Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Z powodu wzrostu kursu USDPLN tracą mocno głównie polscy importerzy, którzy płacą tą walutą za towary sprowadzane z USA, które są naszym 8. najważniejszym partnerem w imporcie, oraz przede wszystkim z Chin,
Upadek SK Banku będzie kosztowny dla polskiego systemu bankowego – pisze w komunikacie Fitch Ratings. Szacowany koszty to 1,7 mld zł ( 420 mln USD). Ta kwota stanowi 12 procent zysku sektora bankowego brutto w okresie od stycznie do końca września 2015 roku.
Zdaniem analityków,upadek SK banku wygląda na jednorazowy przypadek, ale jeśli nałożą się na to inne efekty, sytuacja w całym sektorze może się pogorszyć
Od 30 listopada nastąpi podział akcji największego polskiego ubezpieczyciela w stosunku 1:10. Akcje będą bardziej dostępne dla inwestorów indywidualnych
Rada Ministrów przyjęła Założenia propozycji modyfikacji podziału statystycznego województwa mazowieckiego na dwie jednostki terytorialne
Jak dowiedział się Reuters, Raiffeisen Bank International (RBI) zamierza wrócić do sprzedaży polskiego oddziału w ciągu kilku dni. To kolejne podejście do sprzedaży Raiffeisen Polbank.
Jednym z tematów wtorkowych obrad Rady Ministrów była realizacja tegorocznego budżetu oraz prace nad budżetem na 2016 rok.

Analitycy Banku BPS S.A.

Analitycy Banku BPS o cenach ropy: Na rynku pojawiają się czasami opinie, iż w dzisiejszych czasach ceny surowców nie są naturalnym odzwierciedleniem relacji popytu i podaży, lecz efektem gry spekulacyjnej części uczestników rynków finansowych nastawionych na szybki zysk.

Aktualności zrzeszeń

W dniu 25 listopada 2015 r. Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podjęła uchwały dotyczące określenia wysokości stawek
IPS ma przede wszystkim zapewnić ochronę płynności i wypłacalności każdego uczestnika systemu, a w konsekwencji całego Zrzeszenia. To koncepcja solidarnego, wzajemnego gwarantowania zobowiązań przez uczestników systemu
Finał 53 edycji Konkursu o Nagrodę Orła Agrobiznesu odbędzie się 2 grudnia w Auli Domu Literatury w Warszawie.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Związku Spółdzielczego w Antalyi (Turcja) odbyły się wybory nowego prezydenta organizacji.

Aktualności banków spółdzielczych

W środę 18 listopada w milickim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala pn. „Inni, ale tacy sami”, podczas której Bank Spółdzielczy w Miliczu otrzymał nagrodę za wspieranie działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych.
Seminarium skierowane jest do średniej i wyższej kadry kierowniczej oraz pracowników komórek sprawozdawczych banków, zajmujących się raportowaniem według CRR.
Zarząd GPW uchwała z dnia 23 listopada zawiesza w alternatywnym systemie na Catalyst obrót obligacjami wyemitowanymi przez SK Bank
22 listopada 2015 r. w Arenie Toruń odbyło się uroczyste podpisanie umowy sponsorskiej pomiędzy Bankiem Spółdzielczym w Toruniu, a Klubem Twarde Pierniki S.A.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

BFG opublikował informacje miesięczną - dotyczącą września 2015 - o sytuacji w sektorze bankowym.
KNF udostępnił dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec września 2015 r.

Rekomendacje i informacje KNF

Trzynaście banków z Polski uczestniczyło w europejskim ćwiczeniu ujawniającym zainicjowanym i koordynowanym przez EBA.
W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane TFI za III kwartał 2015 r.
Wniosek o wydanie zezwolenia na nabycie przedsiębiorstwa bankowego lub jego zorganizowanej części

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.
Tematem przewodnim jest w nim bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo banków i klientów. Oprócz tego wiele interesujących materiałów.

ZBP - informacje, ekspertyzy

19 listopada br. w warszawskim hotelu Hilton spotkali się przedstawiciele sektora bankowego, dostawców najnowocześniejszych technologii IT oraz niezależni eksperci, by dyskutować na temat nowatorskich rozwiązań teleinformatycznych dla rynku finansowego i wyzwań dla cyfrowej gospodarki.
W piątek 6 listopada br. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o partnerstwie w ramach Programu Edukacyjnego – Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, realizowanego z inicjatywy Związku Banków Polskich.

Z innej beczki

Pora sobie przypomnieć, jakimi tytułami obdarzani byli władcy niepodzielni. Szczególnie rozmiłowany w nich był rosyjski car Mikołaj II.
Bank został utworzony w 1910 pod nazwą Bank Przemysłowy dla Królestwa Galicji i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskim

Ciekawe rzeczy w sieci

I Austria i Niemcy uważają ponadto, że w bankach jest bardzo wiele złych długów, które jeszcze nie zostały ujawnione, a gdyby zostały spowodowałaby falę bankructw instytucji finansowych.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przechowywanie i bezpieczeństwo danych. 9 grudnia 2015 r.
Ilu informatyków powinien mieć Bank Spółdzielczy? Jak najmniej – jeżeli spojrzymy na to z kosztowego punktu widzenia. I jednocześnie – jak najwięcej – jeśli spojrzymy z punktu widzenia niezawodnościowego i wydajnościowego.

Fotoreportaże

Są ludzie, którym się chce. Są ludzie, którzy potrafią zorganizować wokół siebie piękną przestrzeń i dzielą się nią z innymi. Jeżeli będziecie w Beskidzie Żywieckim zajrzyjcie koniecznie do Milówki, miejsca, w którym działa Fundacja Leśny Gród. Naprawdę warto.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 25.11.2015 Informacje dnia USA PKB USA wzrósł w 3Q’15 o 2,1% q/q wobec wzrostu o 3,9% q/q w 2Q’15, przy konsensusie 2,2% q/q. Był to drugi szacunek tych danych. Według pierwszego szacunku PKB USA wzrósł w 3Q’15 o 1,5% q/q. SEKTOR BANKOWY SFINKS SEKO Szacunki opłat na SK Bank. Poszczególne banki (oprócz BZ WBK i Alior Banku)...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Informujemy, że wraz z publikacją danych za październik 2015 r. NBP dokonał redefinicji kategorii „Kapitał i rezerwy”. Zmiana polega na ujęciu w pozycji „Kapitał i rezerwy”, dodatkowo w stosunku do dotychczasowej definicji,
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu obliczania wynagrodzenia prowizyjnego dla Banku Gospodarstwa Krajowego z tytułu realizacji zadań wynikających z przepisów ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy

Parlament Europejski

Parlament Europejski przyjął zmiany w prawie dotyczącym sprzedaży ubezpieczeń. Nakładają one nowe obowiązki na pośredników i zapewniają klientom lepszy dostęp do informacji.
W Unii czy poza nią? W referendum Wielka Brytania podejmie decyzję o swojej w przyszłości w UE. 16 i 17 listopada delegacja z Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) odwiedziła Londyn, by spotkać się z ministrami, parlamentarzystami i przedstawicielami ośrodków badawczych

Konferencje / Szkolenia

Seminarium pod patronatem KNF odbędzie się 19-20 listopada 2015 r. w Hotelu Mercure Warszawa Centrum, Warszawa, ul. Złota 48/54.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Od 16 listopada 2015 r. Bank Spółdzielczy w Chojnie dołączył do grona Banków Spółdzielczych użytkujących system def3000. Realizacja wdrożenia możliwa była dzięki zaangażowaniu Stron i ścisłej współpracy Banku Spółdzielczego w Chojnie, SGB-Banku S.A. oraz Asseco Poland S.A.

Analizy, raporty, projekty ustaw

czyli jak polskie władze naprawiają podatki