Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Mimo złej sytuacji gospodarczej Grecji kurs euro nadal powyżej 4 złotych. Waluta ta od dłuższego czasu słabnie, ale z małymi wyjątkami jej kurs nie spada poniżej tej psychologicznej bariery. W poniedziałek rano za euro płacono 4,0368 złotego, a w południe 4,0187 złotego
Grecji skończyły się pieniądze - podaje niemiecki dziennik „Bild". Kraj czeka bankructwo w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Dwa razy mniej ropy płynie do Europy ropociągiem „Przyjaźń". To skutek awarii rurociągu na terytorium Białorusi.
Gminy narzekają na brak pieniędzy. Jednak nie dokładają starań, by zwiększyć dochody z podatków lokalnych – wynika z kontroli NIK.
Wakacyjny wyjazd za granicę może się okazać znacznie droższy, niż się dzisiaj wydaje. Za transakcję wykonaną tam kartą bankowcy pobiorą słoną prowizję – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Ministerstwo Finansów zorganizuje emisję obligacji nominowanych we frankach szwajcarskich - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów.
Grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR, w skład której wchodzi 81 strażaków PSP, jest już w stolicy Nepalu, Katmandu. Wkrótce rozpoczną poszukiwania osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.

  • W dniach 14-15 kwietnia 2015 w hotelu Villa Verde w Zawierciu, Asseco Poland S.A. wraz z firmą Cisco Systems Poland Sp. z o.o. zorganizowało trzecią edycję warsztatów merytorycznych dla służb IT oraz administratorów systemów informatycznych.
  • W dniu 23 kwietnia Komisja obradowała nad ustawą o bankach spółdzielczych. Teraz projekt ustawy został skierowany do II czytania. Zapraszamy do lektury notatki z posiedzenia.
  • Trwają prace nad projektem ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. To wielka i skomplikowana ustawa. SGB-BANK zarejestrował się jako lobbysta.
  • Projekt ustawy po zmianach dokonanych w trakcie prac podskomisji ds. ustawy o bankach spółdzielczych
  • Banki Spółdzielcze płacą podatki, które poprzez US zasilają budżety samorządowe, wspierają również lokalną społeczność realizując po części zadania samorządów, dają zatrudnienie członkom lokalnej społeczności, inwestują na terenie lokalnych społeczności - mówi Prezes Zbigniew Wielgosz z GBS w Barlinku
  • Posiedzenie w dniu 21 kwietnia. Podział składki na BFG po wycofaniu poprawek przez PO, PSL i SLD. Obejrzyj.
  • Zarówno Bank BPS, jak i banki spółdzielcze, korzystały z Bankowego Tytułu Egzekucyjnego jako dostępnego instrumentu prawnego. Był on zawsze wykorzystywany w graniach prawa, tylko w sytuacjach koniecznych. Bank BPS i banki spółdzielcze nie posługiwały się nim niewspółmiernie
  • Analiza wstępnych wyników sektora BS za 2014 r. wskazuje, że banki spółdzielcze sukcesywnie rozwijają się, ale nie bez dużego wysiłku i problemów. Rozwój następuje pomimo spełnienia szeregu kosztownych wymogów KNF stawianych sektorowi.
  • RCL przedstawia stanowiska zainteresowanych i zaproszonych do konsultacji stron w sprawie ustawy o BFG i przymusowej restrukturyzacji. Wśród nich stanowisko KZBS, ZBP i SGB-BANKU

Aktualności zrzeszeń

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. przekazuje jednostkowy raport roczny zawierający dane finansowe za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2014 roku.
W dniu 23 kwietnia Komisja obradowała nad ustawą o bankach spółdzielczych. Teraz projekt ustawy został skierowany do II czytania. Zapraszamy do lektury notatki z posiedzenia.
Trwają prace nad projektem ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. To wielka i skomplikowana ustawa. SGB-BANK zarejestrował się jako lobbysta.
Projekt ustawy po zmianach dokonanych w trakcie prac podskomisji ds. ustawy o bankach spółdzielczych

Aktualności banków spółdzielczych

Ustanowienie zarządu komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Lesznowoli W dniu 27 kwietnia 2015 r. doręczono podjętą jednogłośnie na dodatkowym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2015 r. decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o ustanowieniu zarządu komisarycznego w: • Banku Spółdzielczym w Lesznowoli. Decyzja KNF wchodzi w życie z dniem 27 kwietnia...
Śląski Bank Spółdzielczy „Silesia” w Katowicach przejął Bank Spółdzielczy w Zawierciu
Obligacje Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie o łącznej wartości 5,22 mln zł zadebiutują w poniedziałek, 27 kwietnia, na rynku Catalyst, podała Giełda w komunikacie.
W dniach 24-26 kwietnia br. w zgierskiej hali MOSIR przy ul. Wschodniej 2 odbędą się indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w zapasach. W trzech stylach walczyć będą zarówno mężczyźni, jak i kobiety

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane sektora bankowego - luty 2015 - pobierz
Dane miesięcznie sektora bankowego luty 2015 - pobierz xls

Rekomendacje i informacje KNF

"Metodyka badania i oceny nadzorczej banków komercyjnych, zrzeszających oraz spółdzielczych (Metodyka BION)".
w sprawie wskaźników dla funduszy własnych banków w okresie przejściowym wynikającym z rozporządzenia CRR
UKNF przesłał do publicznych konsultacji projekt Rekomendacji W dotyczącej zarządzania ryzykiem modeli w bankach.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Analiza wstępnych wyników sektora BS za 2014 r. wskazuje, że banki spółdzielcze sukcesywnie rozwijają się, ale nie bez dużego wysiłku i problemów. Rozwój następuje pomimo spełnienia szeregu kosztownych wymogów KNF stawianych sektorowi.
W dzisiejszych czasach, kiedy szpiegostwo gospodarcze staje się zjawiskiem równie powszechnym jak strajki, a podmioty gospodarcze w większości przypadków nie mają przygotowanych metod i procedur reakcji, ryzyko ataku przez konkurencję może okazać się tragiczne w skutkach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Rada Bankowości Elektronicznej ZBP przedstawia stanowisko dot. projektowanego dostępu dla podmiotów trzecich do rachunku bankowego w celu realizacji transakcji płatniczej zleconej przez klienta, za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego ww. podmiotów.
20 kwietnia b.r. przedstawiciele sektora bankowego rozmawiali o roli banków w realizacji Planu Junckera w trakcie specjalnego spotkania z Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

Z innej beczki

To coroczne święto obchodzone 27 kwietnia, od 1995, w rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów
23 kwietnia to Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Skąd to przekonanie o tak gorącej przyjaźni obu narodów?

Ciekawe rzeczy w sieci

Co można znaleźć na jednodolarówce? Banknoty zbadali naukowcy z New York University. O wynikach eksperymentu donosi „The Wall Street Journal".

Artykuły nie tylko dla informatyków

Jest ono jednym z głównych filarów całościowego systemu bezpieczeństwa umożliwiającego funkcjonowanie banku i wspierającego jego rozwój.
Chcemy przekonać spółdzielców, że samo obniżanie kosztów zakupu urządzeń potrzebnych w pracy oddziałów bankowych nie jest równoznaczne z uzyskaniem oszczędnośc

Fotoreportaże

Tegoroczne forum bankowe „Ekonomiczne i regulacyjne uwarunkowania rozwoju sektora bankowego w Polsce”, zdominowała tematyka kredytów hipotecznych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 27.04.2015 Informacje dnia USA Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA w marcu wzrosły o 4,0% m/m do poziomu 240,2 mld USD. Konsensus rynkowy kształtował się na poziomie + 0,8% m/m. Zamówienia na dobra trwałego użytku bez środków transportu spadły o 0,2 m/m. Konsensus rynkowy wynosił + 0,4% m/m. DEWELOPERZY Wydatki na grunty...

Prawo

Tabela zbieżności projektu ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie trybu zawiadamiania przez bank o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego

Parlament Europejski

Przewodniczący parlamentu nie ukrywał, że obecnie nie ma spójnej polityki migracyjnej, a w zamian zlepek 28 systemów narodowych. „Brak takiej polityki zamienia Morze Śródziemne w prawdziwy cmentarz” – ostrzegał.
Na podstawie prowadzonego postępowania Komisja wstępnie ocenia, że Gazprom narusza unijne zasady ochrony konkurencji, stosując ogólną strategię dążącą do podziału rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodnie

Konferencje / Szkolenia

W trakcie warsztatu zostanie przedstawione aktualne orzecznictwo sądów polskich, zagranicznych oraz TSUE, a także stanowiska organów regulacyjnych. Dokonana zostanie również praktyczna analiza projektów realizowanych w różnych modelach

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

W dniach 14-15 kwietnia 2015 w hotelu Villa Verde w Zawierciu, Asseco Poland S.A. wraz z firmą Cisco Systems Poland Sp. z o.o. zorganizowało trzecią edycję warsztatów merytorycznych dla służb IT oraz administratorów systemów informatycznych.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Jakość i bezpieczeństwo żywności w sprzedaży bezpośredniej