Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Związek Radziecki był legalny, ale nowe republiki, jakie powstały 24 lata temu nie - rosyjska prokuratura bada decyzję ZSRR
Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 1 350 tys. w maju wobec 1 359 tys. w poprzednim miesiącu.W całej UE stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w maju 9,6% - wynika z danych Eurostatu
Dziś walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło decyzję o wypłacie akcjonariuszom 98,2 proc. ubiegłorocznego zysku, czyli w sumie 2,59 mld zł. Na jedną akcję przypada 30 zł.
Ewentualne porozumienie zakładałoby zaakceptowanie przez Grecję oferty instytucji reprezentujących pożyczkodawców z minionego piątku oraz uwzględnienie przez eurogrupę greckich potrzeb finansowych.
Jak donosi "Puls Biznesu", obywatele krajów sąsiadujących z Polską chętnie robią zakupy w naszym kraju. W I kwartale tego roku wydali 8,4 mld złotych. Połowa z nich to Niemcy
Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów uzgodnili, że całkowite zniesienie dodatkowych opłat za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą nastąpi w połowie czerwca 2017 roku. Poinformowało o tym łotewskie przewodnictwo.
Właściwie już wiadomo, że Grecja nie spłaci raty swojego zadłużenia. Termin minie dziś w nocy. O losach tego kraju rozstrzygnie referendum ogłoszone przez grecki rząd na dzień 5 lipca.

  • Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
  • Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
  • Za[pis przebiegu posiedzenia. "Mamy opodatkowaną dywidendę w spółdzielniach osób prawnych. Spółki osób prawnych, jeśli przekazują dywidendę dla swoich udziałowców, spółek, mają tę dywidendę zwolnioną."
  • Sejm zajął się stanowiskiem Senatu w sprawie znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustawach. Ustawa została przyjęta z uwzględnieniem większości poprawek.
  • Ukazał się czerwcowy Magazyn BS.NET - Co w nim? Zapraszamy do lektury
  • 17 czerwca w Opactwie w Tyńcu miała miejsce jubileuszowa gala Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Ogłoszono na niej wyniki konkursu dla przedsiębiorstw społecznych, którego sponsorem był już po raz piąty Bank Spółdzielczy w Limanowej.
  • Wszyscy czekamy na ostateczny kształt ustawy o bankach spółdzielczych. Ona nie może być prostą implementacją europejskiego prawa. Musi sprzyjać rozwojowi - mówi Prezes Zarządu Banku BPS Zdzisław Kupczyk, którego poprosiliśmy o wypowiedź.
  • Gdy już bank spółdzielczy posiada swój fanpage na Facebooku, to często motywowane jest to chęcią dotarcia do młodego klienta i informowania na bieżąco o działaniach banku. Jak naprawdę wyglądają profile największych banków spółdzielczych?
  • Tradycją już się stało, że na przełomie maja i czerwca Asseco Poland S.A. organizuje spotkania z Zarządami Banków Spółdzielczych i pracownikami odpowiedzialnymi za obszary działalności banku wspierane przez informatykę.

Aktualności zrzeszeń

Ukazał się VI NR Magazynu Bank Wspólnych Sił, w nim mi.in. rozmowa z Prezesem BS w Radzyniu Podlaskim, relacja z WZA
Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
W dniu 23.06.2015 r. w Hotelu Gromada Lotnisko w Warszawie odbył się uroczysty wieczór inaugurujący Święto Spółdzielczości Bankowej 2015, które w tym roku po raz drugi w swojej dziewiętnastoletniej historii odbywa się jako wydarzenie ogólnopolskie
W trakcie konferencji zorganizowanej przez KZBS w Ministerstwie Gospodarki dokonano także uroczystego nadania Odznak Honorowych za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki

Aktualności banków spółdzielczych

Właśnie powstała z inicjatywy burmistrza miasta i wybrała przewodniczącego - Janinę Śmigielską, Prezes Zarządu BS w Chełmnie.
Przyszły do Banku Spółdzielczego w Sokółce, gdzie serdecznie je przyjęto i zapewniono atrakcje
Wraz z końcem roku szkolnego po raz kolejny rozstrzygnęliśmy konkursy "Dziś oszczędzam w SKO - Jutro w Banku Spółdzielczym". Znamy również wyniki ogólnopolskiego konkursu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych.
W Banku Spółdzielczym w Rabie Wyżnej w dniu 16.06.2015 r. odbyło się podsumowanie pracy Szkolnych Kas Oszczędności oraz programu edukacyjnego TalentowiSKO za rok szkolny 2014/2015.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

W I kwartale 2015 r. wynik1 finansowy netto sektora bankowego wyniósł 4,0 mld zł, o 1,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Suma bilansowa wzrosła w skali roku o 8,5% i wyniosła 1566,6 mld zł. Wartość kredytów dla sektora niefinansowego zwiększyła się o 7,8%, do 917,2 mld zł, a depozytów o 10,3%, do 855,9 mld zł . Wynik...
Informacja miesięczna o sektorze bankowym - pdf

Rekomendacje i informacje KNF

KNF jednogłośnie przyjęła: Rekomendację A-SKOK dotyczącą dobrych praktyk zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych w SKOK i Rekomendację B-SKOK dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego SKOK.
Przejęcie zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w przejmowanej SKOK Wesoła.
Stanowisko KNF w sprawie stosowania postanowień Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nowy Magazyn BS.NET do pobrania
Maleje liczba banków spółdzielczych nie posiadających swojej strony www. Zostało ich niewiele. Sprawdź.

ZBP - informacje, ekspertyzy

w sprawie informacji zamieszczonych na stronie Urzędu ws klauzul niedozwolonych
Wspólne stanowisko Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Banków Polskich i Związku Polskiego Leasingu

Z innej beczki

Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
Z łodzi do Warszawy w godzinę i 30 minut. Z Lwowa do Kołomyi w dwie godziny. To były lata 30. XX wieku.

Ciekawe rzeczy w sieci

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione. Nie podjęto dotąd spójnych i systemowych działań w zakresie monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom występującym w cyberprzestrzeni.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przelewy natychmiastowe, do niedawna kojarzone z usługą premium, stają się coraz bardziej popularne, również w Bankach Spółdzielczych. Co ciekawe, oferowane są nie tylko w bankowości elektronicznej, ale również jako usługa w oddziałach naziemnych, generując przychód i przyciągając nowych Klientów.
Współcześnie zauważalny jest stały wzrost popularności aplikacji mobilnych. Jak pokazują statystyki, w 2014 roku na całym świecie liczba ich pobrań sięgnęła niemalże 180 mld.

Fotoreportaże

W dniu 24 czerwca 2015 r. w Galerii Porczyńskich odbyły się - Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości połączone z rozstrzygnięciem konkursu "Menedżer - Spółdzielca"

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 30.06.2015 Informacje dnia CHINY Obniżka stóp procentowych w Chinach. Ludowy Bank Chin obciął stopy procentowe o 25 punktów bazowych oraz obniżył o 50 punktów bazowych stopę rezerw obowiązkowych dla niektórych chińskich banków. Zostala równiez obniżona jednoroczna stopa depozytowa do 2% z poziomu 2,25%, natomiast jednoroczna...

Prawo

Na stronie Sejmu opublikowano ustawę o bankach spółdzielczych
Dotyczy implementacji Zalecenia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie mandatu makroostrożnościowego organów krajowych i dokonania częściowego wdrożenia dyrektywy nr 2013/36/UE

Parlament Europejski

Prawie trzy czwarte polskich kobiet w wieku produkcyjnym spędza co najmniej godzinę czasu dziennie na gotowaniu, sprzątaniu i innych pracach domowych w porównaniu do 15 proc. mężczyzn.
Parlament Europejski poparł plan inwestycyjny Junckera. Wprowadził jednak zmiany w strukturze finansowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), zdobywając wpływ na wybór zarządu oraz zwiększając demokratyczną kontrolę jego operacji.

Konferencje / Szkolenia

Już w najbliższy czwartek - 23.06.2015 zapraszamy na bezpłatną konferencję Business Intelligence Trends.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Podczas konferencji "Banki spółdzielcze w otoczeniu społeczno-gospodarczym” zorganizowanej przez KZBS pod patronatem wicepremiera Janusza Piechocińskiego w Ministerstwie Gospodarki wicepremier wypowiadał się na temat roli sektora BS w pobudzaniu i finansowaniu przedsiębiorczości. Przytoczył historię Asseco.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Błędy w przetargach unijnych. Polska.