Internetowy Serwis Bankowości Spółdzielczej

Aktualności

Jak informuje Obserwator Finansowy, po raz pierwszy od 2010 roku sektor bankowy na Węgrzech nie wygeneruje strat. Osiągnie zerowy wynik.
Szwajcarski bank centralny poinformował, że został zmuszony do interwencji w celu stabilizacji notowań franka. Powodem wzrostu kursu jest zamieszanie związane z sytuacją greckiej gospodarki.
Egipski prokurator generalny Hiszam Barakat i jego dwaj ochroniarze zostali ranni w poniedziałek w zamachu bombowym, do którego doszło na przedmieściach stolicy kraju - Kairu. Do ataku przyznała się w internecie mało znana grupa - Ludowy Ruch Oporu Gizy.
Ministerstwo Finansów jest świadome rangi i znaczenia kwestii związanych z bankowością spółdzielczą dla rozwoju polskiej gospodarki, dlatego w swych działaniach dąży do jak najwłaściwszego jego uregulowania – powiedziała minister Dorota Podedworna-Tarnowska podczas konferencji „Banki spółdzielcze w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
Niebezpiecznie jest także w Egipcie i Turcji. W Maroku należy z kolei zachować wzmożona ostrożność podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i miejscowościach turystycznych (takich jak np. Rabat, Marrakesz, Fez, Casablanca, Tanger, Meknes, Agadir, Fnideq)".
Przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców rozmawiają o przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur. Zdaniem Konfederacji Lewiatan powinna ona chronić je przed inflacją i gwarantować zachowanie siły nabywczej. Ale biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczno-gospodarczą, na więcej nas nie stać.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych pozwoli gminom na przyznawanie własnych, dodatkowych świadczeń oraz określanie ich zasad.

  • Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
  • Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
  • Za[pis przebiegu posiedzenia. "Mamy opodatkowaną dywidendę w spółdzielniach osób prawnych. Spółki osób prawnych, jeśli przekazują dywidendę dla swoich udziałowców, spółek, mają tę dywidendę zwolnioną."
  • Sejm zajął się stanowiskiem Senatu w sprawie znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustawach. Ustawa została przyjęta z uwzględnieniem większości poprawek.
  • Ukazał się czerwcowy Magazyn BS.NET - Co w nim? Zapraszamy do lektury
  • 17 czerwca w Opactwie w Tyńcu miała miejsce jubileuszowa gala Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. Ogłoszono na niej wyniki konkursu dla przedsiębiorstw społecznych, którego sponsorem był już po raz piąty Bank Spółdzielczy w Limanowej.
  • Wszyscy czekamy na ostateczny kształt ustawy o bankach spółdzielczych. Ona nie może być prostą implementacją europejskiego prawa. Musi sprzyjać rozwojowi - mówi Prezes Zarządu Banku BPS Zdzisław Kupczyk, którego poprosiliśmy o wypowiedź.
  • Gdy już bank spółdzielczy posiada swój fanpage na Facebooku, to często motywowane jest to chęcią dotarcia do młodego klienta i informowania na bieżąco o działaniach banku. Jak naprawdę wyglądają profile największych banków spółdzielczych?
  • Tradycją już się stało, że na przełomie maja i czerwca Asseco Poland S.A. organizuje spotkania z Zarządami Banków Spółdzielczych i pracownikami odpowiedzialnymi za obszary działalności banku wspierane przez informatykę.

Aktualności zrzeszeń

Dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), czołowy twórca ruchu spółdzielczo – rolniczego, dr nauk filozoficznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielki działacz, Poseł na Sejm krajowy w latach 1908 do 1912, autor kilkudziesięciu prac o spółdzielczości. Założyciel pierwszej w Polsce wiejskiej spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowej w 1890 roku w Czernichowie k/Krakowa, w której przez 6 lat był kasjerem, a następnie prezesem Rady Nadzorczej.
W dniu 23.06.2015 r. w Hotelu Gromada Lotnisko w Warszawie odbył się uroczysty wieczór inaugurujący Święto Spółdzielczości Bankowej 2015, które w tym roku po raz drugi w swojej dziewiętnastoletniej historii odbywa się jako wydarzenie ogólnopolskie
W trakcie konferencji zorganizowanej przez KZBS w Ministerstwie Gospodarki dokonano także uroczystego nadania Odznak Honorowych za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki
Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o przeznaczeniu zysku netto z lat ubiegłych na kapitał zapasowy oraz pokryciu straty netto Banku za 2014 rok z kapitału zapasowego.

Aktualności banków spółdzielczych

Przyszły do Banku Spółdzielczego w Sokółce, gdzie serdecznie je przyjęto i zapewniono atrakcje
Wraz z końcem roku szkolnego po raz kolejny rozstrzygnęliśmy konkursy "Dziś oszczędzam w SKO - Jutro w Banku Spółdzielczym". Znamy również wyniki ogólnopolskiego konkursu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych.
W Banku Spółdzielczym w Rabie Wyżnej w dniu 16.06.2015 r. odbyło się podsumowanie pracy Szkolnych Kas Oszczędności oraz programu edukacyjnego TalentowiSKO za rok szkolny 2014/2015.
25 czerwca br. w Sali Konferencyjnej MBS BANK odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Nadzorczej poświęcone obchodom jubileuszu 65-lecia Mazowieckiego Banku Spółdzielczego oraz przypadającemu 28 czerwca Święcie Spółdzielczości Bankowej 2015.

BS.NET newsletter

Bądź na bieżąco!

Subscribe to Kanał informacyjny BS.NET newsletter

Rankingi, wyniki finansowe sektora

W I kwartale 2015 r. wynik1 finansowy netto sektora bankowego wyniósł 4,0 mld zł, o 1,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Suma bilansowa wzrosła w skali roku o 8,5% i wyniosła 1566,6 mld zł. Wartość kredytów dla sektora niefinansowego zwiększyła się o 7,8%, do 917,2 mld zł, a depozytów o 10,3%, do 855,9 mld zł . Wynik...
Informacja miesięczna o sektorze bankowym - pdf

Rekomendacje i informacje KNF

KNF jednogłośnie przyjęła: Rekomendację A-SKOK dotyczącą dobrych praktyk zarządzania ryzykiem ekspozycji kredytowych w SKOK i Rekomendację B-SKOK dotyczącą dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego SKOK.
Przejęcie zapewni pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych w przejmowanej SKOK Wesoła.
Stanowisko KNF w sprawie stosowania postanowień Rekomendacji S dotyczącej dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Rada Ekspertów Spółdzielczych

Nowy Magazyn BS.NET do pobrania
Maleje liczba banków spółdzielczych nie posiadających swojej strony www. Zostało ich niewiele. Sprawdź.

ZBP - informacje, ekspertyzy

Wspólne stanowisko Business Centre Club, Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Banków Polskich i Związku Polskiego Leasingu
Już prawie 26 milionów indywidualnych klientów banków ma zapewniony dostęp do bankowości internetowej, a połowa z nich aktywnie korzysta z tej możliwości. W I kwartale 2015 nastąpił również istotny, 10% wzrost średniej wartości rozliczeń aktywnych klientów

Z innej beczki

Padające od dwóch tygodni deszcze zmieniły Polesie w stertę błota. Wody Piny i Prypeci przybrały. Gruntowe drogi rozmiękły i stały się nieprzejezdne. Na szutrówkach rozlały się kałuże skrywające głębokie wyrwy, wymyte przez wodę dziury i wypukane z luźnego spoiwa pobocza. Kamienice pińskiej starówki zszarzały.
Z łodzi do Warszawy w godzinę i 30 minut. Z Lwowa do Kołomyi w dwie godziny. To były lata 30. XX wieku.

Ciekawe rzeczy w sieci

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni nie jest w Polsce właściwie chronione. Nie podjęto dotąd spójnych i systemowych działań w zakresie monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniom występującym w cyberprzestrzeni.

Artykuły nie tylko dla informatyków

Przelewy natychmiastowe, do niedawna kojarzone z usługą premium, stają się coraz bardziej popularne, również w Bankach Spółdzielczych. Co ciekawe, oferowane są nie tylko w bankowości elektronicznej, ale również jako usługa w oddziałach naziemnych, generując przychód i przyciągając nowych Klientów.
Współcześnie zauważalny jest stały wzrost popularności aplikacji mobilnych. Jak pokazują statystyki, w 2014 roku na całym świecie liczba ich pobrań sięgnęła niemalże 180 mld.

Fotoreportaże

W dniu 24 czerwca 2015 r. w Galerii Porczyńskich odbyły się - Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości połączone z rozstrzygnięciem konkursu "Menedżer - Spółdzielca"

Puls Parkietu - rynek akcji

Opracowanie z dnia - 29.06.2015 Informacje dnia GRECJA Fiasko porozumienia. Grecja nie porozumiała się z wierzycielami w związku z czym 30 czerwca wygaśnie program pomocowy. Rząd w Atenach postanowił uczynić propozycje wierzycieli przedmiotem referendum, którego data wyznaczona została na 5 lipca. Europejski Bank Centralny zdecydował o utrzymaniu...

Prawo

Dotyczy implementacji Zalecenia Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie mandatu makroostrożnościowego organów krajowych i dokonania częściowego wdrożenia dyrektywy nr 2013/36/UE
31 października 2016 - termin dostosowania w krajach spoza strefy euro do wymogów technicznych i handlowych w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 z dnia 14 marca 2012 r.)

Parlament Europejski

Prawie trzy czwarte polskich kobiet w wieku produkcyjnym spędza co najmniej godzinę czasu dziennie na gotowaniu, sprzątaniu i innych pracach domowych w porównaniu do 15 proc. mężczyzn.
Parlament Europejski poparł plan inwestycyjny Junckera. Wprowadził jednak zmiany w strukturze finansowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), zdobywając wpływ na wybór zarządu oraz zwiększając demokratyczną kontrolę jego operacji.

Konferencje / Szkolenia

Już w najbliższy czwartek - 23.06.2015 zapraszamy na bezpłatną konferencję Business Intelligence Trends.

Oferta Asseco Poland dla banków spółdzielczych

Podczas konferencji "Banki spółdzielcze w otoczeniu społeczno-gospodarczym” zorganizowanej przez KZBS pod patronatem wicepremiera Janusza Piechocińskiego w Ministerstwie Gospodarki wicepremier wypowiadał się na temat roli sektora BS w pobudzaniu i finansowaniu przedsiębiorczości. Przytoczył historię Asseco.

Analizy, raporty, projekty ustaw

Błędy w przetargach unijnych. Polska.