Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

W czwartek rynek walutowy odnotowuje dość duże straty złotego do głównych walut. Tuż przed godziną 13-tą za euro płacono 4,4270 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,8736 złotego. Frank szwajcarski kosztował 4,0187 złotego a funt brytyjski 5,6002 złotego.
Problem bezrobocia dotyczy obecnie 21 proc. gospodarstw domowych, a mianem bezrobotnego określa się 9 proc. dorosłych Polaków, z których połowa zarejestrowana jest w urzędzie pracy - wynika z badań CBOS "Bezrobotni 2016 r."
Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8 mld 275 mln 781 tys. złotych - poinformował bank centralny w środę w komunikacie. Około 7,9 mld zł z zysku zostanie przekazane do budżetu państwa.
„Wszczęliśmy już postępowanie prawne przeciwko stadninie w Janowie Podlaskim” – poinformowała w rozmowie z RMF FM Shirley Watts. W hodowli koni arabskich padły dwa konie należące do żony perkusisty The Rolling Stones.
"Super Express" postanowił zbadać, którego polityka Prawa i Sprawiedliwości obywatele Polski widzieliby w roli nowego Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się, Beata Szydło ma na to małe szanse. Nowym prezesem miałby być Mateusz Morawiecki.
Gazeta Wyborcza o skutkach nowelizacji ustawy zdrowotnej, którą wprowadził właśnie rząd. Do leczenia maja się dorzucać samorządy, ale stać na to tylko najbogatsze
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane o sektorze bankowym za marzec 2016 r. Wynika z nich, że w marcu liczba pracowników w sektorze bankowym stopniała o 550 osób.

Analitycy Banku BPS S.A.

osłabienie tempa wzrostu gospodarczego jest jednym z warunków, w których Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza możliwości obniżenia stóp procentowych NBP (drugim warunkiem jest pogłębienie się deflacji). O tym, czy polska gospodarka rzeczywiście spowolniła przekonamy się dopiero 13 maja
  • BODIE: Szkolenie adresowane do pracowników banków spółdzielczych (niezależnie od zajmowanego stanowiska). Dotyczy ono bezpieczeństwa, a konkretnie ataków komputerowych, na jakie narażeni są pracownicy w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków i tego jak na nie prawidłowo reagować.
  • Nie może być tak, żeby te same wymagania regulacyjne były stosowane wobec dużego banku komercyjnego i małego spółdzielczego. To jest złamanie zasady proporcjonalności, wyjątkowo szkodliwe i utrudniające bankom spółdzielczym zmianę modelu biznesowego - mówi mecenas Jerzy Bańka
  • Na noc w Muzeum Historii Spółdzielczości. Przyjdź i zobacz, jak wiele będzie mieć do zaoferowania. Orkiestra Ulicy Chmielnej będzie grać przed budynkiem aż do 20.00. A wewnątrz Muzeum wernisaż portretów słynnych Polaków XXI wieku - POP ART POLSKA
  • Przede wszystkim nie należy się bać pojęcia „projekt”. Niektóre Banki Spółdzielcze bronią się rękami i nogami, twierdząc, że żadne projekty u nich nie są prowadzane i, w ogóle, nie ma o czym mówić - pisze dr Albert Sadowski
  • Idea spółdzielczości jest obecna na całym świecie. U nas powoli odradza się w bólach przełamywania schematów myślowych o spółdzielniach. A tymczasem na Dalekim Wschodzie zaraz po II wojnie światowej, w Kraju Kwitnącej Wiśni utworzono pierwsze spółdzielnie pracy.
  • Forum organizuje Związek Banków Polskich, we współpracy ze zrzeszeniami Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej, a także Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Rejestracja do 13 maja. Dla środowiska bankowego udział w Forum jest bezpłatny.
  • Banki spółdzielcze udowodniły, że w praktyce swojego działania kierują się racjonalnością decyzji i odpowiedzialnością za otoczenie, w którym funkcjonują – mówi Prezes Zarządu Banku BPS Zdzisław Kupczyk.
  • osłabienie tempa wzrostu gospodarczego jest jednym z warunków, w których Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza możliwości obniżenia stóp procentowych NBP (drugim warunkiem jest pogłębienie się deflacji). O tym, czy polska gospodarka rzeczywiście spowolniła przekonamy się dopiero 13 maja
  • W ramach unijnego programu COSME, wspierającego rozwój małych i średnich firm, banki spółdzielcze udzielają firmom kredytów z gwarancją BGK. Kredyty o obniżonym ryzyku spłaty oferuje 11 banków, w tym SGB-Bank i zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze.

Aktualności zrzeszeń

21 kwietnia w Poznaniu, 26 kwietnia w Katowicach i 28 kwietnia w Warszawie odbyły się Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy, czyli finały Konkursu BANRISK – Liga Akademicka.
Rusza akcja Miliony Polaków, której celem będzie zebranie opinii jak największej liczby osób korzystających, bądź dopiero planujących korzystanie z usług bankowych, jak powinny one wyglądać oraz ile kosztować.
28 kwietnia br. SGB-Bank S.A. oraz Ursus S.A., podpisały umowę o współpracy w zakresie promocyjnego finansowania fabrycznego ciągników i maszyn rolniczych produkowanych przez Ursus S.A. Oferta dostępna będzie już w maju dla klientów wybranych Banków Spółdzielczej Grupy Bankowej
Zarząd spółki Centrum Finansowe Banku BPS S.A. z siedzibą w Warszawie ("Spółka") informuje o zwołaniu na dzień 5 maja 2016 roku Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, które odbędzie się o godzinie 11:00 w siedzibie Banku Polskiej Spółdzielczości S.A

Aktualności banków spółdzielczych

Seminarium "Nowelizacja ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych - perspektywa rozwoju bankowości hipotecznej w Polsce", 11 maja 2016 roku
Bank razem z Centrum Kultury buduje to, co teraz w Polsce może najważniejsze - przyjazne, bezpieczne i serdeczne środowisko.
Rok 2015 był dla Banku Spółdzielczego kolejnym rokiem wzrostu i rozwoju oferty produktowej, zwiększenia liczby obsługiwanych klientów oraz realizacji przyjętych planów
Tradycyjnie podczas obchodów Konstytucji 3 Maja odbył się już po raz XXVIII Międzynarodowy Uliczny Bieg, który od lat sponsoruje również SANBank. Było też dyktando.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

KNF opublikowała dane sektora finansowego za marzec 2016 r.
Informacja miesięczna. Luty 2016

Rekomendacje i informacje KNF

Ostrzeżenie przed dopuszczaniem pośredników do rachunku bankowego w płatnościach internetowych
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie podjęła w dniu 26 kwietnia 2016 r. decyzję o przejęciu Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Knurowie (Powszechnej SKOK) przez Alior Bank SA.
Opublikowany został dokument pt. Metodyka badania i oceny nadzorczej banków komercyjnych, zrzeszających oraz spółdzielczych (Metodyka BION) z dnia 22 kwietnia 2016 r.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Kwestie obciążeń banków spółdzielczych, wynikających między innymi ze nowelizowanej ustawy o BFG i restrukturyzacji oraz wprowadzenia systemu IPS , poszukiwania przez banki nowych źródeł przychodów i potencjału do rozwoju, relacji pomiędzy Bankami Zrzeszającymi a IPS oraz zapobiegania kryzysom w sektorze i lustracji były przedmiotem lutowego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych
W dniu 29 lutego w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej odbyła się kolejna debata Rady Ekspertów Spółdzielczych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami tożsamości, które po zablokowaniu nie mogą być wykorzystane do wyłudzeń wynosi 1 581 448 sztuk.
Według zrealizowanego w marcu 2016 badania „Reputacja polskiego sektora bankowego” Zaufanie do działających w Polsce banków deklaruje 61% ankietowanych

Z innej beczki

Sąsiedzie, to jest tylko smutne miasteczko, ono sobie kiedyś pojedzie
Gertrude Bell posiadła cenna wiedzę na temat Bliskiego Wschodu, która umożliwiła nakreślenie granic państw arabskich po I wojnie światowej.

BlueNet dla sektora BS

Pomimo, że banki były zobowiązane wdrożyć zalecenia Rekomendacji D do końca 2014 roku, do dziś „oprogramowanie użytkownika końcowego” – czyli Rekomendacja 17 spędza sen z powiek niejednemu Bankowi.
Wielu z nas nie widzi potrzeby tworzenia procedur w organizacji i traktuje to jako zło konieczne, które „jakby po złości” narzuca nam nadzorca. Jednak z procedurami jest jak z ryzykiem.

Artykuły nie tylko dla informatyków

W świetle ostatnich zdarzeń Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował w dniu 28 kwietnia 2016 r. na stronie internetowej KNF „Ostrzeżenie przed dopuszczaniem pośredników do rachunku bankowego w płatnościach internetowych
Restrykcyjnym regulacjom unijnym zarzucano niejednokrotnie nieuwzględnianie zasady proporcjonalności. Skarżyły się na to zwłaszcza mniejsze instytucje finansowe, jak na przykład polskie banki spółdzielcze

Fotoreportaże

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura królewskich miast i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Maroku, malowniczym kraju północnozachodniej Afryki, oficjalnie nazywanym – Królestwem Maroka.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 05.05.2016 Informacje dnia Polska Polkomtel, spółka zależna Cyfrowego Polsatu ogłosiła wezwanie na pozostałe 27,24% akcji Midasa z zamiarem osiągnięcia 100% ogólnej liczby głosów i kapitału zakładowego. W lutym przeprowadził wezwanie po 0,81 PLN za akcję. CCC INTERSPPL VISTULA BYTOM PROCHNIK REDAN ENEA BOGDANKA Przychody za...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Warto wiedzieć jakie zmiany nas czekają i jakie będą skutki nowych regulacji
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia systemów, w których istnieje ryzyko systemowe

Parlament Europejski

W miniony weekend weszły w życie unijne przepisy o obniżeniu kosztów połączeń pomiędzy państwami UE. To już ostatnia taka obniżka, bo od połowy czerwca przyszłego roku za rozmowy telefoniczne w całej Unii będziemy płacić dokładnie tak jak za rozmowy krajowe.
. Kijów sugeruje skierowanie policyjnej misji tej organizacji na tereny objęte konfliktem, a Moskwa zgadza się nawet na wyposażenie jej w ostrą broń.

Konferencje / Szkolenia

Wdrażanie Rek. D/Wytycznych IT KNF - doświadczenia z ponad 100 organizacji. Wrzawa 30 maja.

Razem z Asseco

Ponad 150 przedstawicieli Banków Spółdzielczych mieliśmy przyjemność gościć podczas cyklu wiosennych spotkań przeprowadzonych pod hasłem „Państwa potrzeby inspirują nas do zmian”.
Stowarzyszenie Audytorów Wewnętrznych IIA Polska przyznało certyfikat nowej wersji oprogramowania Asseco Audit Planning and Managment - Asseco APMS.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Obecny kształt polskiego systemu podatkowego jest wypadkową wielu czynników. Z jednej strony na kształt ustawodawstwa podatkowego wpływały przez ostatnie ćwierćwiecze potrzeby fiskalne, obietnice wyborcze partii politycznych, wymogi Konstytucji RP, dekodowane w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego,