Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Ministerstwo Finansów (MF) zamierza skierować do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pismo, w którym oczekuje wyjaśnienia kwestii oferowania klientom przez niektóre banki działające w Polsce kredytów udzielanych przez ich spółki - matki, działające poza krajem, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Marka Raczkowskiego.
Po wczorajszym porannym wzmocnieniu złotego, znowu obserwujemy wzrost cen głównych walut. Po godzinie 13-tej za euro trzeba było zapłacić 4,4494 złotego, a za dolara 3,9648 złotego.
Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes Deutsche Banku, prezes lub wiceprezes mBanku oraz Aliora, szef ZBP, KNF i UOKiK
W czwartym kwartale 2015 roku zmniejszył się odsetek niezapłaconych faktur oraz skrócił średni czas oczekiwania na zapłatę. 3 miesiące i 12 dni to najlepszy wynik w siedmioletniej historii badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na posiedzeniu w dniu 9 lutego 2016 r. jednogłośnie udzieliła zgody na dokonanie zmiany w składzie zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW) polegającej na powołaniu Pani Małgorzaty Zaleskiej w skład zarządu GPW i powierzeniu jej funkcji Prezesa Zarządu.
Gdyby policzyć obciążenia razem z prezydenckim pomysłem na kredyty we frankach okazałoby się, że są większe niż zarobki banków
W Sejmie jest już rządowy projekt nowej ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (projekt przygotowywał poprzedni rząd), który przyznaje prawo do odszkodowania (maksymalnie 100 tys. euro) każdemu klientowi dewelopera, który wpłaca pieniądze na jego rachunek powierniczy w upadłym banku.

Analitycy Banku BPS S.A.

Dane GUS potwierdzają, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w najbliższych miesiącach jest dalsza poprawa koniunktury, charakteryzująca się stabilnym wzrostem produkcji, zatrudnienia oraz wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Tempo wzrostu produkcji powinno być zbliżone do osiągniętego w roku 2015.
  • Rekomendacja U wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego w czerwcu 2014 roku, pomimo faktu, iż jest stosowana już od prawie 9 miesięcy (KNF zobowiązał banki do wdrożenia jej postanowień od 1 kwietnia 2015 roku), wywołuje w niektórych przypadkach wątpliwości interpretacyjne - analizuje Radca prawny Jakub Nawracała.
  • Ustawa rodzi realne ryzyko osłabienia pozycji banku w ramach toczącego się postępowania, a także stworzenia niebezpiecznej dla obrotu prawnego praktyki organów nadzoru do swobodnej i daleko idącej, a także często opartej na czynnikach politycznych, ingerencji w funkcjonowanie banków w Polsce.
  • Bank w 2014 roku stał na krawędzi bankructwa, teraz prowadzi kampanię etyczną pod hasłem - "Moje pieniądze, moje życie". Kładzie nacisk na etykę, na wartości i pomaga w sposób realny. Tak jak nasze BS-y pomagają tym, którzy są w potrzebie, bo prawdziwe wartości na całym świecie są takie same.
  • Analizując cechy i sposób funkcjonowania dużych korporacji, w tym dużych banków komercyjnych, można dojść do wniosku, że będąc symbolami kapitalizmu, paradoksalnie mają one charakter organizacji socjalistycznych - pisze dr Albert Sadowski
  • Do jednego z najbardziej dziwnych kultów zalicza się Kult Cargo będący ruchem religijnym występującym głównie na wyspach Oceanu Spokojnego. Wyznawcy cargo wierzą, iż nowoczesna technologia pochodzi od dawnych przodków
  • Asseco udostępniło w Centrum Usług Internetowych dwujęzyczną wersję systemu Asseco CBP. Dzięki temu rozwiązaniu klienci Banków Spółdzielczych, dla których język polski stanowi wyzwanie, mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do usług bankowości internetowej i mobilnej.
  • Zmianie powinny ulec mechanizmy nadzorcze, związane m. in. z działalnością zarządu komisarycznego, zmierzające do przyspieszenia jego wprowadzania. Zmiany regulacyjne w ww. obszarach zostaną w najbliższym czasie zaproponowane przez Ministra Finansów - pisze Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację posła Polaczka
  • Traktujemy rynek banków spółdzielczych jako bardzo perspektywiczny, podchodząc do niego z dużą uwagą. Obserwujemy rozwój tego segmentu zarówno pod względem produktowym, jak i technologicznym - mówi Marat Nevretdinov, wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa
  • Czy BS-y liczą na pomoc Państwa czy regulatorów, w to wątpię. Wybijano nam to skutecznie z głowy przez 25 lat, a szczególnie w ostatnich pięciu. Wiemy, iż liczyć możemy wyłącznie na siebie - mówi prezes GBS Banku Zbigniew Wielgosz.

Aktualności zrzeszeń

Ustawa rodzi realne ryzyko osłabienia pozycji banku w ramach toczącego się postępowania, a także stworzenia niebezpiecznej dla obrotu prawnego praktyki organów nadzoru do swobodnej i daleko idącej, a także często opartej na czynnikach politycznych, ingerencji w funkcjonowanie banków w Polsce.
EBTN, organizacja zrzeszająca instytuty bankowe ze wszystkich krajów europejskich, uznała za bardzo ważne opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) w grudniu 2015 Wytyczne do oceny wiedzy i kompetencji.
"Liczę, że System Ochrony oraz dobra współpraca z Bankiem Zrzeszającym umożliwią korzystanie z efektu skali i to jest okazja, którą trzeba wykorzystać" – mówi Kazimierz Grabczuk, Prezes Zarządu PS Banku Spółdzielczego
Profil Banków Spółdzielczych z Grupy BPS na portalu Facebook prowadzony pod nazwą Najbliżej Ludzi znalazł się w pierwszej 15. największych profili bankowych na portalu Facebook.

Aktualności banków spółdzielczych

Ze smutkiem informujemy, że zmarł długoletni prezes Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Antoni Zadora.
Bank Spółdzielczy w Płońsku wdrożył program BS PROFIT. Program nie tylko wzmacnia relacje między Bankiem a udziałowcami, ale daje też udziałowcom realne korzyści.
Bank Spółdzielczy w Lubartowie, który doskonale zna finansowe realia placówki postanowił dołożyć swoją cegiełkę i własnymi środkami pomógł w wyposażeniu
Bank Spółdzielczy w Goleniowie wspólnie z goleniowskimi policjantami zaprasza uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do wzięcia udziału w XIII Zimowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Goleniowie oraz Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Goleniowie.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

„Informacja wstępna” to comiesięczna, skrócona publikacja, zawierająca wstępne dane dotyczące wyników gospodarczych, systemu bankowego oraz bilansu Narodowego Banku Polskiego.
KNF przedstawiła dane dotyczące sektora bankowego - listopad 2015 roku

Rekomendacje i informacje KNF

Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie SKOK Polska na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy o skok, w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK Polska przez bank.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie podjęła w dniu 26 stycznia 2016 r. decyzję o przejęciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni (SKOK Wyszyńskiego) przez Alior Bank SA.
Jeden bank jest zainteresowany przejęciem Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego we Wrześni

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Zapraszamy do lektury nowego, listopadowego Magazynu BS.NET
Sektor banków spółdzielczych posiada wspólne problemy z sektorem banków spółek akcyjnych, takie jak używanie skutecznych instrumentów windykacji kredytów czy grożący sektorowi podatek bankowy. Ogromne wyzwania stoją przez bankami w kształtowaniu relacji z klientami, w tym poszukiwaniu nowych kanałów i form sprzedaży produktów i usług – takie były wnioski ostatniego spotkania Rady Ekspertów Spółdzielczych.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Początek 2016 roku przyniósł istotne spadki indeksu koniunktury bankowej. Nigdy w ciągu realizacji badania Monitor Bankowy indeks koniunktury bankowej na początku roku nie notował tak dużego jednostkowego spadku (-5,2 pkt).
Marianna Wolska, Dyrektor i Członek Zarządu Banku Spółdzielczego w Płońsku, Zdzisław WOŁOS – wieloletni Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Chrzanowie - członkowie spółdzielczości bankowej- otrzymali Medale Mikołaja Kopernika. Ale będą i następne.

Z innej beczki

Do jednego z najbardziej dziwnych kultów zalicza się Kult Cargo będący ruchem religijnym występującym głównie na wyspach Oceanu Spokojnego. Wyznawcy cargo wierzą, iż nowoczesna technologia pochodzi od dawnych przodków
Po raz pierwszy pączki usmażyła niejaka pani Krapf podczas oblężenia Wiednia przez Turków. Wszystkim smakowały i tak rozpoczęła się ich międzynarodowa kariera.

BlueNet dla sektora BS

Nasz cykl artykułów, które nawiązywały będą zawsze do aspektów związanych z bezpieczeństwem IT, chcielibyśmy rozpocząć od tego, dlaczego to bezpieczeństwo jest tak ważne i co tak bardzo staramy się w tej infrastrukturze IT chronić
Serdecznie witamy tych co nas znają, ale także tych, którzy o nas nie słyszeli. Firma BlueNet może pochwalić się współpracą z ponad dwustoma Bankami Spółdzielczymi obu Zrzeszeń w całej Polsce

Artykuły nie tylko dla informatyków

Dzięki zastosowaniu systemu Big Data, bank spółdzielczy uzyskuje stały dostęp do różnych danych biznesowych, także pochodzących z sektora publicznego.
Rekomendacja U wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego w czerwcu 2014 roku, pomimo faktu, iż jest stosowana już od prawie 9 miesięcy (KNF zobowiązał banki do wdrożenia jej postanowień od 1 kwietnia 2015 roku), wywołuje w niektórych przypadkach wątpliwości interpretacyjne - analizuje Radca prawny Jakub Nawracała.

Fotoreportaże

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura królewskich miast i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Maroku, malowniczym kraju północnozachodniej Afryki, oficjalnie nazywanym – Królestwem Maroka.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 09.02.2016 Informacje dnia PEKAO Zysk netto banku Pekao w 4Q’15 wyniósł 438,4 mln PLN , wobec konsensusu 380,5 mln PLN. Zarząd banku rekomenduje wypłatę 8,7 PLN dywidendy na akcję z zysku za ubiegły rok. KGHM Wynik testów na utratę wartości , które objęły krajowe i zagraniczne aktywa produkcyjne Grupy KGHM Polska Miedź. W...

Linki

Alfabetyczny wykaz linków do stron internetowych wszystkich banków spółdzielczych

Prawo

Dotyczy kredytów bankowych przeznaczonych na oczekiwanie na wypłatę płatności bezpośrednich
Na stronach rządowego Centrum Legislacji ukazał się wczoraj projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego

Parlament Europejski

UE i USA ujawniły nowe porozumienie ws. ochrony danych osobowych. Amerykanie obiecują w nim lepszą ochronę danych Europejczyków na amerykańskich serwerach.
Najgorzej jest za to na południu, a zwłaszcza w południowych Włoszech i Grecji.

Konferencje / Szkolenia

Bezpłatna konferencja - 22 lutego 2016 r. Uniwersytet Jagielloński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Kraków

Razem z Asseco

Asseco udostępniło w Centrum Usług Internetowych dwujęzyczną wersję systemu Asseco CBP. Dzięki temu rozwiązaniu klienci Banków Spółdzielczych, dla których język polski stanowi wyzwanie, mają zdecydowanie łatwiejszy dostęp do usług bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Analiza przepisów prawa pod kątem norm uprzywilejowujących banki względem różnych podmiotów