Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Po osłabieniu złotego pierwszego dnia maja - zwłaszcza do euro, dzisiaj nasza waluta powoli odzyskuje wigor. Rano euro kosztowało 4,0647 złotego, a po godzinie 14-tej cena spadła do 4,0455 złotego.
Już wkrótce klienci BZ WBK będą mogli potwierdzać swoją tożsamość na infolinii za pomocą głosu – informuje PRNews.
Polscy lekarze przeprowadzili pierwszy na świecie złożony przeszczep obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi.
Za kilka lat chce stać się jednym z największych banków w Polsce - poinformowali przedstawiciele banku.
Władze Grecji zaapelowały w poniedziałek do międzynarodowych kredytodawców Aten o przekazanie kolejnej transzy kredytu w wysokości 7,2 mld euro.
Średnio 15 tysięcy mieszkań rocznie odbierają rodzinom katalońskie banki. Rząd będzie miał pierwszeństwo przy ich zakupie, a są sprzedawane po niskich cenach.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii dostosowuje polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych wiodących krajach UE. Ustawa zawiera też tzw. zapisy prosumenckie.

  • o rządowym projekcie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Komisja wnosi o uchwalenie projektu przez Sejm.
  • W dniach 14-15 kwietnia 2015 w hotelu Villa Verde w Zawierciu, Asseco Poland S.A. wraz z firmą Cisco Systems Poland Sp. z o.o. zorganizowało trzecią edycję warsztatów merytorycznych dla służb IT oraz administratorów systemów informatycznych.
  • W dniu 23 kwietnia Komisja obradowała nad ustawą o bankach spółdzielczych. Teraz projekt ustawy został skierowany do II czytania. Zapraszamy do lektury notatki z posiedzenia.
  • Trwają prace nad projektem ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. To wielka i skomplikowana ustawa. SGB-BANK zarejestrował się jako lobbysta.
  • Banki Spółdzielcze płacą podatki, które poprzez US zasilają budżety samorządowe, wspierają również lokalną społeczność realizując po części zadania samorządów, dają zatrudnienie członkom lokalnej społeczności, inwestują na terenie lokalnych społeczności - mówi Prezes Zbigniew Wielgosz z GBS w Barlinku
  • Posiedzenie w dniu 21 kwietnia. Podział składki na BFG po wycofaniu poprawek przez PO, PSL i SLD. Obejrzyj.
  • Zarówno Bank BPS, jak i banki spółdzielcze, korzystały z Bankowego Tytułu Egzekucyjnego jako dostępnego instrumentu prawnego. Był on zawsze wykorzystywany w graniach prawa, tylko w sytuacjach koniecznych. Bank BPS i banki spółdzielcze nie posługiwały się nim niewspółmiernie
  • Analiza wstępnych wyników sektora BS za 2014 r. wskazuje, że banki spółdzielcze sukcesywnie rozwijają się, ale nie bez dużego wysiłku i problemów. Rozwój następuje pomimo spełnienia szeregu kosztownych wymogów KNF stawianych sektorowi.
  • RCL przedstawia stanowiska zainteresowanych i zaproszonych do konsultacji stron w sprawie ustawy o BFG i przymusowej restrukturyzacji. Wśród nich stanowisko KZBS, ZBP i SGB-BANKU

Aktualności zrzeszeń

Ukazało się kwietniowe wydanie Banku Wspólnych Sił
o rządowym projekcie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Komisja wnosi o uchwalenie projektu przez Sejm.
Już niedługo do prenumeratorów „Głosu Banków Spółdzielczych” trafi drugi w tym roku, marcowo-kwietniowy numer magazynu.
EACB informuje, że w dniu 3 czerwca 2015 r. w Parlamencie Europejskim odbędzie czwarta edycja dnia poświęconego bankowości spółdzielczej, organizowanego przez Stowarzyszenie dzięki uprzejmości Patrizii Toia

Aktualności banków spółdzielczych

W dniach 24-26 kwietnia br. w zgierskiej hali MOSIR odbyły się indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w zapasach. W trzech stylach walczyli zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
29 kwietnia 2015 r. odbył się finał konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2015". Bank miał przyjemność kolejny raz znaleźć się wśród sponsorów konkursu oraz członków komisji oceniającej uczestników na etapie regionalnym.
Bank Spółdzielczy w Toruniu wspiera toruński żużel już od 9 lat. Nie zamierza się z tego wycofywać. Podpisał kolejną sponsorską umowę
Bank Spółdzielczy w Poddębicach zakończył remont siedziby swojej Filii w Szadku w centrum miasta, Rynek 2.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane sektora bankowego - luty 2015 - pobierz
Dane miesięcznie sektora bankowego luty 2015 - pobierz xls

Rekomendacje i informacje KNF

W raporcie zostały zaprezentowane podstawowe informacje dotyczące wyników finansowych sektora ubezpieczeń i reasekuracji zagregowane na podstawie sprawozdań finansowych i statystycznych za 2014 rok.
KNF jednogłośnie nałożyła na 16 biur usług płatniczych kary pieniężne w wysokości po 900 złotych na każde z biur, za naruszenie obowiązków określonych w ustawie o usługach płatniczych. InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group też ukarane
"Metodyka badania i oceny nadzorczej banków komercyjnych, zrzeszających oraz spółdzielczych (Metodyka BION)".

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Analiza wstępnych wyników sektora BS za 2014 r. wskazuje, że banki spółdzielcze sukcesywnie rozwijają się, ale nie bez dużego wysiłku i problemów. Rozwój następuje pomimo spełnienia szeregu kosztownych wymogów KNF stawianych sektorowi.
W dzisiejszych czasach, kiedy szpiegostwo gospodarcze staje się zjawiskiem równie powszechnym jak strajki, a podmioty gospodarcze w większości przypadków nie mają przygotowanych metod i procedur reakcji, ryzyko ataku przez konkurencję może okazać się tragiczne w skutkach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Przy pomocy kradzionych dokumentów, w ciągu ostatnich 3 miesięcy, próbowano wyłudzić 1 877 kredytów na łączną kwotę 67,3 mln złotych. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r.
Rada Bankowości Elektronicznej ZBP przedstawia stanowisko dot. projektowanego dostępu dla podmiotów trzecich do rachunku bankowego w celu realizacji transakcji płatniczej zleconej przez klienta, za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego ww. podmiotów.

Z innej beczki

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten nie jest niestety dniem wolnym od pracy.
Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

Ciekawe rzeczy w sieci

Spokojnie nie mogą spać nawet te banki, które z dobrym wynikiem przeszły kompleksową ocenę, gdyż nadzory mają teraz przyglądać się ich modelom biznesowym oraz czynnikom decydującym o rentowności.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Firma Mozilla opublikowała biuletyn bezpieczeństwa, w którym zawarła poprawki dla przeglądarki internetowej Firefox. Podatności wykryte w poprzednich wersjach oprogramowania mogą pozwolić m.in. na przejęcie kontroli nad podatnym systemem.
22 maja 2015 r. Warszawa, Businessman Institute, Trakt Lubelski 40 A

Fotoreportaże

Tegoroczne forum bankowe „Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju sektora bankowego w Polsce”, zdominowała tematyka kredytów hipotecznych.

Puls Parkietu - rynek akcji

PMI dla chińskiego przemysłu. W kwietniu 2015 indeks PMI dla chińskiego przemysłu, spadł do 48,9 pkt. z poziomu 49,6 pkt. miesiąc wcześniej i miał najniższą wartość od roku. Konsensus rynkowy kształtował się na poziomie 49,2 pkt.

Prawo

Tabela zbieżności projektu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie trybu zawiadamiania przez bank o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego

Parlament Europejski

Jedenaście lat temu, 1 maja 2004 r. Polska wraz z dziewięcioma państwami Europy Środowo-Wschodniej stała się członkiem UE. Z tej okazji Departament Analiz Ekonomicznych MSZ przygotował raport podsumowujący konsekwencje płynące z członkostwa dla Polski.
28 kwietnia Orbán stwierdził, że obecne kary za ciężkie przestępstwa, jak np. morderstwa, są zbyt łagodne. „Kara śmierci musi powrócić do Węgier

Konferencje / Szkolenia

Konfederacja Lewiatan organizuje konferencję pod patronatem sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W dniach 14-15 kwietnia 2015 w hotelu Villa Verde w Zawierciu, Asseco Poland S.A. wraz z firmą Cisco Systems Poland Sp. z o.o. zorganizowało trzecią edycję warsztatów merytorycznych dla służb IT oraz administratorów systemów informatycznych.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Raport z działalności ABW w 2014 roku