Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

W nocy zmarł Tomasz Tomczykiewicz, szef śląskiej Platformy Obywatelskiej.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotowana zostanie nowelizacja budżetu na rok 2015, która będzie przewidywać wzrost deficytu o 3-4 mld złotych.
Szefowa Rady Ministrów, Beata Szydło z dniem dzisiejszym powołała nowego Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
Dolar amerykański kontynuuje kurs wzrostowy. W piątkowe przedpołudnie trzeba był zapłacić za tę walutę 4,0328 złotego. Euro kosztuje 4,2698 złotego
Dofinansowania z tytułu MdM cieszą się coraz większą popularnością. W mniejszych miastach bez większego problemu można dostać blisko 20 tys. zł dopłaty.
Trwają prace nad stworzeniem CRF, który ma ułatwić walkę z nadużyciami dotyczącymi podatku VAT.Wprowadzenie tego instrumentu może być dużym obciążeniem dla przedsiębiorców
Nigeryjscy piraci porwali statek z 16 Polakami na pokładzie. Płynął pod cypryjską banderą. Piraci są na pokładzie statku.

Analitycy Banku BPS S.A.

Analitycy Banku BPS o cenach ropy: Na rynku pojawiają się czasami opinie, iż w dzisiejszych czasach ceny surowców nie są naturalnym odzwierciedleniem relacji popytu i podaży, lecz efektem gry spekulacyjnej części uczestników rynków finansowych nastawionych na szybki zysk.
  • Kto wymyślił guziki? Etruskowie i Grecy, Chińczycy i Hindusi. Podobno nie wymyślili ich dawni Japończycy, którzy swoje kimona spinali agrafami, co czynią z uporem do dziś. Ale dopiero w XII wieku stały się w Europie popularnym elementem odzieży.
  • Upadłość SKOK-ów finansowana była z funduszy BFG. Upadłość SK Banku z funduszy fośg. Banki komercyjne zaboli mniej lub bardziej. Dla banków spółdzielczych to tajfun, przed którym nie ma się gdzie schować
  • Ilu informatyków powinien mieć Bank Spółdzielczy? Jak najmniej – jeżeli spojrzymy na to z kosztowego punktu widzenia. I jednocześnie – jak najwięcej – jeśli spojrzymy z punktu widzenia niezawodnościowego i wydajnościowego.
  • Analitycy Banku BPS o cenach ropy: Na rynku pojawiają się czasami opinie, iż w dzisiejszych czasach ceny surowców nie są naturalnym odzwierciedleniem relacji popytu i podaży, lecz efektem gry spekulacyjnej części uczestników rynków finansowych nastawionych na szybki zysk.
  • Niebawem trafi do Państwa nowy numer Magazynu BS.NET. Skupiamy się w nim jak zawsze na najważniejszych problemach sektora. Tym razem na relacji: Bank-Klient
  • Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.
  • Rekomendację dotyczącą bezpieczeństwa transakcji internetowych nazwałbym rekomendacją spóźnioną, a moje wrażenia po lekturze tego dokumentu określiłbym – nihil novi. Zalecenia w nim zawarte są w praktyce, w zdecydowanej części, wdrożone w życie - pisze dr Albert Sadowski
  • Zestawienie uwag do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób prawnych
  • Od 16 listopada 2015 r. Bank Spółdzielczy w Chojnie dołączył do grona Banków Spółdzielczych użytkujących system def3000. Realizacja wdrożenia możliwa była dzięki zaangażowaniu Stron i ścisłej współpracy Banku Spółdzielczego w Chojnie, SGB-Banku S.A. oraz Asseco Poland S.A.

Aktualności zrzeszeń

Połączenie twardej ekonomii z ekonomią społeczną, dają efekty. Dawniej dawało, teraz daje i będzie dawało efekty w przyszłości - podkreślał prezes Ryszard Lorek.
Ukazał się nowy numer magazynu Bank Spółdzielczy, tym razem poświęcony jest w całości powstaniu SGB.
20 listopada 2015r. w Poznaniu, 24 listopada 2015r. w Katowicach, a 26 listopada 2015r. w Warszawie odbyły się sesje inaugurujące Konkurs BANRISK – Liga Akademicka 2015/2016.
Zgromadzenie Prezesów podjęło uchwałę w sprawie akceptacji projektu Umowy Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS

Aktualności banków spółdzielczych

W Magazynie Gospodarczym Fakty ciekawa rozmowa z prezesem Krajowej Rady Spółdzielczej Alfredem Domagalskim. Prezes mowi o specyfice spółdzielczości, jej odmiennosci od gospodarki rynkowej i problemach ze zrozumieniem tej specyfiki przez polityków i władze naszego kraju.
Za pośrednictwem swojej strony na FB Bank Spółdzielczy w Dzierzgoniu zaprasza na spotkanie z Mikołajem. Warto przyjść, będą pierniki, napoje , kolędy. Rozbłyśnie choinka, o posiadacze lokat dowiedzą się o wynikach konkursu i odbiorą nagrody.
W czwartek 26 listopada dokonano poświęcenia i uroczystego otwarcia nowej siedziby oddziału w Korzennej Banku Spółdzielczego w Grybowie.
W tym roku XI Limanowska Gala Przedsiębiorczości odbywała się pod Honorowym Patronatem Elżbiety Bieńkowskiej Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

BFG opublikował informacje miesięczną - dotyczącą września 2015 - o sytuacji w sektorze bankowym.
KNF udostępnił dane dotyczące sektora bankowego, opracowane na koniec września 2015 r.

Rekomendacje i informacje KNF

Trzynaście banków z Polski uczestniczyło w europejskim ćwiczeniu ujawniającym zainicjowanym i koordynowanym przez EBA.
W serwisie internetowym UKNF dostępne są dane TFI za III kwartał 2015 r.
Wniosek o wydanie zezwolenia na nabycie przedsiębiorstwa bankowego lub jego zorganizowanej części

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.
Tematem przewodnim jest w nim bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo banków i klientów. Oprócz tego wiele interesujących materiałów.

ZBP - informacje, ekspertyzy

„Domki z kart czy polityka mieszkaniowa” - pod takim hasłem przebiegały obrady dwunastej edycji Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych.
Wyniki odnotowane po III kwartale nie pozwalają sądzić, że rynek kredytów mieszkaniowych powrócił na ścieżkę wzrostową. Banki udzieliły łącznie 43,9 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 9,7 mld zł.

Z innej beczki

Kto wymyślił guziki? Etruskowie i Grecy, Chińczycy i Hindusi. Podobno nie wymyślili ich dawni Japończycy, którzy swoje kimona spinali agrafami, co czynią z uporem do dziś. Ale dopiero w XII wieku stały się w Europie popularnym elementem odzieży.
Pora sobie przypomnieć, jakimi tytułami obdarzani byli władcy niepodzielni. Szczególnie rozmiłowany w nich był rosyjski car Mikołaj II.

Ciekawe rzeczy w sieci

I Austria i Niemcy uważają ponadto, że w bankach jest bardzo wiele złych długów, które jeszcze nie zostały ujawnione, a gdyby zostały spowodowałaby falę bankructw instytucji finansowych.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przechowywanie i bezpieczeństwo danych. 9 grudnia 2015 r.
Ilu informatyków powinien mieć Bank Spółdzielczy? Jak najmniej – jeżeli spojrzymy na to z kosztowego punktu widzenia. I jednocześnie – jak najwięcej – jeśli spojrzymy z punktu widzenia niezawodnościowego i wydajnościowego.

Fotoreportaże

Są ludzie, którym się chce. Są ludzie, którzy potrafią zorganizować wokół siebie piękną przestrzeń i dzielą się nią z innymi. Jeżeli będziecie w Beskidzie Żywieckim zajrzyjcie koniecznie do Milówki, miejsca, w którym działa Fundacja Leśny Gród. Naprawdę warto.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 27.11.2015 Informacje dnia ORCO Narastająco w 3 kwartałach spółka wypracowała 9,9 mln EUR przychodów (‐88,3% r/r). Na poziomie operacyjnym spółka zanotowała stratę 12,1 mln EUR wobec 21 mln EUR zysku rok wczesniej. Strata netto wyniosła 20,8 mln EUR wobec 18.3 mln EUR straty rok wczesniej COLIAN BRIJU SEKTOR BANKOWY PKOBP...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Na stronie internetowej Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (Financial Action Task Force - FATF) opublikowane zostały nowe dokumenty
Informujemy, że wraz z publikacją danych za październik 2015 r. NBP dokonał redefinicji kategorii „Kapitał i rezerwy”. Zmiana polega na ujęciu w pozycji „Kapitał i rezerwy”, dodatkowo w stosunku do dotychczasowej definicji,

Parlament Europejski

Komisja Europejska poinformowała, że weźmie pod lupę 18 państw UE, których równowaga makroekonomiczna jest zagrożona.
To historyczna szansa, by uniknąć groźnych zmian klimatu – uważa Komisja Europejska przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP 21), która rozpoczyna się w poniedziałek 30 listopada w Paryżu.

Konferencje / Szkolenia

Seminarium pod patronatem KNF odbędzie się 19-20 listopada 2015 r. w Hotelu Mercure Warszawa Centrum, Warszawa, ul. Złota 48/54.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Od 16 listopada 2015 r. Bank Spółdzielczy w Chojnie dołączył do grona Banków Spółdzielczych użytkujących system def3000. Realizacja wdrożenia możliwa była dzięki zaangażowaniu Stron i ścisłej współpracy Banku Spółdzielczego w Chojnie, SGB-Banku S.A. oraz Asseco Poland S.A.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Forum Obywatelskiego Rozwoju uczestniczyło w badaniu zainicjowanym i koordynowanym przez Lithuanian Free Market Institute na temat szarej strefy m.in. w krajach bałtyckich.