Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Światowy Kongres Żydów już poinformował, że mogą to być rzeczy należące do Żydów. Wcześniej w rosyjskich mediach pojawiła się wypowiedź prawnika, który dowodził, że zawartość pociągu może należeć do Rosji - jako prawnego sukcesora Związku Radzieckiego, uczestnika antyhitlerowskiej koalicji.
Według wstępnych szacunków GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale 2015 roku był wyższy o 3,3 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekiwali wyższego tempa wzrostu gospodarczego.
W lipcu mechanizm odwróconego VAT został rozszerzony między innymi na sprzęt elektroniczny. Ma to uszczelnić system rozliczeń i wyeliminować wyłudzanie podatku. Szacuje się, że w 2014 r. państwo straciło przez ten proceder 9 mld zł.
Zmarł Józef Wesołowski, były arcybiskup i nuncjusz apostolski na Dominikanie. Były hierarcha był oskarżany o pedofilię i czekał w Watykanie na proces.
W głosowaniu wzięło udział 45 senatorów - 24 było za tym, aby nie poprzeć wniosku prezydenta, zaś 21 opowiedziało się za wnioskiem. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Liczba bezdomnych psów i kotów przekracza 3 000 000. Schwytane przez hycli lub umieszczone w schroniskach mają zazwyczaj fatalne warunki bytowe.
W ostatnim dniu tygodnia krajowa waluta odzyskuje siły po nieznacznych stratach z czwartku. Złoty od rana zyskuje do głównych walut. O godzinie 12-tej za euro płacono 4,2296 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,7482 złotego.

Analitycy Banku BPS S.A.

Do krajów charakteryzujących się większymi nierównościami dochodów niż w Polsce należy 11 państw UE: Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Cypr oraz Chorwacja.
  • Wczoraj w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o nadzorze makroostrożnościowym i zarządzaniu kryzysowym. Komisja nie uwzględniła wniesionych poprawek i zarekomendowała przyjęcie ustawy bez zmian.
  • Zdaniem KNF BFG powinien mieć możliwość obejmowania również udziałów w bankach spółdzielczych, a nie tylko akcji banków jak do tej pory.
  • Niebawem do rąk Państwa trafi nowy, dziesiąty już numer Magazynu BS.NET. Tym razem skupiliśmy się na szeroko pojętym bezpieczeństwie banku i jego klientów. Ale nie tylko, w numerze znajdują się też wywiady, opinie i poglądy na tematy, którymi żyje sektor banków spółdzielczych.
  • Przed bankami spółdzielczymi stoi konieczność reorganizacji zrzeszeń. Nowe przepisy prawa CRDIV/CRR , wprowadzone z myślą o dużych bankach muszą być zaadoptowane również do małych instytucji finansowych. W efekcie wdrożenie tych regulacji może wpłynąć negatywnie na finansowanie gospodarki.
  • Do krajów charakteryzujących się większymi nierównościami dochodów niż w Polsce należy 11 państw UE: Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Cypr oraz Chorwacja.
  • czyli VIII Spotkania Orkiestr Dętych pod patronatem Banku Spółdzielczego w Wołczynie. Prowadził je najlepszy konferansjer wśród burmistrzów i najlepszy burmistrz wśród konferansjerów - Pan Jan Leszek Wiącek - Burmistrz Wołczyna. Dzięki BS w Wołczynie działo się!
  • Przedstawiamy zapiski Prezesa Józefa Myrczka z warsztatów na temat proporcjonalności zorganizowanych przez Europejski Nadzór Bankowy. Mają one charakter notatek z kolenych prezentacji i wystąpień, cechują się zwięzłością i podkreślają najważniejsze tezy.
  • Lwów rozpalony do białości. 38-39 stopni. Wieczorami mury miasta oddają nagromadzone w dzień ciepło. Nie ma czym oddychać. Ranek nie przynosi orzeźwienia. Ale to nic nowego, Ukraina od wielu miesięcy ma wysoką gorączkę.
  • Polska jest krajem o niskim ubankowienieniu, jednym z najniższych w całej Unii Europejskiej - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz w rozmowie z BS.net

Aktualności zrzeszeń

W nowym, ósmym numerze tęczy Polskiej" znalazła się informacja na temat dalszych losów ustawy Prawo spółdzielcze procedowanej przez Nadzwyczajną Komisję. Wynika z niej, że prace nie zostaną już zakończone.
Wczoraj w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o nadzorze makroostrożnościowym i zarządzaniu kryzysowym. Komisja nie uwzględniła wniesionych poprawek i zarekomendowała przyjęcie ustawy bez zmian.
Zdaniem KNF BFG powinien mieć możliwość obejmowania również udziałów w bankach spółdzielczych, a nie tylko akcji banków jak do tej pory.
Na temat BS-ów w ciągu roku opublikowano w mediach 13,4 tys. materiałów o łącznej wartości 60 mln zł – wynika z analizy firmy Press-Service Monitoring Mediów.

Aktualności banków spółdzielczych

W Gazecie Powiatu Wołomińskiego dwa materiały na tema SK Banku. Jeden to list klienta, dugi to wywiad z z rzecznikiem prasowym SK Banku, prof. dr. hab. Waldemarem J. Dziakiem.
Zakończył się 43 Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego w Kategoriach Młodzieżowych JKTS Open 2015. Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju wsparł jego organizację,
XIV Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka, odbył się 22 i 23 sierpnia 2015 roku w Wilkowicach (gmina Lipno, województwo wielkopolskie). Imprezie towarzyszyła wystawa rolnicza ,,Roltechnika", którą organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Decyzją Rady Nadzorczej w dniu 27.08.2015r. powołany został nowy członek Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie – Pani Anna Kaźmierska, wieloletni pracownik Banku, pełniąca dotychczas funkcję Naczelnika Zespołu Zarządzania Aktywami i Ryzykiem Kredytowym Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Sytuacja w sektorze bankowym. Informacja miesięczna. Czerwiec 2015
Dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec czerwca 2015 r.

Rekomendacje i informacje KNF

Wśród banków, które nie udzielały frankowych kredytów mieszkaniowych były zarówno podmioty z kapitałem zagranicznym, jak i krajowym, w tym banki spółdzielcze.
KNF zaakceptowała założenia rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji płatniczych zawieranych w internecie za pośrednictwem banków, krajowych instytucji płatniczych, krajowych instytucji pieniądza elektronicznego oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
KNF wprowadza zmiany w praktyce zatwierdzania prospektów emisyjnych. Zmiany dotyczą spółek i emitentów, którzy złożą prospekty do KNF po 1 września 2015 r.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nowy Magazyn BS.NET do pobrania
Maleje liczba banków spółdzielczych nie posiadających swojej strony www. Zostało ich niewiele. Sprawdź.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Raport AMRON – SARFiN: w drugim kwartale bieżącego roku nastąpił niespotykany od kilku kwartałów wzrost liczby i wartości nowych kredytów mieszkaniowych.
W nawiązaniu do uchwalenia przez Sejm i skierowania ww. projektu ustawy (druk nr 3660) wraz z dodatkowym sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych (druk nr 3781-A) do Senatu, Związek Banków Polskich przedstawia pięć propozycji zmian do tego dokumentu.

Z innej beczki

Tak mówili na wyrzutnię Niemcy, "Katiusza" - mówili o niej Rosjanie. Piosenkę o Katiuszy śpiewała cała radziecka armia, strzelając przy tym z wyrzutni.
Papieros dla dwojga, wózek przeciwgazowy, kapcie dla kota. Te wynalazki nie zdobyły może popularności, ale jaką kreatywnością musieli wykazać się wynalazcy!

Ciekawe rzeczy w sieci

Próbę zobrazowania międzynarodowej wymiany handlowej podjął Owen Cornec z Uniwersytetu Harvarda – stworzył on internetową mapę, która pozwala obserwować skomplikowane ekonomiczne zależności przez „konfetti 3D”.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Siłą rozwiązań BIG DATA Abastry jest duża skalowalność, elastyczność i uniwersalność. Nasze rozwiązania, w zależności od ilości i charakterystyki danych, opieramy o różne typy baz danych.
Tak naprawdę to nie inspekcji nadzorcy obawiać się powinniśmy, ale tego, czy poziom bezpieczeństwa technologicznego pozwoli naszemu Bankowi szybko i sprawnie podnieść się po ewentualnej katastrofie bądź po wystąpieniu incydentu, zakłócającego ciągłość technologiczną jego funkcjonowania.

Fotoreportaże

KDBS Bank z okazji Dnia Spółdzielczości Bankowej Bankowej zorganizował w tym roku II Gwiaździsty Rajd Rowerowy Spółdzielców. Potem ugotował kocioł żuru i zorganizował związany z Dniem konkurs. Jego zwycięzca odjechał rowerem ufundowanym przez Bank.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 28.08.2015 Informacje dnia ENEA Wyniki Enei poniżej oczekiwań. W 2H’15 grupa wypracowała 2,17 mld PLN przychodów, wobec konsensusu wynoszącego 2,3 mld PLN. Grupa wypracowała 385,1 mln PLN EBITDA, wobec oczekiwanych 408,3 mln PLN. Zysk operacyjny wyniósł 196,9 mln PLN (-13% vs. konsensus). Zysk netto akcjonariuszy dominujących...

Prawo

Możliwość i sposoby eliminacji z obrotu prawnego postanowień umownych uznanych przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za abuzywne
Od zdania senatorów w dużym stopniu zależeć będzie los ustawy, więc do Senatu wpływają kolejne pisma od instytucji, izb gospodarczych, banków i organizacji zrzeszających tzw. frankowiczów. Dziś zbiera się Komisja.

Parlament Europejski

Analiza Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
Sprzeciw wobec e-papierosów wśród pracowników służby zdrowia wydaje się słabnąć, szczególnie odkąd pojawia się coraz więcej badań koncentrujących się na pożyteczności tych urządzeń. W 2014 r.

Konferencje / Szkolenia

Udział w wykładach będzie nieodpłatny. Terminy i miejsca zostaną opublikowane wkrótce.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W pogoni za uciekającą marżą odsetkową czasem zapominamy, że bank to też klient. Klient bardzo ważny dla dostawców. Czy jednak dostawcy to zauważają ? W jaki sposób weryfikują naszą ocenę ?

Analizy, raporty, projekty ustaw

Sprawozdanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z realizacji ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w 2014 roku