Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Na świecie działa około 500 systemów wirtualnych walut. Łączna kapitalizacja rynku wynosi około 3,3 mld euro – podaje w swoim raporcie Europejski Bank Centralny.
Przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej rynek walutowy podobnie jak wczoraj dość stabilny. Kursy podstawowych walut zmieniają się dzisiaj tylko nieznacznie. Kurs euro kształtuje się w granicach 4,1573 - 4,1590 złotego
Transport ponad 185 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości ponad 2 milionów złotych przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze celni z Budziska. Kontrabanda ukryta była we wnętrzu 20-tonowego przęsła mostu, który przewożony był z Moskwy do Polski.
W dniu 2 marca 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”) zatwierdziła aneks nr 1 do memorandum informacyjnego BGŻ sporządzonego w związku z ofertą publiczną 28.099.554 akcji zwykłych na okaziciela serii I BGŻ o wartości nominalnej 1 PLN każda („Akcje Połączeniowe”), prowadzoną przez BGŻ w związku z połączeniem BGŻ z BNP Paribas Bank Polska
Według danych spółki Gaz-System, w lutym więcej gazu otrzymaliśmy od zachodnich partnerów niż od Rosji. Jednak większość paliwa dostarczanego z UE to paliwo rosyjskie.
Jednym z głównych tematów były między innymi kwestie dotyczące możliwości prowadzenia na małą skalę produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego w celu jej wprowadzenia na rynek lokalny w oparciu o przepisy krajowe.
Większość ekonomistów jest zdania, że RPP jeszcze głębiej zetnie stopy procentowe.

Aktualności zrzeszeń

Konwencja Banków Spółdzielczych "Spółdzielnia bankowe. W kierunku wzrostu gospodarczego" , która odbywa się w bibliotece Solvay w Brukseli rozpoczęta.
Prace nad nowelizacją prawa spółdzielczego zmierzają w kierunku likwidacji spółdzielczości - uważa prezes KZSM
Kluczowe dane finansowe dla banków spółdzielczych opublikowało właśnie Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych (EACB)
Maciej Samcik w Gazecie Wyborczej o roli KNF oraz o tym, że nadzór powinien być uniezależniony od polityki, a nie jest.

Aktualności banków spółdzielczych

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W porządku obrad przewidziane było I czytanie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ale ten punkt zniknął.
Do 5 marca banki, zainteresowane współpracą z Agencją mogą składać swoje oferty w siedzibie ARiMR.
Bank Spółdzielczy w Toruniu wprowadził dla Klientów możliwość korzystania ze specjalnych Stref samoobsługowych czynnych 24h przez siedem dni w tygodniu. Teraz realizację wpłat lub wypłat gotówkowych można dokonać o dowolnej porze dnia lub nocy bez udziału pracownika!
ESBANK po raz kolejny włączył się w organizację przez Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Radomsku szóstej edycji imprezy, której celem, poza promowaniem lokalnej przedsiębiorczości jest też pobudzenie kreatywności oraz aktywności młodych ludzi do podejmowania inicjatyw gospodarczych.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

Dane finansowe sektora bankowego Data ostatniej aktualizacji danych na stronie: 02-03-2015 Prezentowane zestawienia zawierają zagregowane dane sektora bankowego przygotowane w oparciu o jednostkowe sprawozdania banków i oddziałów instytucji kredytowych. Źródłem danych jest System Informacji Sprawozdawczej (SIS), opracowany w oparciu o strukturę...
dane sektora bankowego - grudzień 2014 - do pobrania

Rekomendacje i informacje KNF

KNF zwraca uwagę członków zarządu spółek publicznych jak ważna jest dbałość o zgodne z prawem realizowanie obowiązków informacyjnych przez emitentów
KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Carlo Tassara S.p.A z Włoch za pośrednictwem Alior Bank SA akcji Meritum Bank ICB SA w liczbie zapewniającej przekroczenie 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nadzorca i minister finansów jako ustawodawca próbują wprowadzać ponadproporcjonalne obciążenia dla mniejszych podmiotów bankowych. Ograniczają w ten sposób ich konkurencyjność i przyszły rozwój.
Propozycja finansowania przez BFG przejęcia przez banki zagraniczne polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest zaskakująca i niepokojąca. Jedynie bowiem sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i sektor banków spółdzielczych nadal pozostają w polskich rękach.

ZBP - informacje, ekspertyzy

W czwartym kwartale 2014 r. banki udzieliły niespełna 43 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości 9,16 mld, a w całym roku zawarły z Klientami 174 tys. umów o kredyt mieszkaniowy na kwotę 36,8 mld zł
W dniu 28 stycznia 2015 r. pod przewodnictwem Pani Teresy Kudlickiej, Prezesa Banku Spółdzielczego w Płońsku i Pana Krzysztofa Pietraszkiewicza, Prezesa Związku Banków Polskich obradowała sekcja banków spółdzielczych i banków zrzeszających.

Z innej beczki

Kilka nowych dowcipów o bankowcach
Gospodarka wiecznego niedoboru - a w efekcie wszystko na kartki. Kolejki, stacze i słynne powiedzenie : "Pan tu nie stał"

Ciekawe rzeczy w sieci

GBS Bank od kilku lat bank prowadzi blog – www.modnaspoldzielczosc.pl, który stale jest rozwijany. Blog ma na celu propagowanie bankowości spółdzielczej (spółdzielczości szerzej pojmowanej również).

Artykuły nie tylko dla informatyków

Polecamy bezpłatny tester zgodności strony z urządzeniami przenośnymi.
„ABI jest takim Aniołem Stróżem, który czuwa w banku nad bezpieczeństwem informacji”.

Fotoreportaże

W dniu 19 lutego br. w Poznaniu Bankowy Ośrodek Doradctwa i Edukacji zorganizował konferencję poświęconą modelowi biznesowemu niemiekich banków spółdzielczych.

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 03.03.2015 Informacje dnia NIEMCY Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 2,9% m/m. Dane były lepsze od prognoz, które zakładały wzrost sprzedaży w styczniu o 0.4% m/m. W grudniu sprzedaż wzrosła o 0.,6% m/m. Roczna dynamika sprzedaży, bez uwzględnienia czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 4,3%. Konsensus zakładał wzrost...

Prawo

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym
Zmieniająca uchwałę w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych

Parlament Europejski

Stan polskiej gospodarki Komisja ocenia pozytywnie. Sprawozdania krajowe będą postawą do rekomendacji makroekonomicznych w ramach tzw. semestru europejskiego.
​KE ma do Polski siedem zastrzeżeń.

Konferencje / Szkolenia

Organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną oraz Business Continuity Management Group (BCMG). Wwa 26-27 marca

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Usługa nowoczesnej e-bankowości przygotowywana do udostępnienia klientom Banków Spółdzielczych w ramach Centrum Usług Internetowych Asseco Poland S.A. to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Analiza kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwym w krajach UE i USA, Kanady