Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 3,5 mld zł w okresie styczeń-marzec br. i był niższy o 15,7% r/r, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Prowadzisz dodatkową działalność zarobkową po godzinach pracy? Pracodawca może w to ingerować i zażądać niekiedy zaniechania tej działalności. Sprawdź, jakie prawa ci przysługują.
Tuż przed majówką rząd rozwiązał działającą przy nim Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji.
W środę od rana obserwujemy na rynku walutowym osłabienie złotego do głównych walut. W południe za euro płacono 4,4051 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,8364 złotego. Do ponad 4 złotych podrożał frank szwajcarski, za którego o godzinie 13-tej płacono 4,0112 złotego
Jak na cztery mld zł, które zostały zainwestowane w budowę e-administracji w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat, efekty są bardzo mizerne – ocenia w rozmowie z PAP minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Projekt opodatkuje np. wodę deszczową, a szkoda, że nie nałożono obowiązku na samorządy wyznaczania miejsc na budowę zbiorników retencyjnych - pisze Lewiatan
Sędziowie z Luksemburga uznali słuszność przepisów między innymi zakazujących sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi. Polska zaskarżyła dyrektywę ze względu na zakaz papierosów mentolowych.

Analitycy Banku BPS S.A.

osłabienie tempa wzrostu gospodarczego jest jednym z warunków, w których Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza możliwości obniżenia stóp procentowych NBP (drugim warunkiem jest pogłębienie się deflacji). O tym, czy polska gospodarka rzeczywiście spowolniła przekonamy się dopiero 13 maja
  • Na noc w Muzeum Historii Spółdzielczości. Przyjdź i zobacz, jak wiele będzie mieć do zaoferowania. Orkiestra Ulicy Chmielnej będzie grać przed budynkiem aż do 20.00. A wewnątrz Muzeum wernisaż portretów słynnych Polaków XXI wieku - POP ART POLSKA
  • Przede wszystkim nie należy się bać pojęcia „projekt”. Niektóre Banki Spółdzielcze bronią się rękami i nogami, twierdząc, że żadne projekty u nich nie są prowadzane i, w ogóle, nie ma o czym mówić - pisze dr Albert Sadowski
  • Idea spółdzielczości jest obecna na całym świecie. U nas powoli odradza się w bólach przełamywania schematów myślowych o spółdzielniach. A tymczasem na Dalekim Wschodzie zaraz po II wojnie światowej, w Kraju Kwitnącej Wiśni utworzono pierwsze spółdzielnie pracy.
  • Forum organizuje Związek Banków Polskich, we współpracy ze zrzeszeniami Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej, a także Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Rejestracja do 13 maja. Dla środowiska bankowego udział w Forum jest bezpłatny.
  • Banki spółdzielcze udowodniły, że w praktyce swojego działania kierują się racjonalnością decyzji i odpowiedzialnością za otoczenie, w którym funkcjonują – mówi Prezes Zarządu Banku BPS Zdzisław Kupczyk.
  • osłabienie tempa wzrostu gospodarczego jest jednym z warunków, w których Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza możliwości obniżenia stóp procentowych NBP (drugim warunkiem jest pogłębienie się deflacji). O tym, czy polska gospodarka rzeczywiście spowolniła przekonamy się dopiero 13 maja
  • W ramach unijnego programu COSME, wspierającego rozwój małych i średnich firm, banki spółdzielcze udzielają firmom kredytów z gwarancją BGK. Kredyty o obniżonym ryzyku spłaty oferuje 11 banków, w tym SGB-Bank i zrzeszone w nim Banki Spółdzielcze.
  • Ciąg dalszy Państwa opinii na temat, co powinno się zmienić w ustawodawstwie polskim i unijnym, aby sektor banków spółdzielczych mógł odetchnąć i zająć się biznesem a nie biurokracją...
  • Z zainteresowaniem przeczytałem zamieszczony na Państwa portalu artykuł pana dr Alberta Sadowskiego pod tytułem – Czy oddać system do Zrzeszenia ? - pisze Radosław Kuleczka z Banku Spółdzielczego Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy

Aktualności zrzeszeń

Na noc w Muzeum Historii Spółdzielczości. Przyjdź i zobacz, jak wiele będzie mieć do zaoferowania. Orkiestra Ulicy Chmielnej będzie grać przed budynkiem aż do 20.00. A wewnątrz Muzeum wernisaż portretów słynnych Polaków XXI wieku - POP ART POLSKA
W Gazecie Wyborczej Maciej Samcik o najnowszych propozycjach SKOK przedstawionych podczas ubiegłotygodniowego spotkania w podkomisji ds. instytucji finansowych, przy okazji procedowania ustawy o BFG i przymusowej restrukturyzacji.
Bankowy Ośrodek Doradztwa i Edukacji zaprasza na konferencję sprzedażową „Budowanie relacji kluczem do efektywnej sprzedaży”, która odbędzie się dnia 8 czerwca 2016 r. w Poznaniu, w Hotelu Mercure Poznań Centrum.
W Konkursie obok wyłonienia najlepszego komercyjnego oraz spółdzielczego banku oceniani będą też liderzy instytucji. Przyznany zostanie tytuł Bankowego Menedżera Roku.

Aktualności banków spółdzielczych

Rok 2015 był dla Banku Spółdzielczego kolejnym rokiem wzrostu i rozwoju oferty produktowej, zwiększenia liczby obsługiwanych klientów oraz realizacji przyjętych planów
Tradycyjnie podczas obchodów Konstytucji 3 Maja odbył się już po raz XXVIII Międzynarodowy Uliczny Bieg, który od lat sponsoruje również SANBank. Było też dyktando.
W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Regionalnej Izbie w Andrychowie w ramach konkursu "250 pytań na 250 rocznicę nadania praw miejskich wsi Andrychów" odbył się finał konkursu "Urodzinowe zagadki"
Zarząd Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku ogłasza Konkurs na opracowanie monografii pt. „70-lat Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku”

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

KNF opublikowała dane sektora finansowego za marzec 2016 r.
Informacja miesięczna. Luty 2016

Rekomendacje i informacje KNF

Ostrzeżenie przed dopuszczaniem pośredników do rachunku bankowego w płatnościach internetowych
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie podjęła w dniu 26 kwietnia 2016 r. decyzję o przejęciu Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej w Knurowie (Powszechnej SKOK) przez Alior Bank SA.
Opublikowany został dokument pt. Metodyka badania i oceny nadzorczej banków komercyjnych, zrzeszających oraz spółdzielczych (Metodyka BION) z dnia 22 kwietnia 2016 r.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Kwestie obciążeń banków spółdzielczych, wynikających między innymi ze nowelizowanej ustawy o BFG i restrukturyzacji oraz wprowadzenia systemu IPS , poszukiwania przez banki nowych źródeł przychodów i potencjału do rozwoju, relacji pomiędzy Bankami Zrzeszającymi a IPS oraz zapobiegania kryzysom w sektorze i lustracji były przedmiotem lutowego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych
W dniu 29 lutego w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej odbyła się kolejna debata Rady Ekspertów Spółdzielczych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami tożsamości, które po zablokowaniu nie mogą być wykorzystane do wyłudzeń wynosi 1 581 448 sztuk.
Według zrealizowanego w marcu 2016 badania „Reputacja polskiego sektora bankowego” Zaufanie do działających w Polsce banków deklaruje 61% ankietowanych

Z innej beczki

Sąsiedzie, to jest tylko smutne miasteczko, ono sobie kiedyś pojedzie
Gertrude Bell posiadła cenna wiedzę na temat Bliskiego Wschodu, która umożliwiła nakreślenie granic państw arabskich po I wojnie światowej.

BlueNet dla sektora BS

Wielu z nas nie widzi potrzeby tworzenia procedur w organizacji i traktuje to jako zło konieczne, które „jakby po złości” narzuca nam nadzorca. Jednak z procedurami jest jak z ryzykiem.
To jeden z trzech trendów rozwoju widocznych w branży IT. A co oznacza ten skrót ? Dosłownie: Przynieś Swoje Własne Urządzenie (Bring Your Own Device). A gdzie? Do pracy, firmy, instytucji.

Artykuły nie tylko dla informatyków

W świetle ostatnich zdarzeń Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował w dniu 28 kwietnia 2016 r. na stronie internetowej KNF „Ostrzeżenie przed dopuszczaniem pośredników do rachunku bankowego w płatnościach internetowych
Restrykcyjnym regulacjom unijnym zarzucano niejednokrotnie nieuwzględnianie zasady proporcjonalności. Skarżyły się na to zwłaszcza mniejsze instytucje finansowe, jak na przykład polskie banki spółdzielcze

Fotoreportaże

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura królewskich miast i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Maroku, malowniczym kraju północnozachodniej Afryki, oficjalnie nazywanym – Królestwem Maroka.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 28.04.2016 Informacje dnia USA Stopy procentowe w USA bez zmian. Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu głównej stopy procentowej w przedziale od 0,25% do 0,50%, konsensus rynkowy zakładał stopy na poziomie 0,25-0,50%. ORBIS BENEFIT MBANK Wyniki 1Q’16. Hotelowa spółka osiągnęła następujące wyniki: Komentarz DM Banku...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Warto wiedzieć jakie zmiany nas czekają i jakie będą skutki nowych regulacji
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia systemów, w których istnieje ryzyko systemowe

Parlament Europejski

. Kijów sugeruje skierowanie policyjnej misji tej organizacji na tereny objęte konfliktem, a Moskwa zgadza się nawet na wyposażenie jej w ostrą broń.
Kontrowersyjna umowa handlowa negocjowana pomiędzy UE a USA może zniszczyć europejskie rolnictwo i zagrozić bezpieczeństwu żywności

Konferencje / Szkolenia

Wdrażanie Rek. D/Wytycznych IT KNF - doświadczenia z ponad 100 organizacji. Wrzawa 30 maja.

Razem z Asseco

Ponad 150 przedstawicieli Banków Spółdzielczych mieliśmy przyjemność gościć podczas cyklu wiosennych spotkań przeprowadzonych pod hasłem „Państwa potrzeby inspirują nas do zmian”.
Stowarzyszenie Audytorów Wewnętrznych IIA Polska przyznało certyfikat nowej wersji oprogramowania Asseco Audit Planning and Managment - Asseco APMS.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Obecny kształt polskiego systemu podatkowego jest wypadkową wielu czynników. Z jednej strony na kształt ustawodawstwa podatkowego wpływały przez ostatnie ćwierćwiecze potrzeby fiskalne, obietnice wyborcze partii politycznych, wymogi Konstytucji RP, dekodowane w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego,