Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Szwajcarski bank centralny poinformował, że został zmuszony do interwencji w celu stabilizacji notowań franka. Powodem wzrostu kursu jest zamieszanie związane z sytuacją greckiej gospodarki.
Egipski prokurator generalny Hiszam Barakat i jego dwaj ochroniarze zostali ranni w poniedziałek w zamachu bombowym, do którego doszło na przedmieściach stolicy kraju - Kairu. Do ataku przyznała się w internecie mało znana grupa - Ludowy Ruch Oporu Gizy.
Ministerstwo Finansów jest świadome rangi i znaczenia kwestii związanych z bankowością spółdzielczą dla rozwoju polskiej gospodarki, dlatego w swych działaniach dąży do jak najwłaściwszego jego uregulowania – powiedziała minister Dorota Podedworna-Tarnowska podczas konferencji „Banki spółdzielcze w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
Niebezpiecznie jest także w Egipcie i Turcji. W Maroku należy z kolei zachować wzmożona ostrożność podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i miejscowościach turystycznych (takich jak np. Rabat, Marrakesz, Fez, Casablanca, Tanger, Meknes, Agadir, Fnideq)".
Przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców rozmawiają o przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Zdaniem Konfederacji Lewiatan powinna ona chronić je przed inflacją i gwarantować zachowanie siły nabywczej. Ale biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczno-gospodarczą, na więcej nas nie stać.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych pozwoli gminom na przyznawanie własnych, dodatkowych świadczeń oraz określanie ich zasad.
Nowa 39 proc. stawka podatku PIT miałaby objąć dochody przekraczające 300 tys. złotych rocznie i pomóc w sfinansowaniu obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

  • Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
  • Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
  • Za[pis przebiegu posiedzenia. "Mamy opodatkowaną dywidendę w spółdzielniach osób prawnych. Spółki osób prawnych, jeśli przekazują dywidendę dla swoich udziałowców, spółek, mają tę dywidendę zwolnioną."
  • Sejm zajął się stanowiskiem Senatu w sprawie znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustawach. Ustawa została przyjęta z uwzględnieniem większości poprawek.
  • Ukazał się czerwcowy Magazyn BS.NET - Co w nim? Zapraszamy do lektury
  • 17 czerwca w Opactwie w Tyńcu miała miejsce jubileuszowa gala Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Ogłoszono na niej wyniki konkursu dla przedsiębiorstw społecznych, którego sponsorem był już po raz piąty Bank Spółdzielczy w Limanowej.
  • Wszyscy czekamy na ostateczny kształt ustawy o bankach spółdzielczych. Ona nie może być prostą implementacją europejskiego prawa. Musi sprzyjać rozwojowi - mówi Prezes Zarządu Banku BPS Zdzisław Kupczyk, którego poprosiliśmy o wypowiedź.
  • Gdy już bank spółdzielczy posiada swój fanpage na Facebooku, to często motywowane jest to chęcią dotarcia do młodego klienta i informowania na bieżąco o działaniach banku. Jak naprawdę wyglądają profile największych banków spółdzielczych?
  • Tradycją już się stało, że na przełomie maja i czerwca Asseco Poland S.A. organizuje spotkania z Zarządami Banków Spółdzielczych i pracownikami odpowiedzialnymi za obszary działalności banku wspierane przez informatykę.

Aktualności zrzeszeń

Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
W dniu 23.06.2015 r. w Hotelu Gromada Lotnisko w Warszawie odbył się uroczysty wieczór inaugurujący Święto Spółdzielczości Bankowej 2015, które w tym roku po raz drugi w swojej dziewiętnastoletniej historii odbywa się jako wydarzenie ogólnopolskie
W trakcie konferencji zorganizowanej przez KZBS w Ministerstwie Gospodarki dokonano także uroczystego nadania Odznak Honorowych za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki
Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o przeznaczeniu zysku netto z lat ubiegłych na kapitał zapasowy oraz pokryciu straty netto Banku za 2014 rok z kapitału zapasowego.

Aktualności banków spółdzielczych

W Banku Spółdzielczym w Rabie Wyżnej w dniu 16.06.2015 r. odbyło się podsumowanie pracy Szkolnych Kas Oszczędności oraz programu edukacyjnego TalentowiSKO za rok szkolny 2014/2015.
25 czerwca br. w Sali Konferencyjnej MBS BANK odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Nadzorczej poświęcone obchodom jubileuszu 65-lecia Mazowieckiego Banku Spółdzielczego oraz przypadającemu 28 czerwca Święcie Spółdzielczości Bankowej 2015.
Dnia 24 czerwca br. na dziedzińcu Zamku w Gniewie odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników Gospodarczo-Samorządowego Konkursu HIT 2015 z obszaru województwa Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego.
Do konkursów przystąpiło ponad 30 000 dzieci i młodzież z ponad 400 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla poszczególnych grup wiekowych było inne zadanie. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w ramach konkursu „Inkubator szkolnych biznesów” mieli za zadanie przygotowanie biznesplanu dodatkowo wzbogaconego o prezentację multimedialną. I to właśnie pomysł m.in. raciborskich uczniów został zauważony i doceniony.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

W I kwartale 2015 r. wynik1 finansowy netto sektora bankowego wyniósł 4,0 mld zł, o 1,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Suma bilansowa wzrosła w skali roku o 8,5% i wyniosła 1566,6 mld zł. Wartość kredytów dla sektora niefinansowego zwiększyła się o 7,8%, do 917,2 mld zł, a depozytów o 10,3%, do 855,9 mld zł . Wynik...
Informacja miesięczna o sektorze bankowym - pdf

Rekomendacje i informacje KNF

KNF jednogłośnie przyjęła: Rekomendację A-SKOK dotyczącą dobrych praktyk zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych w SKOK i Rekomendację B-SKOK dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego SKOK.
Przejęcie zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w przejmowanej SKOK Wesoła.
Stanowisko KNF w sprawie stosowania postanowień Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nowy Magazyn BS.NET do pobrania
Maleje liczba banków spółdzielczych nie posiadających swojej strony www. Zostało ich niewiele. Sprawdź.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Wspólne stanowisko Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Banków Polskich i Związku Polskiego Leasingu
Już prawie 26 milionów indywidualnych klientów banków ma zapewniony dostęp do bankowości internetowej, a połowa z nich aktywnie korzysta z tej możliwości. W I kwartale 2015 nastąpił również istotny, 10% wzrost średniej wartości rozliczeń aktywnych klientów

Z innej beczki

Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
Z łodzi do Warszawy w godzinę i 30 minut. Z Lwowa do Kołomyi w dwie godziny. To były lata 30. XX wieku.

Ciekawe rzeczy w sieci

Czy papierowy firewall to nowy rodzaj oprogramowania chroniącego sieć bankową? Co zrobić z byłymi komandosami informatyki? Dlaczego zdolna młodzież zagraża stabilności systemu finansowego i czemu prezesi banków powinni zaglądać do kanalizacji

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przelewy natychmiastowe, do niedawna kojarzone z usługą premium, stają się coraz bardziej popularne, również w Bankach Spółdzielczych. Co ciekawe, oferowane są nie tylko w bankowości elektronicznej, ale również jako usługa w oddziałach naziemnych, generując przychód i przyciągając nowych Klientów.
Współcześnie zauważalny jest stały wzrost popularności aplikacji mobilnych. Jak pokazują statystyki, w 2014 roku na całym świecie liczba ich pobrań sięgnęła niemalże 180 mld.

Fotoreportaże

W dniu 24 czerwca 2015 r. w Galerii Porczyńskich odbyły się - Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości połączone z rozstrzygnięciem konkursu "Menedżer - Spółdzielca"

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 29.06.2015 Informacje dnia GRECJA Fiasko porozumienia. Grecja nie porozumiała się z wierzycielami w związku z czym 30 czerwca wygaśnie program pomocowy. Rząd w Atenach postanowił uczynić propozycje wierzycieli przedmiotem referendum, którego data wyznaczona została na 5 lipca. Europejski Bank Centralny zdecydował o utrzymaniu...

Prawo

Dotyczy implementacji Zalecenia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie mandatu makroostrożnościowego organów krajowych i dokonania częściowego wdrożenia dyrektywy nr 2013/36/UE
31 października 2016 - termin dostosowania w krajach spoza strefy euro do wymogów technicznych i handlowych w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 z dnia 14 marca 2012 r.)

Parlament Europejski

Prawie trzy czwarte polskich kobiet w wieku produkcyjnym spędza co najmniej godzinę czasu dziennie na gotowaniu, sprzątaniu i innych pracach domowych w porównaniu do 15 proc. mężczyzn.
Parlament Europejski poparł plan inwestycyjny Junckera. Wprowadził jednak zmiany w strukturze finansowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), zdobywając wpływ na wybór zarządu oraz zwiększając demokratyczną kontrolę jego operacji.

Konferencje / Szkolenia

Już w najbliższy czwartek - 23.06.2015 zapraszamy na bezpłatną konferencję Business Intelligence Trends.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Podczas konferencji "Banki spółdzielcze w otoczeniu społeczno-gospodarczym” zorganizowanej przez KZBS pod patronatem wicepremiera Janusza Piechocińskiego w Ministerstwie Gospodarki wicepremier wypowiadał się na temat roli sektora BS w pobudzaniu i finansowaniu przedsiębiorczości. Przytoczył historię Asseco.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Błędy w przetargach unijnych. Polska.