Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Według wstępnych szacunków GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w drugim kwartale 2015 roku był wyższy o 3,3 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Eksperci Ministerstwa Gospodarki oczekiwali wyższego tempa wzrostu gospodarczego.
W lipcu mechanizm odwróconego VAT został rozszerzony między innymi na sprzęt elektroniczny. Ma to uszczelnić system rozliczeń i wyeliminować wyłudzanie podatku. Szacuje się, że w 2014 r. państwo straciło przez ten proceder 9 mld zł.
Zmarł Józef Wesołowski, były arcybiskup i nuncjusz apostolski na Dominikanie. Były hierarcha był oskarżany o pedofilię i czekał w Watykanie na proces.
W głosowaniu wzięło udział 45 senatorów - 24 było za tym, aby nie poprzeć wniosku prezydenta, zaś 21 opowiedziało się za wnioskiem. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Liczba bezdomnych psów i kotów przekracza 3 000 000. Schwytane przez hycli lub umieszczone w schroniskach mają zazwyczaj fatalne warunki bytowe.
W ostatnim dniu tygodnia krajowa waluta odzyskuje siły po nieznacznych stratach z czwartku. Złoty od rana zyskuje do głównych walut. O godzinie 12-tej za euro płacono 4,2296 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,7482 złotego.
Realny produkt krajowy brutto Szwajcarii wzrósł w II kwartale bieżącego roku w porównaniu z kwartałem poprzednim o 0,2 proc.

Analitycy Banku BPS S.A.

Do krajów charakteryzujących się większymi nierównościami dochodów niż w Polsce należy 11 państw UE: Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Cypr oraz Chorwacja.
  • Wczoraj w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o nadzorze makroostrożnościowym i zarządzaniu kryzysowym. Komisja nie uwzględniła wniesionych poprawek i zarekomendowała przyjęcie ustawy bez zmian.
  • Zdaniem KNF BFG powinien mieć możliwość obejmowania również udziałów w bankach spółdzielczych, a nie tylko akcji banków jak do tej pory.
  • Niebawem do rąk Państwa trafi nowy, dziesiąty już numer Magazynu BS.NET. Tym razem skupiliśmy się na szeroko pojętym bezpieczeństwie banku i jego klientów. Ale nie tylko, w numerze znajdują się też wywiady, opinie i poglądy na tematy, którymi żyje sektor banków spółdzielczych.
  • Przed bankami spółdzielczymi stoi konieczność reorganizacji zrzeszeń. Nowe przepisy prawa CRDIV/CRR , wprowadzone z myślą o dużych bankach muszą być zaadoptowane również do małych instytucji finansowych. W efekcie wdrożenie tych regulacji może wpłynąć negatywnie na finansowanie gospodarki.
  • Do krajów charakteryzujących się większymi nierównościami dochodów niż w Polsce należy 11 państw UE: Bułgaria, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Cypr oraz Chorwacja.
  • KDBS Bank z okazji Dnia Spółdzielczości Bankowej Bankowej zorganizował w tym roku II Gwiaździsty Rajd Rowerowy Spółdzielców. Potem ugotował kocioł żuru i zorganizował związany z Dniem konkurs. Jego zwycięzca odjechał rowerem ufundowanym przez Bank.
  • czyli VIII Spotkania Orkiestr Dętych pod patronatem Banku Spółdzielczego w Wołczynie. Prowadził je najlepszy konferansjer wśród burmistrzów i najlepszy burmistrz wśród konferansjerów - Pan Jan Leszek Wiącek - Burmistrz Wołczyna. Dzięki BS w Wołczynie działo się!
  • Przedstawiamy zapiski Prezesa Józefa Myrczka z warsztatów na temat proporcjonalności zorganizowanych przez Europejski Nadzór Bankowy. Mają one charakter notatek z kolenych prezentacji i wystąpień, cechują się zwięzłością i podkreślają najważniejsze tezy.
  • Lwów rozpalony do białości. 38-39 stopni. Wieczorami mury miasta oddają nagromadzone w dzień ciepło. Nie ma czym oddychać. Ranek nie przynosi orzeźwienia. Ale to nic nowego, Ukraina od wielu miesięcy ma wysoką gorączkę.

Aktualności zrzeszeń

W nowym, ósmym numerze tęczy Polskiej" znalazła się informacja na temat dalszych losów ustawy Prawo spółdzielcze procedowanej przez Nadzwyczajną Komisję. Wynika z niej, że prace nie zostaną już zakończone.
Wczoraj w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrywano ustawę o nadzorze makroostrożnościowym i zarządzaniu kryzysowym. Komisja nie uwzględniła wniesionych poprawek i zarekomendowała przyjęcie ustawy bez zmian.
Zdaniem KNF BFG powinien mieć możliwość obejmowania również udziałów w bankach spółdzielczych, a nie tylko akcji banków jak do tej pory.
Na temat BS-ów w ciągu roku opublikowano w mediach 13,4 tys. materiałów o łącznej wartości 60 mln zł – wynika z analizy firmy Press-Service Monitoring Mediów.

Aktualności banków spółdzielczych

XIV Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka, odbył się 22 i 23 sierpnia 2015 roku w Wilkowicach (gmina Lipno, województwo wielkopolskie). Imprezie towarzyszyła wystawa rolnicza ,,Roltechnika", którą organizują Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Decyzją Rady Nadzorczej w dniu 27.08.2015r. powołany został nowy członek Zarządu Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie – Pani Anna Kaźmierska, wieloletni pracownik Banku, pełniąca dotychczas funkcję Naczelnika Zespołu Zarządzania Aktywami i Ryzykiem Kredytowym Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.
Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Puławach na Dożynkach Gminy Kozienice w Brzeźnicy Stoisko reklamowe NBS w Puławach W niedzielę 23 sierpnia 2015r. Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Puławach świętował na Dożynkach w Brzeźnicy organizowanych przez Gminę Kozienice. Było bardzo odświętnie i kolorowo i tak właśnie wyglądało stoisko reklamowe Banku,...
Na kortach przy III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, trwa Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Młodzików w tenisie JBB Nadzieja CUP. Zawody są okazją do tego, by młodzi zawodnicy mogli zdobyć cenne doświadczenie, a także punkty potrzebne do rankingu PZT

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Sytuacja w sektorze bankowym. Informacja miesięczna. Czerwiec 2015
Dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec czerwca 2015 r.

Rekomendacje i informacje KNF

Wśród banków, które nie udzielały frankowych kredytów mieszkaniowych były zarówno podmioty z kapitałem zagranicznym, jak i krajowym, w tym banki spółdzielcze.
KNF zaakceptowała założenia rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji płatniczych zawieranych w internecie za pośrednictwem banków, krajowych instytucji płatniczych, krajowych instytucji pieniądza elektronicznego oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
KNF wprowadza zmiany w praktyce zatwierdzania prospektów emisyjnych. Zmiany dotyczą spółek i emitentów, którzy złożą prospekty do KNF po 1 września 2015 r.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nowy Magazyn BS.NET do pobrania
Maleje liczba banków spółdzielczych nie posiadających swojej strony www. Zostało ich niewiele. Sprawdź.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Raport AMRON – SARFiN: w drugim kwartale bieżącego roku nastąpił niespotykany od kilku kwartałów wzrost liczby i wartości nowych kredytów mieszkaniowych.
W nawiązaniu do uchwalenia przez Sejm i skierowania ww. projektu ustawy (druk nr 3660) wraz z dodatkowym sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych (druk nr 3781-A) do Senatu, Związek Banków Polskich przedstawia pięć propozycji zmian do tego dokumentu.

Z innej beczki

Papieros dla dwojga, wózek przeciwgazowy, kapcie dla kota. Te wynalazki nie zdobyły może popularności, ale jaką kreatywnością musieli wykazać się wynalazcy!
Pojawia się tam, gdzie kończy się władza. Towarzyszy wojnom i kryzysom. Tak jest w Europie od zawsze. Szaber – ponure słowo, ciemne jak najciemniejsze chwile w historii.

Ciekawe rzeczy w sieci

Próbę zobrazowania międzynarodowej wymiany handlowej podjął Owen Cornec z Uniwersytetu Harvarda – stworzył on internetową mapę, która pozwala obserwować skomplikowane ekonomiczne zależności przez „konfetti 3D”.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Siłą rozwiązań BIG DATA Abastry jest duża skalowalność, elastyczność i uniwersalność. Nasze rozwiązania, w zależności od ilości i charakterystyki danych, opieramy o różne typy baz danych.
Tak naprawdę to nie inspekcji nadzorcy obawiać się powinniśmy, ale tego, czy poziom bezpieczeństwa technologicznego pozwoli naszemu Bankowi szybko i sprawnie podnieść się po ewentualnej katastrofie bądź po wystąpieniu incydentu, zakłócającego ciągłość technologiczną jego funkcjonowania.

Fotoreportaże

KDBS Bank z okazji Dnia Spółdzielczości Bankowej Bankowej zorganizował w tym roku II Gwiaździsty Rajd Rowerowy Spółdzielców. Potem ugotował kocioł żuru i zorganizował związany z Dniem konkurs. Jego zwycięzca odjechał rowerem ufundowanym przez Bank.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 28.08.2015 Informacje dnia ENEA Wyniki Enei poniżej oczekiwań. W 2H’15 grupa wypracowała 2,17 mld PLN przychodów, wobec konsensusu wynoszącego 2,3 mld PLN. Grupa wypracowała 385,1 mln PLN EBITDA, wobec oczekiwanych 408,3 mln PLN. Zysk operacyjny wyniósł 196,9 mln PLN (-13% vs. konsensus). Zysk netto akcjonariuszy dominujących...

Prawo

Możliwość i sposoby eliminacji z obrotu prawnego postanowień umownych uznanych przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za abuzywne
Od zdania senatorów w dużym stopniu zależeć będzie los ustawy, więc do Senatu wpływają kolejne pisma od instytucji, izb gospodarczych, banków i organizacji zrzeszających tzw. frankowiczów. Dziś zbiera się Komisja.

Parlament Europejski

Sprzeciw wobec e-papierosów wśród pracowników służby zdrowia wydaje się słabnąć, szczególnie odkąd pojawia się coraz więcej badań koncentrujących się na pożyteczności tych urządzeń. W 2014 r.
Przewodniczący RE Donald Tusk potwierdził, że decyzje dotyczące definicji małżeństwa i rodziny są przedmiotem kompetencji poszczególnych państw członkowskich

Konferencje / Szkolenia

Udział w wykładach będzie nieodpłatny. Terminy i miejsca zostaną opublikowane wkrótce.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W pogoni za uciekającą marżą odsetkową czasem zapominamy, że bank to też klient. Klient bardzo ważny dla dostawców. Czy jednak dostawcy to zauważają ? W jaki sposób weryfikują naszą ocenę ?

Analizy, raporty, projekty ustaw

Sprawozdanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z realizacji ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w 2014 roku