Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Komisja Nadzoru Finansowego wydłużyła okres obowiązywania programu postępowania naprawczego Banku BPH do końca 2017 roku - podał BPH w komunikacie.
Burze z intensywnymi opadami deszczu nadchodzą nad zachodnią i północną-zachodnią Polskę - ostrzegają meteorolodzy. W nocy burze mogą występować również na Śląsku, w centrum kraju i na Mazowszu, Kujawach, Pomorzu i Mazurach.
Celem amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych jest zobligowanie zagranicznych instytucji finansowych do zawierania porozumień bezpośrednio z amerykańską administracją skarbową.
Ponad 20 tys. umów kredytowych z pomocą rządowego programu "Mieszkanie dla młodych" zawarto w ciągu 16 miesięcy jego realizacji. Zaplanowana na 2015 r. liczba wypłat wsparcia z budżetu już na koniec kwietnia br. przekroczyła liczbę wypłat w całym 2014 r.
Z dniem 27 kwietnia 2015 r. pan Tomasz Obal został powołany do pełnienia funkcji członka Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prowadzili wspólnie z Prokuraturą Rejonową Łódź-Polesie postępowanie dotyczące nieprawidłowości w Wojewódzkim Związku Tenisowym w Łodzi.
W dniach 7-8 maja 2015 roku w Gdańsku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski weźmie udział w obchodach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

  • dotyczącego ustawy o bankach spółdzielczych. Posiedzenie odbyło się w dniu 23 kwietnia 2015 roku. W dniu 5 maja opublikowano pełen zapis.
  • To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Jego potencjał umożliwia skuteczne promowanie zarówno pojedynczego banku spółdzielczego, jak i całego sektora - podkreśla KZBS. Zachęcamy wszystkie BS-y do wzięcia udziału w nim. Bankowość spółdzielcza w naszym kraju jest jedna i cenna. Świętujmy razem!
  • Poseł Romuald Ajchler: Jeszcze jedna uwaga. To powiedziałem na początku pracy naszej Komisji. Im więcej kombinujemy w prawie spółdzielczym, tym mniej spółdzielni jest po każdej nowelizacji.
  • o rządowym projekcie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Komisja wnosi o uchwalenie projektu przez Sejm.
  • W dniach 14-15 kwietnia 2015 w hotelu Villa Verde w Zawierciu, Asseco Poland S.A. wraz z firmą Cisco Systems Poland Sp. z o.o. zorganizowało trzecią edycję warsztatów merytorycznych dla służb IT oraz administratorów systemów informatycznych.
  • W dniu 23 kwietnia Komisja obradowała nad ustawą o bankach spółdzielczych. Teraz projekt ustawy został skierowany do II czytania. Zapraszamy do lektury notatki z posiedzenia.
  • Trwają prace nad projektem ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. To wielka i skomplikowana ustawa. SGB-BANK zarejestrował się jako lobbysta.
  • Banki Spółdzielcze płacą podatki, które poprzez US zasilają budżety samorządowe, wspierają również lokalną społeczność realizując po części zadania samorządów, dają zatrudnienie członkom lokalnej społeczności, inwestują na terenie lokalnych społeczności - mówi Prezes Zbigniew Wielgosz z GBS w Barlinku
  • Posiedzenie w dniu 21 kwietnia. Podział składki na BFG po wycofaniu poprawek przez PO, PSL i SLD. Obejrzyj.

Aktualności zrzeszeń

dotyczącego ustawy o bankach spółdzielczych. Posiedzenie odbyło się w dniu 23 kwietnia 2015 roku. W dniu 5 maja opublikowano pełen zapis.
Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych wypowiada się na temat wytycznych dotyczących rozliczania ( ujęcia księgowego) oczekiwanych strat finansowych, przedstawionych przez Komitet Bazylejski w ramach procesu konsultacji.
W sprawie projektu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Jego potencjał umożliwia skuteczne promowanie zarówno pojedynczego banku spółdzielczego, jak i całego sektora - podkreśla KZBS. Zachęcamy wszystkie BS-y do wzięcia udziału w nim. Bankowość spółdzielcza w naszym kraju jest jedna i cenna. Świętujmy razem!

Aktualności banków spółdzielczych

Nadsański BS wsparł obchody Dni Stalowej Woli. W tym roku przypada m.in.325 rocznica lokacji dzielnicy Rozwadowa, w której 88 lat temu SANBank rozpoczął swoją działalność.
W dniach 24-26 kwietnia br. w zgierskiej hali MOSIR odbyły się indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w zapasach. W trzech stylach walczyli zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
29 kwietnia 2015 r. odbył się finał konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2015". Bank miał przyjemność kolejny raz znaleźć się wśród sponsorów konkursu oraz członków komisji oceniającej uczestników na etapie regionalnym.
Bank Spółdzielczy w Toruniu wspiera toruński żużel już od 9 lat. Nie zamierza się z tego wycofywać. Podpisał kolejną sponsorską umowę

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane sektora bankowego - luty 2015 - pobierz
Dane miesięcznie sektora bankowego luty 2015 - pobierz xls

Rekomendacje i informacje KNF

W raporcie zostały zaprezentowane podstawowe informacje dotyczące wyników finansowych sektora ubezpieczeń i reasekuracji zagregowane na podstawie sprawozdań finansowych i statystycznych za 2014 rok.
KNF jednogłośnie nałożyła na 16 biur usług płatniczych kary pieniężne w wysokości po 900 złotych na każde z biur, za naruszenie obowiązków określonych w ustawie o usługach płatniczych. InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group też ukarane
"Metodyka badania i oceny nadzorczej banków komercyjnych, zrzeszających oraz spółdzielczych (Metodyka BION)".

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Analiza wstępnych wyników sektora BS za 2014 r. wskazuje, że banki spółdzielcze sukcesywnie rozwijają się, ale nie bez dużego wysiłku i problemów. Rozwój następuje pomimo spełnienia szeregu kosztownych wymogów KNF stawianych sektorowi.
W dzisiejszych czasach, kiedy szpiegostwo gospodarcze staje się zjawiskiem równie powszechnym jak strajki, a podmioty gospodarcze w większości przypadków nie mają przygotowanych metod i procedur reakcji, ryzyko ataku przez konkurencję może okazać się tragiczne w skutkach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Przy pomocy kradzionych dokumentów, w ciągu ostatnich 3 miesięcy, próbowano wyłudzić 1 877 kredytów na łączną kwotę 67,3 mln złotych. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r.
Rada Bankowości Elektronicznej ZBP przedstawia stanowisko dot. projektowanego dostępu dla podmiotów trzecich do rachunku bankowego w celu realizacji transakcji płatniczej zleconej przez klienta, za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego ww. podmiotów.

Z innej beczki

Dzień Dziecka obchodzony jest w większości krajów na świecie. W Japonii święto to przypada 5 maja i ma swoje niezwykłe tradycje.
W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten nie jest niestety dniem wolnym od pracy.

Ciekawe rzeczy w sieci

Spokojnie nie mogą spać nawet te banki, które z dobrym wynikiem przeszły kompleksową ocenę, gdyż nadzory mają teraz przyglądać się ich modelom biznesowym oraz czynnikom decydującym o rentowności.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Firma Mozilla opublikowała biuletyn bezpieczeństwa, w którym zawarła poprawki dla przeglądarki internetowej Firefox. Podatności wykryte w poprzednich wersjach oprogramowania mogą pozwolić m.in. na przejęcie kontroli nad podatnym systemem.
22 maja 2015 r. Warszawa, Businessman Institute, Trakt Lubelski 40 A

Fotoreportaże

Tegoroczne forum bankowe „Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju sektora bankowego w Polsce”, zdominowała tematyka kredytów hipotecznych.

Puls Parkietu - rynek akcji

W marcu 2015 zamówienia w przemyśle w USA zanotowały wzrost o 2,1% m/m. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 2% m/m. Miesiąc wcześniej zamówienia zanotowały dynamikę na poziomie ‐0,1%

Prawo

Stan prac nad ustawą na kwiecień 2015 r.
Tabela zbieżności projektu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji

Parlament Europejski

Polskie firmy wciąż nie przodują w rankingach innowacyjności, jednak najnowsze analizy wskazują, że ich potencjał w tym zakresie rośnie.
Jedenaście lat temu, 1 maja 2004 r. Polska wraz z dziewięcioma państwami Europy Środowo-Wschodniej stała się członkiem UE. Z tej okazji Departament Analiz Ekonomicznych MSZ przygotował raport podsumowujący konsekwencje płynące z członkostwa dla Polski.

Konferencje / Szkolenia

21-22 maja 2015 / Warszawa / Hotel Mercure Warszawa Centrum

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W dniach 14-15 kwietnia 2015 w hotelu Villa Verde w Zawierciu, Asseco Poland S.A. wraz z firmą Cisco Systems Poland Sp. z o.o. zorganizowało trzecią edycję warsztatów merytorycznych dla służb IT oraz administratorów systemów informatycznych.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Raport z działalności ABW w 2014 roku