Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

W tym tygodniu kursy walut będą kształtowane decyzjami Europejskiego Banku Centralnego, którego posiedzenie jest zaplanowane na czwartek.
W III kwartale 2015 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,7%.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego dokumentu, opodatkowaniu stawką 70 procent ulegają wszystkie odprawy i odszkodowania wypłacane menadżerom i pracownikom spółek, w których Skarb Państwa ma ponad 50 procent udziałów.
Chcąc zabezpieczyć swoje nadwyżki kapitałowe powinniśmy zainteresować się – odpornymi na rynkowe zawirowania – brylantami inwestycyjnymi.
W sklepach Auchan w całej Polsce prowadzona jest doroczna „akcja Miś”. W tym roku wspiera Polską Akcję Humanitarną w walce z niedożywieniem dzieci w Polsce.
Przedsiębiorca, który otworzy przyzakładowe przedszkole albo żłobek, będzie mógł pomniejszyć swój przychód do opodatkowania o koszty związane z prowadzeniem placówki.
Politykiem, któremu Polacy najbardziej ufają jest Andrzej Duda - wynika z badania zaufania do polityków przygotowanego specjalnie dla Onetu przez IBRiS.

Analitycy Banku BPS S.A.

Analitycy Banku BPS o cenach ropy: Na rynku pojawiają się czasami opinie, iż w dzisiejszych czasach ceny surowców nie są naturalnym odzwierciedleniem relacji popytu i podaży, lecz efektem gry spekulacyjnej części uczestników rynków finansowych nastawionych na szybki zysk.
  • Kto wymyślił guziki? Etruskowie i Grecy, Chińczycy i Hindusi. Podobno nie wymyślili ich dawni Japończycy, którzy swoje kimona spinali agrafami, co czynią z uporem do dziś. Ale dopiero w XII wieku guziki stały się w Europie popularnym elementem odzieży.
  • Upadłość SKOK-ów finansowana była z funduszy BFG. Upadłość SK Banku z funduszy fośg. Banki komercyjne zaboli mniej lub bardziej. Dla banków spółdzielczych to tajfun, przed którym nie ma się gdzie schować
  • Ilu informatyków powinien mieć Bank Spółdzielczy? Jak najmniej – jeżeli spojrzymy na to z kosztowego punktu widzenia. I jednocześnie – jak najwięcej – jeśli spojrzymy z punktu widzenia niezawodnościowego i wydajnościowego.
  • Analitycy Banku BPS o cenach ropy: Na rynku pojawiają się czasami opinie, iż w dzisiejszych czasach ceny surowców nie są naturalnym odzwierciedleniem relacji popytu i podaży, lecz efektem gry spekulacyjnej części uczestników rynków finansowych nastawionych na szybki zysk.
  • Niebawem trafi do Państwa nowy numer Magazynu BS.NET. Skupiamy się w nim jak zawsze na najważniejszych problemach sektora. Tym razem na relacji: Bank-Klient
  • Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.
  • Rekomendację dotyczącą bezpieczeństwa transakcji internetowych nazwałbym rekomendacją spóźnioną, a moje wrażenia po lekturze tego dokumentu określiłbym – nihil novi. Zalecenia w nim zawarte są w praktyce, w zdecydowanej części, wdrożone w życie - pisze dr Albert Sadowski
  • Zestawienie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych
  • Od 16 listopada 2015 r. Bank Spółdzielczy w Chojnie dołączył do grona Banków Spółdzielczych użytkujących system def3000. Realizacja wdrożenia możliwa była dzięki zaangażowaniu Stron i ścisłej współpracy Banku Spółdzielczego w Chojnie, SGB-Banku S.A. oraz Asseco Poland S.A.

Aktualności zrzeszeń

Minister Finansów ocenia, że doświadczenie SK Banku powinno być wykorzystane w celu wzmocnienia nadzoru, na przykład poprzez nadanie uprawnienia do weryfikacji zabezpieczeń akceptowanych przez banki.
Połączenie twardej ekonomii z ekonomią społeczną, dają efekty. Dawniej dawało, teraz daje i będzie dawało efekty w przyszłości - podkreślał prezes Ryszard Lorek.
Ukazał się nowy numer magazynu Bank Spółdzielczy, tym razem poświęcony jest w całości powstaniu SGB.
20 listopada 2015r. w Poznaniu, 24 listopada 2015r. w Katowicach, a 26 listopada 2015r. w Warszawie odbyły się sesje inaugurujące Konkurs BANRISK – Liga Akademicka 2015/2016.

Aktualności banków spółdzielczych

Seminarium skierowane jest do zainteresowanych umową odwróconego kredytu hipotecznego pracowników banków. Celem seminarium jest przybliżenie regulacji odwróconego kredytu hipotecznego ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych.
W Magazynie Gospodarczym Fakty ciekawa rozmowa z prezesem Krajowej Rady Spółdzielczej Alfredem Domagalskim. Prezes mowi o specyfice spółdzielczości, jej odmiennosci od gospodarki rynkowej i problemach ze zrozumieniem tej specyfiki przez polityków i władze naszego kraju.
Za pośrednictwem swojej strony na FB Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu zaprasza na spotkanie z Mikołajem. Warto przyjść, będą pierniki, napoje , kolędy. Rozbłyśnie choinka, o posiadacze lokat dowiedzą się o wynikach konkursu i odbiorą nagrody.
W czwartek 26 listopada dokonano poświęcenia i uroczystego otwarcia nowej siedziby oddziału w Korzennej Banku Spółdzielczego w Grybowie.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

BFG opublikował informacje miesięczną - dotyczącą września 2015 - o sytuacji w sektorze bankowym.
KNF udostępnił dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec września 2015 r.

Rekomendacje i informacje KNF

KNF udostępnił dane statystyczne dotyczące domów maklerskich za III kwartał 2015 r.
Trzynaście banków z Polski uczestniczyło w europejskim ćwiczeniu ujawniającym zainicjowanym i koordynowanym przez EBA.
W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane TFI za III kwartał 2015 r.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.
Tematem przewodnim jest w nim bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo banków i klientów. Oprócz tego wiele interesujących materiałów.

ZBP - informacje, ekspertyzy

„Domki z kart czy polityka mieszkaniowa” - pod takim hasłem przebiegały obrady dwunastej edycji Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych.
Wyniki odnotowane po III kwartale nie pozwalają sądzić, że rynek kredytów mieszkaniowych powrócił na ścieżkę wzrostową. Banki udzieliły łącznie 43,9 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,7 mld zł.

Z innej beczki

Kto wymyślił guziki? Etruskowie i Grecy, Chińczycy i Hindusi. Podobno nie wymyślili ich dawni Japończycy, którzy swoje kimona spinali agrafami, co czynią z uporem do dziś. Ale dopiero w XII wieku guziki stały się w Europie popularnym elementem odzieży.
Pora sobie przypomnieć, jakimi tytułami obdarzani byli władcy niepodzielni. Szczególnie rozmiłowany w nich był rosyjski car Mikołaj II.

Ciekawe rzeczy w sieci

Na swojej stronie poseł Jerzy Polaczek, obecnie Wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych analizuje dokładnie harmonogram działań KNF wobec SK Banku.

Artykuły nie tylko dla informatyków

W dniach 16-20 listopada 2015 roku odbyła się ósma edycja ćwiczeń NATO pod nazwą "Cyber Coalition 2015", w której wzięło udział ponad 600 specjalistów w zakresie cyberobrony z państw NATO i partnerów.
Ekonomiści przewidują wyraźny rozwój sektora MSP, a co za tym idzie – zwiększenie potrzeb małych i średnich firm, jako odbiorców usług i produktów.

Fotoreportaże

Są ludzie, którym się chce. Są ludzie, którzy potrafią zorganizować wokół siebie piękną przestrzeń i dzielą się nią z innymi. Jeżeli będziecie w Beskidzie Żywieckim zajrzyjcie koniecznie do Milówki, miejsca, w którym działa Fundacja Leśny Gród. Naprawdę warto.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 30.11.2015 Informacje dnia NIEMCY Sprzedaż detaliczna w Niemczech w październiku spadła o 0,4% m/m. Konsensus zakładał 0,4% wzrostu m/m. W ujęciu rocznym w październiku sprzedaż wzrosła o 2,1% (+3,5% we wrześniu), wobec konsensusu na poziomie 2,9%. VISTULA PANOVA UNIWHEELS SFINKS SKOK SEKTOR BANKOWY SEKTOR BANKOWY ROBYG...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Na stronie internetowej Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Financial Action Task Force - FATF) opublikowane zostały nowe dokumenty
Informujemy, że wraz z publikacją danych za październik 2015 r. NBP dokonał redefinicji kategorii „Kapitał i rezerwy”. Zmiana polega na ujęciu w pozycji „Kapitał i rezerwy”, dodatkowo w stosunku do dotychczasowej definicji,

Parlament Europejski

W najbliższym czasie nie widać dużych szans, aby doszło do ujednolicenia stawek podatku VAT w Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez analityków firmy TMF Group.
Zamachy terrorystyczne w Paryżu po raz kolejny unaoczniły pilną potrzebę zacieśnienia współpracy i koordynacji między państwami członkowskimi by skuteczniej przeciwdziałać radykalizacji i terroryzmowi

Konferencje / Szkolenia

Warszawa, 15,16,17 grudnia 2015 Instytut Biocybernetyki Polskiej Akademii Nauk

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Od 16 listopada 2015 r. Bank Spółdzielczy w Chojnie dołączył do grona Banków Spółdzielczych użytkujących system def3000. Realizacja wdrożenia możliwa była dzięki zaangażowaniu Stron i ścisłej współpracy Banku Spółdzielczego w Chojnie, SGB-Banku S.A. oraz Asseco Poland S.A.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Forum Obywatelskiego Rozwoju uczestniczyło w badaniu zainicjowanym i koordynowanym przez Lithuanian Free Market Institute na temat szarej strefy m.in. w krajach bałtyckich.