Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

PKB niewyrównany sezonowo, liczony w cenach stałych roku poprzedniego, wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2016 roku o 3,0 proc. - podał we wtorek GUS
50-metrowe mieszkanie będzie można wynająć od państwa za 1000 złotych miesięcznie - donosi RMF FM, które ujawnia założenia nowego flagowego programu rządu Mieszkanie plus.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisał z Asseco Poland S.A. porozumienie na mocy, którego pełnia autorskich praw majątkowych do oprogramowania narzędziowego wspierającego eksploatację Kompleksowego Systemu Informatycznego przechodzi na ZUS
Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW, zostanie nowym prezesem BondSpot SA, po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował BondSpot w komunikacie.
Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w maju 104,7 pkt. wobec 104,0 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z +103,9 pkt. – podała Komisja Europejska w komunikacie.
Temat łączenia OFE w jeden fundusz zarządzany przez Skarb Państwa na razie nie istnieje – poinformował PAP Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej.
Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w maju wzrósł do minus 0,3 pkt. z minus 2,4 pkt. w kwietniu – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Analitycy Banku BPS S.A.

Jeśli potraktujemy dane za cztery miesiące jako pewien prognostyk do sytuacji w całym roku, wówczas należy wskazać, iż najważniejszą zmianą w porównaniu z poprzednimi laty prawdopodobnie nie będzie istotna zmiana tempa wzrostu gospodarczego, lecz jego struktury.
  • Już po raz piętnasty Krajowy Związek Banków Spółdzielczych organizuje Konkurs „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej”. W Konkursie mogą brać udział wszystkie Banki Spółdzielcze będące Członkami Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
  • Widzę jak innowacyjną i przyszłościową jest spółdzielczość i to, że ten ruch ma moc oddziaływania wtedy, kiedy jest blisko ludzi i społeczności - pisze Monique F. Leroux.
  • Czas biegnie. To już 145 lat od momentu zaistnienia Banku Spółdzielczego w Gnieźnie. Z tej okazji w piątek 20 maja odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. Życzymy Bankowi pomyślności i nieustającego rozwoju.
  • Jaki prezent kupić na Dzień Matki? Jeszcze większy bukiet kwiatów? A może warto zainwestować w zdrowie ukochanej mamy, żony? Dzięki temu zamiast czekać miesiącami w kolejkach w placówkach publicznej służby zdrowia będzie miała szybki dostęp do kilkuset wysokospecjalistycznych usług
  • Jeśli potraktujemy dane za cztery miesiące jako pewien prognostyk do sytuacji w całym roku, wówczas należy wskazać, iż najważniejszą zmianą w porównaniu z poprzednimi laty prawdopodobnie nie będzie istotna zmiana tempa wzrostu gospodarczego, lecz jego struktury.
  • Dla młodego pokolenia kołchoźnik, to pracownik kołchozu, ale dla starszego to słowo ma jeszcze jedno znaczenie. Kołchoźnikiem nazywany był bowiem taki odbiornik radiowy, który można było włączać, wyłączać i ściszać, ale zmienić pasma nie dało rady. Miał niewątpliwe zalety propagandowe
  • Krajowy Związek Banków Spółdzielczych rozpoczął zbieranie zgłoszeń do drugiej edycji „Konkursu SKO - Młodzi Mistrzowie Oszczędzania”. W ubiegłym roku mimo konkursowego debiutu w rywalizacji wzięło udział ponad 250 szkół z całego kraju. Propagujemy akcję!
  • Laureatów nagrodzono podczas uroczystej gali, która zwieńczyła pierwszy dzień VIII Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2016. Serdecznie gratulujemy!
  • Nie może być tak, żeby te same wymagania regulacyjne były stosowane wobec dużego banku komercyjnego i małego spółdzielczego. To jest złamanie zasady proporcjonalności, wyjątkowo szkodliwe i utrudniające bankom spółdzielczym zmianę modelu biznesowego - mówi mecenas Jerzy Bańka

Aktualności zrzeszeń

Już po raz piętnasty Krajowy Związek Banków Spółdzielczych organizuje Konkurs „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej”. W Konkursie mogą brać udział wszystkie Banki Spółdzielcze będące Członkami Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.
Do redakcji Bs.net wpłynął e-mail zawierający komentarz do pism wystosowanych przez SBG Bank do banków zrzeszonych w Grupie SGB i do premier Beaty Szydło.
System Ochrony Zrzeszenia BPS tworzy 249 banków spółdzielczych i Bank Polskiej Spółdzielczości. Aktualnie procedowane jest przystąpienie do Systemu Ochrony kolejnych 7 banków spółdzielczych
informujemy, że Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. ogłasza przetarg nieograniczony na wybór dostawcy rozwiązania akceleracji Riverbed Steelhead oraz NBAD Riverbed SteelCentral NetExpress.

Aktualności banków spółdzielczych

Bank Spółdzielczy we Wschowie znalazł się wśród liderów rankingu „Wyróżniające się banki spółdzielcze” edycji 2016, zorganizowanego przez miesięcznik Nowoczesny Bank Spółdzielczy (NBS), zajmując 4 miejsce w kategorii „Największe banki”.
Znacznie lepiej niż banki komercyjne na IKE płacą banki spółdzielcze. Liderem zestawienia jest Bank Spółdzielczy w Nadarzynie (Mazowieckie), który proponuje klientom 4 proc. Niewiele mniej płaci Bank Spółdzielczy w Jordanowie (Małopolskie) - 3,95 proc.
Na zaproszenie Stowarzyszenia Dolina Karpia, BS w Zatorze został sponsorem imprezy poprzez ufundowanie nagrody dla uczestnika Targów.
W ostatnich dniach Bank Spółdzielczy w Raciborzu miał okazję dwukrotnie gościć uczniów II klas Gimnazjum z Oddziałów Dwujęzycznych w ZSO nr 1 w Raciborzu, na lekcji bankowości w praktyce.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Należności i zobowiązania monetarnych instytucji finansowych i banków
Dane za marzec 2016 r.

Rekomendacje i informacje KNF

Komisja jednogłośnie przyjęła skierowaną do banków nowelizację Rekomendacji C dotyczącej zarządzania ryzykiem koncentracji.
W dniu 19 maja 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) dokonał publikacji wyroku w sprawie VI SA/Wa 1911/15, w którym oddalił w całości skargę Rady Nadzorczej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Kujawiak”
Z dniem 18 maja 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie ustanowiła zarządcę komisarycznego w Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej w Poznaniu

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Kwestie obciążeń banków spółdzielczych, wynikających między innymi ze nowelizowanej ustawy o BFG i restrukturyzacji oraz wprowadzenia systemu IPS , poszukiwania przez banki nowych źródeł przychodów i potencjału do rozwoju, relacji pomiędzy Bankami Zrzeszającymi a IPS oraz zapobiegania kryzysom w sektorze i lustracji były przedmiotem lutowego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych
W dniu 29 lutego w siedzibie Krajowej Rady Spółdzielczej odbyła się kolejna debata Rady Ekspertów Spółdzielczych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wprowadziła najbardziej istotną dla kredytowania hipotecznego zmianę w ustawie o księgach wieczystych i hipotece.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także pracownicy biura ZBP oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji: Grażyna Dziedzic (ZBP), Piotr Matwiej (ZBP), Paweł Pniewski (ZBP), Dariusz Kozłowski (CPB).

Z innej beczki

Widzę jak innowacyjną i przyszłościową jest spółdzielczość i to, że ten ruch ma moc oddziaływania wtedy, kiedy jest blisko ludzi i społeczności - pisze Monique F. Leroux.
Pełna formuła łacińska brzmiała nihil novi sine communi consensu (nic nowego bez powszechnej zgody). Umocniła pozycję szlachty

BlueNet dla sektora BS

Któż z nas lubi płacić za coroczne ubezpieczenie samochodu, mieszkania czy domu? A jednak, gdy ktoś tego nie robi (zwłaszcza, gdy tego typu dobra przedstawiają znaczącą dla jego właściciela wartość), z pewnością określilibyśmy takie zachowanie jako co najmniej nierozsądne
oraz zapewnienie jego ciągłości działania w Banku Spółdzielczym to temat kolejnego artykułu Dziś chcielibyśmy podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami we wdrożeniach i realizacjach, w bankach spółdzielczych, projektów Data Center.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przedsiębiorcy wyróżnili Biznes Pro i Biznes Pro Zdrowie – produkty InterRisk dedykowane Małym i Średnim Przedsiębiorcom. Głosowanie niezależnych ekspertów, jakimi są właściciele i menadżerowie firm było anonimowe i zostało zrealizowane poprzez dedykowaną stronę internetową.
Banki spółdzielcze stoją przed wielkim wyzwaniem. Zaistniałe na rynku uwarunkowania prawno-ekonomiczne zmuszają Banki do maksymalizacji przychodów przy jednoczesnym dość radykalnym pilnowaniu kosztów działalności.

Fotoreportaże

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura królewskich miast i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Maroku, malowniczym kraju północnozachodniej Afryki, oficjalnie nazywanym – Królestwem Maroka.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 30.05.2016 Informacje dnia KERNEL Wyniki kwartalne. Kernel Holding w 3Q roku obrachunkowego 2015/2016 osiągnął 92,3 mln USD zysku netto wobec 7,2 mln USD zysku rok wcześniej. EBITDA grupy wyniosła 98,9 mln USD względem 115,2 mln USD. Przychody nie zmieniły się istotnie i w omawianym okresie wyniosły 607,5 mln USD. VISTULA...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Formularz FAT-1 będzie wykorzystywany przez polskie instytucje finansowe do składania informacji, przewidzianych w umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów dokumentów stosowanych w egzekucji należności pieniężnych

Parlament Europejski

Prezydent Andrzej Duda poinformował po wczorajszym spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, że Polska włączy się w walkę z kryzysem migracyjnym.
W środę, 25 maja, posłowie dyskutowali o propozycjach Komisji Europejskiej w zakresie jednolitego rynku cyfrowego, w tym m.in. o zapobieganiu nieuzasadnionemu geoblockingowi.

Konferencje / Szkolenia

Program Seminarium III Głos IT BS-ów (29-30.06.16)

Razem z Asseco

Podczas tegorocznego Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej przeprowadziliśmy wyjątkową akcję pod hasłem „Spółdzielcy Dzieciom – Przelej Pomoc”. Dzięki tej akcji uczestnicy Forum przyczynili się do finansowego wsparcia potrzebujących Dzieci z Domów Dziecka w Żyznowie, w Długiem oraz Śląskiego Hospicjum dla Dzieci.
Dziś zaczyna się Forum Technologii Banków Spółdzielczych. Asseco szykuje niespodziankę i zaprasza uczestników do swojego stoiska. Tym razem nie będzie konkursu, będzie akcja pomocy dzieciom.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Finanse rodzinne - raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy