Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Rzeczpospolita o kradzieży 7 mln USD w banku centralnym Albanii. Aresztowano siedmiu jego pracowników. Kradzież została ujawniona podczas audytu, albańska policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.
KE przeanalizuje polski wniosek dotyczący pomocy dla producentów owoców i warzyw, którzy w związku z rosyjskim embargiem poniosą straty. W systemie Wspólnej Polityki Rolnej jest możliwość rekompensowania strat producentom.
Potrzebne są zmiany, odwrót od globalizacji i odejście od rynkowej ideologii bankowości.W systemie powinna wzrosnąć rola małych banków, bardzo sfokusowanych, zainteresowanych przede wszystkim dobrobytem ich klientów i społeczności.
Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-czerwiec 2014 roku wyniósł 8,73 mld zł, czyli wzrósł o 6,35 proc. rok do roku - wynika z danych NBP
O godz. 17 zawyją syreny, a Polacy uczczą poległych powstańców chwilą ciszy. W stolicy ruch zostanie wstrzymany na 70 sekund. Najważniejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 17 pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym. Tam władze państwa i stolicy z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożą hołd poległym powstańcom.
Międzynarodowa grupa policyjna rozpoczyna w piątek misję przy ochronie miejsca katastrofy malezyjskiego boeinga we wschodniej Ukrainie, na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

  • Wystarczy wybrać się trochę na północ od Lazurowego Wybrzeża w Alpy Górnej Prowansji, aby odwiedzić malowniczo położone malutkie miasteczko o średniowiecznym rodowodzie: Entrevaux. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
  • Żaneta Kowalska: Po wieloletniej współpracy z wieloma bankami, czy to jako dostawca, czy jako klient, jestem osobiście urzeczona bankami spółdzielczymi i w ogóle całą spółdzielczością w Polsce. W momencie, kiedy zaczęłam szukać kooperantów do wsparcia fundacji, temat spółdzielczości zaistniał w moim życiu
  • Przeszkadza mi: brak jedności i zaangażowania we wspólne sprawy. Na pewno chciałabym zintegrować środowisko bankowo-spółdzielcze, żeby była jedność, wspólność działania wszystkich banków spółdzielczych i zrzeszających.
  • Piastowski Bank Spółdzielczy w Janikowie obchodził jubileusz 150-lecia działalności. Dla okolicznych mieszkańców przygotował niezwykłe atrakcje
  • Publikujemy zestawienie najważniejszych zapisów dyrektywy BRRD dotyczących zwolnień IPS z niektórych wymogów i restrykcji w zakresie uporządkowanej likwidacji banków.
  • Na początku 2014 roku Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Radomiu przeniósł centralę do nowej siedziby przy ulicy Waryńskiego. Wcześniej trzeba było jednak przeprowadzić generalny remont budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła muzyczna. Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu "Nowoczesna tradycja".
  • Przez siedemnaście lat sektor banków spółdzielczych obchodził swoje Święto centralnie. W tym roku zmieniono jego formułę, co Świętu wyszło zdecydowanie na dobre.
  • Siedzibę Banku Spółdzielczego w Dzierzgoniu z pełnym przekonaniem nazwać można nową. Choć znajduje się pod tym samym adresem, przy ul. Wojska Polskiego 4, jednak wygląd budynku oraz jego funkcjonalność zmieniły się nie do poznania
  • Dlaczego w Polsce wciąż obecna jest tendencja do narzucania siłowych rozwiązań sektorowi banków spółdzielczych

Aktualności zrzeszeń

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że w dniu 18 lipca br. ogłoszony został przetarg na wybór pośredników finansowych, którzy udzielać będą pożyczek oraz zapewnią usługi doradztwa i szkoleń w ramach Programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II".
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. informuje, że w dniu 28 lipca 2014 roku Rada Nadzorcza Banku dokonała zmiany terminu powołania Pana Dariusza Olkiewicza na funkcję Wiceprezesa Zarządu, z dnia 18 sierpnia na dzień 28 lipca 2014 roku.
Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych (EACB) skierowało list otwarty do włoskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Dotyczy on prac Rady UE nad zmianą dyrektywy PSD II (Payment Services Directive II – dyrektywa UE w sprawie usług płatniczych). Członkowie EACB doceniają prace Rady, których efektem jest opublikowana podczas greckiej...
W dniu 22 lipca br., w siedzibie Związku Banków Polskich, odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej - informuje KZBS. Tematem posiedzenia było omówienie możliwości realizacji działań na rzecz wzmocnienia sektora bankowości spółdzielczej i oczekiwań, jakie przedstawiciele instytucji rządowych kierują w...

Aktualności banków spółdzielczych

MKS Korona Góra Kalwaria oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii zapraszają na II Grand Prix w siatkówce plażowej kobiet o Puchar Prezesa Mazovia Banku Spółdzielczego 2014.
Działacze PTTK w Żninie świętowali 60. rocznicę powstania. Kilkanaście osób świętowało dwie rocznice - 20-lecie obchodziło bowiem również Koło "Traper" w Bożejewicach. Podczas spotkania czterem osobom wręczono Pałuckie Odznaki Krajoznawcze. Podczas spotkania prezes koła "Traper" z Bożejewic Andrzej Piechock przypomniał, że koło "Taper" może liczyć...
Nowy Punkt Obsługi Klienta to trzydziesta trzecia placówka ESBANKU i jednocześnie dziewiąta na terenie Radomska. Mieści się ona przy ul. Sierakowskiego 11, w nowym centrum handlowym ERA PARK Radomsko.
W dzienniku „Rzeczpospolita” z 7 lipca w dodatku „Świat pieniądza” opublikowano zestawienie największych instytucji finansowych w roku 2013. Bank Spółdzielczy we Wschowie w rankingu banków spółdzielczych znalazł się na 9 miejscu!

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Zalecenia: Ściślejsza integracja sektora bankowości spółdzielczej i przekształcenie zrzeszeń w systemy ochrony instytucjonalnej obejmujące płynność i kapitał banków;
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała informację o sytuacji banków, SKOK-ów i dostawców usług płatniczych w I kwartale 2014 r.

Rekomendacje i informacje KNF

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, odnoszące się m.in. do rynku finansowego.
UKNF przesłał do publicznych konsultacji projekt nowelizacji Rekomendacji P dotyczącej systemu monitorowania płynności finansowej banków.
KNF wyraziła zgodę na dokonanie zmiany w składzie zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) polegającej na powołaniu Pana Pawła Tamborskiego w skład zarządu GPW i powierzeniu mu funkcji Prezesa Zarządu.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Temat spotkania wyniknął z kumulacji zmian legislacyjnych dotyczących sektora spółdzielczego i sektora banków spółdzielczych, co spowoduje konieczność daleko idącej ich reorganizacji.
Pobierz 4 Nr Magazynu w wersji elektronicznej

ZBP - informacje, ekspertyzy

Informacja o korzystaniu z możliwości przenoszenia rachunków bankowych w I poł. 2014 r.
22 lipca 2014 r. odbyła się comiesięczna konferencja prasowa Związku Banków Polskich. Główne tematy zaprezentowane podczas spotkania z dziennikarzami to druga w tym roku edycja raportu InfoDOK, raport "Polityka kredytowa w Polsce i UE" oraz wyniki lipcowego pomiaru koniunktury bankowej. Omówione zostały również aktualne zagadnienia dotyczące...

Z innej beczki

1 sierpnia 1944 roku do walki o Warszawę ruszyło kilkanaście tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Dowódcy planowali, że walki potrwają najwyżej kilkanaście dni, a dzięki wsparciu Armii Czerwonej stolica zostanie szybko wyzwolona. Pomoc jednak nie nadeszła, a bitwa o Warszawę trwała 63 dni. Zginęło w niej około 20 tys. powstańców i około 180 tys. cywilnych mieszkańców miasta.
To uprzywilejowana pozycja sprawiła, że religia - w swoich założeniach oparta na miłości bliźniego - ustąpiła miejsca instytucji ferującej wyroki, ziejącej jadem, nienawiścią i zemstą - mówi w "Newsweeku" prof. Wiktor Osiatyński. W mediach i w prasie toczy się dyskusja

Ciekawe rzeczy w sieci

Bankomaty to zwykłe pecety z sejfem. Można na nich zagrać.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu się masowej wysyłki potencjalnie niebezpiecznych e-maili, w których atakujący podszywają się pod Kaspersky Lab Polska.
Pojawiła się nowa generacja szkodliwych programów wyłudzających okup. Najnowsze próbki szkodnika przechwycone przez Kaspersky Lab zawierają możliwość wyświetlania interfejsu w języku rosyjskim. Ten fakt oraz liczne komentarze w kodzie mogą świadczyć o tym, że twórcy Oniona posługują się tym językiem.

Fotoreportaże

Wystarczy wybrać się trochę na północ od Lazurowego Wybrzeża w Alpy Górnej Prowansji, aby odwiedzić malowniczo położone malutkie miasteczko o średniowiecznym rodowodzie: Entrevaux. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Puls Parkietu - rynek akcji

Bank Handlowy odnotował w 2Q’14 skonsolidowany zysk netto w wysokości 266,25 mln PLN (wobec 300,35 mln PLN rok wcześniej). Konsensus rynkowy kształtował się na poziomie 248 mln PLN.

Prawo

Zaleca instytucjom obowiązanym zachowanie szczególnej ostrożności, jak również wzmożone monitorowanie transakcji finansowych realizowanych z udziałem osób i instytucji finansowych z Bośni i Hercegowiny i stosowanie zaostrzonych środków należytej staranności wobec klienta,
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z dzialalnością banków

Parlament Europejski

Jak polityka UE może zaspokoić potrzeby miast? UE zaprasza wszystkich do udziału w konsultacjach na ten temat. Miasta mają zasadnicze znaczenie w podejmowaniu wyzwań gospodarczych, społecznych i środowiskowych, przed którymi stoi Europa. Planowany przez UE program rozwoju miast (czasem nazywany agendą miejską) ma sprawić, że polityka unijna i...
UE wzywa do działań na rzecz ochrony małych dostawców żywności przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez niektórych większych producentów i supermarkety z branży spożywczej. Wielkie przedsiębiorstwa dysponują większą siłą przetargową w negocjacjach z innymi firmami, fakt ten wykorzystują – zgodnie z prawem – na swoją korzyść. Ponieważ jednak...

Konferencje / Szkolenia

Pakiet warsztatów dotyczących rynku kapitałowego, jakie odbędą się we wrześniu w Warszawie

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W dniu 26 czerwca br. w Hotelu Gromada Lotnisko miał miejsce uroczysty wieczór inaugurujący Święto Spółdzielczości Bankowej 2014 r.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Sprawozdanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z realizacji ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w 2013 roku