu. Jak argumentuje, będzie łatwiej o porozumienie z wierzycielami bez jego uczestnictwa w rozmowach.
Wyniki niedzielnego referendum w Grecji widać już na światowych rynkach. Od rana euro wyraźnie traci do dolara, a rykoszetem obrywa polski złoty. Nasza waluta osłabia się do franka, dolara i euro.

  • Świąteczne spotkanie poprzedziło Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej, które zdecydowało się podjąć uchwałę w sprawie zaprzestania prac nas poselskim projektem ustawy Prawo spółdzielcze druk 980.
  • Cykl edukacyjny o inwestowaniu. Rynki finansowe od zawsze rządziły się swoimi prawami, ale ostatnie lata stały się szczególnie wymagające dla inwestorów.
  • Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
  • Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
  • Za[pis przebiegu posiedzenia. "Mamy opodatkowaną dywidendę w spółdzielniach osób prawnych. Spółki osób prawnych, jeśli przekazują dywidendę dla swoich udziałowców, spółek, mają tę dywidendę zwolnioną."
  • Sejm zajął się stanowiskiem Senatu w sprawie znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustawach. Ustawa została przyjęta z uwzględnieniem większości poprawek.
  • Ukazał się czerwcowy Magazyn BS.NET - Co w nim? Zapraszamy do lektury
  • Wszyscy czekamy na ostateczny kształt ustawy o bankach spółdzielczych. Ona nie może być prostą implementacją europejskiego prawa. Musi sprzyjać rozwojowi - mówi Prezes Zarządu Banku BPS Zdzisław Kupczyk, którego poprosiliśmy o wypowiedź.
  • Gdy już bank spółdzielczy posiada swój fanpage na Facebooku, to często motywowane jest to chęcią dotarcia do młodego klienta i informowania na bieżąco o działaniach banku. Jak naprawdę wyglądają profile największych banków spółdzielczych?

Aktualności zrzeszeń

Podczas Gali o "sektorze bankowym za 10 lat" mówił Marek Belka oraz Wojciech Kwaśniak, który nie omieszkał nie wspomnieć o bankach spółdzielczych
Postulaty rewizji uprzywilejowania sektora bankowego oraz rozwoju rynku kapitałowego przedstawili w sobotę uczestnicy konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości oraz ugrupowań z PiS współpracujących.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego będzie kontynuować prace na drukiem 980. Posiedzenie zaplanowane jest na 9 lipca 2015 r.
Spółdzielcza Grupa Bankowa prowadzi całoroczny konkurs pt. „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym” – szkoły podstawowe i gimnazja, w których działają Szkolne Kasy Oszczędności pod patronatem Banków Spółdzielczych SGB w ciągu roku szkolnego podejmują różnego rodzaju aktywności

Aktualności banków spółdzielczych

W dniu 28 czerwca 2015 r. w Banku Spółdzielczym w Poddębicach odbył się Dzień otwarty zorganizowany z okazji Ogólnopolskiego Święta Spółdzielczości Bankowej połączonego z jubileuszem 110-lecia Spółdzielczości Bankowej w Poddębicach.
Bank Spółdzielczy w Zgierzu na swojej stronie internetowej informuje, że dla Klientów korzystających z Systemu NET-BANK uruchomiona została usługa płatności internetowych - Paybynet świadczona za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej KIR S.A. Na nowocześniejszą zmieniała się też wersja bankowości elektronicznej.
Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 03 lipca br. zmarła Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sierakowie - Pani Wiesława Kowalska.
Od 1 lipca nastąpiła zmiana nazwy Banku Spółdzielczego w Lesznowoli. Obecna nazwa to SGB - Oddział w Lesznowoli.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane finansowe sektora bankowego Prezentowane zestawienia zawierają zagregowane dane sektora bankowego przygotowane w oparciu o jednostkowe sprawozdania banków i oddziałów instytucji kredytowych. Źródłem danych jest System Informacji Sprawozdawczej (SIS), opracowany w oparciu o strukturę sprawozdań FINREP rekomendowanych przez CEBS ( Komitet...
W I kwartale 2015 r. wynik1 finansowy netto sektora bankowego wyniósł 4,0 mld zł, o 1,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Suma bilansowa wzrosła w skali roku o 8,5% i wyniosła 1566,6 mld zł. Wartość kredytów dla sektora niefinansowego zwiększyła się o 7,8%, do 917,2 mld zł, a depozytów o 10,3%, do 855,9 mld zł . Wynik...

Rekomendacje i informacje KNF

Wytyczne kierowane są do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym oraz osób odpowiedzialnych za informacje zamieszczone w prospekcie emisyjnym.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przypomina, że w dniu 16 lipca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zmieniająca sposób inwestowania przez klientów detalicznych firm inwestycyjnych w instrumenty pochodne, które nie są rozliczane przez CCP
KNF jednogłośnie przyjęła: Rekomendację A-SKOK dotyczącą dobrych praktyk zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych w SKOK i Rekomendację B-SKOK dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego SKOK.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nowy Magazyn BS.NET do pobrania
Maleje liczba banków spółdzielczych nie posiadających swojej strony www. Zostało ich niewiele. Sprawdź.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Każde polecenie przelewu jest przedmiotem analizy, a transakcje budzące wątpliwości są przedmiotem dodatkowej weryfikacji np. poprzez kontakt z klientem. Jednak zanim dojdzie do weryfikacji poprawności złożonego zlecenia płatniczego i potwierdzenia transakcji, banki muszą wstrzymać ich realizację.
w sprawie informacji zamieszczonych na stronie Urzędu ws klauzul niedozwolonych

Z innej beczki

Niedługo po tym, jak Polska odzyskała niepodległość, za przestępstwa popełnione z chęci zysku przewidywano karę śmierci przez rozstrzelanie.
3 lipca 1938 pobiła światowy rekord prędkości lokomotywy z napędem parowym, osiągając 203 km/h (126 mph).

Ciekawe rzeczy w sieci

czyli jak powstawał Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Choszcznie

Artykuły nie tylko dla informatyków

Ponad 80 proc. dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne zaobserwowało wzrost poziomu zagrożenia zewnętrznego w ostatnich trzech latach, a 60 proc. deklaruje, że ataki są bardziej wyrafinowane niż systemy obrony
Kwiecień 2015 roku przyniósł na rynku bancassurance rewolucję – Rekomendacja U postawiła przed ubezpieczycielami wyzwanie stworzenia nowych wzorców współpracy z bankami. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwala nie tylko na płynne wprowadzenie zmian, ale także na wzmocnienie pozycji lidera rynku.

Fotoreportaże

W dniu 24 czerwca 2015 r. w Galerii Porczyńskich odbyły się - Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości połączone z rozstrzygnięciem konkursu "Menedżer - Spółdzielca"

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 03.07.2015 Informacje dnia USA Bezrobocie w czerwcu wyniosło 5,3%. W czerwcu stopa bezrobocia w USA ukształtowała się na poziomie 5,3% wobec 5,5% miesiąc wcześniej. Konsensus zakładał 5,4%. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w czerwcu o 223 tys. Prognoza wynosiła 225 tys. dodatkowych etatów. PKOBP PZU WAWEL KANIA...

Prawo

Powstaje pytanie o banki spółdzielcze. Dlaczego mają one pokrywać koszty proporcjonalnie, gdy większość nie działa aktywnie na rynku kapitałowym?
Do Ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o zmianie o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym oraz niektórych innych ustaw

Parlament Europejski

W przeciwieństwie do modelu gospodarczego opartego na podejściu „biorę – przetwarzam – wyrzucam” gospodarka o obiegu zamkniętym ma na celu wydłużenie "życia" produktów
Schulz o Grecji, migracji, polityce bezpieczeństwa i obrony, rynku cyfrowym, pogłębieniu integracji gospodarczej i Wielkiej Brytanii - przemówienie na Radzie Europejskiej 25 czerwca 2015

Konferencje / Szkolenia

Już w najbliższy czwartek - 23.06.2015 zapraszamy na bezpłatną konferencję Business Intelligence Trends.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W pogoni za uciekającą marżą odsetkową czasem zapominamy, że bank to też klient. Klient bardzo ważny dla dostawców. Czy jednak dostawcy to zauważają ? W jaki sposób weryfikują naszą ocenę ?

Analizy, raporty, projekty ustaw

Błędy w przetargach unijnych. Polska.